Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Wycieczki" na zbiornik Racibórz. Interweniowała Policja

Uprzejmie prosimy o nie utrudnianie pracy służbom Wód Polskich i powstrzymanie się od spacerów w najbliższej okolicy zbiornika Racibórz Dolny - apelują pracownicy zbiornika do mieszkańców naszego regionu.

"Wycieczki" na zbiornik Racibórz. Interweniowała Policja
Zbiornik Racibórz częściowo napełniony wodą (fot. Tomek Czech/Czeska Fotografia).

Napełnienie zbiornika Racibórz wzbudziło ogromne zainteresowanie mieszkańców regionu. Wielu z nich na własne oczy chce przekonać się, jak wygląda "mokry" zbiornik Racibórz i przyjeżdża na miejsce. Tymczasem przebywanie osób nieuprawnionych na budowli, zwłaszcza w okresie piętrzenia wody, jest niedozwolone.

Spacery niezalecane

W korespondencji z Nowinami Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przypomina, że przebywanie na zaporach bocznych, zaporze czołowej z budowlą przelewowo-spustową, upuście do Odry Miejskiej odbywa się na własną odpowiedzialność.

- Jednak w czasie wezbrania i pracy zbiornika obecność osób trzecich nie jest pożądana. I choć Wody Polskie w Gliwicach rozumieją ciekawość mieszkańców, którzy chcą być świadkami przechwytywania fali powodziowej przez zbiornik, stanowczo nie zalecamy spacerów po zaporach zbiornika. Wstęp na zaporę czołową oraz budowlę przelewowo-spustową jest niemożliwy w czasie wezbrania - podkreśla Linda Hofman, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Samochodem po zaporach

Dalej L. Hofman wyjaśnia, że pracownicy Wód Polskich, a obecnie również wykonawcy prac budowlanych, który pozostaje związany kontraktem z inwestorem, pełnią stały dyżur, uniemożliwiając wstęp na drogi technologiczne zapory czołowej. Sytuacja ta jest podyktowana oczywistymi względami bezpieczeństwa. Z kolei poruszanie się po drogach technicznych zbiornika samochodami, również w ciągu jego zapór, jest zabronione dla osób nieuprawnionych i każdorazowo jest zgłaszane Policji.

- Taka sytuacja miała miejsce w czasie obecnego wezbrania. Mimo, iż dostrzegamy wspomnianą ciekawość mieszkańców, jesteśmy także przekonani o ich świadomości i zrozumieniu wobec pracy naszych służb. Dlatego też uprzejmie prosimy o nieutrudnianie pracy służbom Wód Polskich i powstrzymanie się od spacerów w najbliższej okolicy zbiornika Racibórz Dolny - dodaje L. Hofman.

Policjanci pouczyli kilkadziesiąt osób

Z kolei rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu nadkom. Mirosław Szymański potwierdza, że podczas minionego weekendu (18.10.2020 r.) mundurowi z Raciborza dwukrotnie interweniowali na terenie zbiornika Racibórz.

- W pierwszym przypadku miało być na wale dwóch mężczyzn niestosujących się do polecenia pracownika, by nie chodzili po wale. Opuścili wał przed przyjazdem Policji. Drugie zgłoszenie dotyczyło kilkudziesięciu osób niestosujących się do zakazu chodzenia po budowli. Patrol potwierdził ten fakt, osoby zostały pouczone i opuściły teren zbiornika - informuje M. Szymański.

Pogotowie przeciwpowodziowe - październik 2020 47 wiadomości, 111 komentarzy w dyskusji, 489 zdjęć, 1 film

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~dendit (46.204. * .7) 24.10.2020 10:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

jaka jest sensownosc tego zakazu ? to jest takie nie bo nie.

~Hanyss (5.184. * .197) 23.10.2020 23:01
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

pep1960 23.10.2020 09:21

Nie było by tyle zakazów jakby tacy jak ty zaczęli choć trochę myśleć. Ale to w waszym przypadku taka sama utopia jak zgoda PIS-u ba związki partnerskie.

~Gosckkjj (109.40. * .164) 22.10.2020 21:19
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Powoli w tym kraju nic nie bedzie można