Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W czaszy zbiornika Racibórz znajdują się specjalne wyspy, na których mogą schronić się zwierzęta

Zwierzęta bytujące na obszarze zbiornika Racibórz mogą schronić się w czasie piętrzenia wody na dziesięciu wyspach.

W czaszy zbiornika Racibórz znajdują się specjalne wyspy, na których mogą schronić się zwierzęta
Sarny na terenie zbiornika Racibórz (fot. Tomek Czech/Czeska Fotografia).

Część Czytelników Nowin była zaniepokojona losem zwierząt, które znajdowały się na terenie zbiornika Racibórz w czasie, gdy rozpoczęto piętrzenie wody. Rozmawialiśmy na ten temat z dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej Elżbietą Skrzymowską, która przekazała nam, że większe i szybkie zwierzęta - takie jak zające czy sarny - z pewnością zdążyła oddalić się przed zalaniem czaszy budowli (pisaliśmy o tym tutaj: Co stało się ze zwierzętami z zalanego Zbiornika Racibórz?).

Jednocześnie zwróciliśmy się do PGW Wody Polskie z prośbą o komentarz dotyczący losu zwierząt ze zbiornika Racibórz. Oto odpowiedź, którą otrzymaliśmy od Lindy Hofman, rzecznika prasowego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, że w czaszy zbiornika Racibórz Dolny, który w czasie październikowego wezbrania został uruchomiony po raz pierwszy ze względu na wyższy interes społeczny, przewidziano wyspy do ewakuacji zwierząt bytujących na obszarze tego obiektu hydrotechnicznego.

Łącznie przygotowano 10 wysp, na których schronienie mogą znaleźć zwierzęta przebywające w czaszy suchego zbiornika, w sytuacji gdy będzie on piętrzył wodę, przechwytując falę powodziową.

Należy również zwrócić uwagę, iż obszar zbiornika – 26 km2 ulega zalewaniu stopniowo, co daje możliwość zwierzętom opuszczenia tego terenu. Zgodnie z prognozami hydrologicznymi i meteorologicznymi zbiornik jest uruchamiany z odpowiednim wyprzedzeniem. Wody rzeki Odry stopniowo rozlewają się w jego czaszy, co nie ma charakteru natychmiastowego i gwałtownego. Zwierzęta mogą również opuścić czaszę zbiornika kierując się w stronę jego zapór, poza obszar piętrzenia. W czasie obecnego wezbrania służby PGW WP oraz obsługa zbiornika Racibórz Dolny zaobserwowały m.in. sarny, które schroniły się na wyspach. Budowa zbiornika Racibórz Dolny była poprzedzona uzyskaniem wszelkich koniecznych zgód i pozwoleń, a w czasie realizacji inwestycji spełniono szereg zaleceń również pod względem środowiskowym, m.in. przygotowano wspomniane wyspy do ewakuacji zwierząt.

Pogotowie przeciwpowodziowe - październik 2020 47 wiadomości, 111 komentarzy w dyskusji, 489 zdjęć, 1 film

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KUKUnaMUNIU (77.255. * .227) 21.10.2020 16:29
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

JacekK 21.10.2020 13:18
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~ŻE_NA_DA (77.255. * .227) 21.10.2020 10:51
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Czy krety i dżdżownice przeczytały? Wykonano tunele ewakuacyjne i rozdano im plany?
Jeśli brak wam pomysłów na klikalność to może teraz rozpocznijcie równie lotny serial, pod tytułem "ile szpitali polowych można wykonać na orlikach Tuska z pomocą łóżek Owsiaka".