Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polska i ukraińska kuchnia jako interakcja kultur

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku oraz Ogólnokształcącej Szkoły I-III Stopnia nr 14 z Humania na Ukrainie uczestniczyli razem z nauczycielami w projekcie „Polska i ukraińska kuchnia jako interakcja kultur”. Projekt był finansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Patronat honorowy nad projektem objął Konsul Honorowy Ukrainy z Katowic – dr med. Jarosław Wieczorek.

Polska i ukraińska kuchnia jako interakcja kultur

Cały projekt przeprowadzony był za pomocą metody tzw. blended learningu. Dzięki tej metodzie uczniowie, biorąc udział w różnych zajęciach, zdobywali wiele umiejętności oraz nawiązywali polsko-ukraińskie przyjaźnie. W ramach wspólnych spotkań młodzież poznawała kulturę, tradycje i zwyczaje obu krajów. Kluczem do budowania dobrych relacji interpersonalnych było wspólne gotowanie, które łączy polską i ukraińską kulturę. Najważniejsze działanie w projekcie polegało na zaprojektowaniu, opracowaniu i wydaniu mini książki kucharskiej zawierającej przepisy potraw polskich i ukraińskich. W celu budowania wzajemnej więzi młodzi ludzie podejmowali gry i zabawy integracyjne oraz inicjatywy, służące lepszemu poznaniu siebie i swoich krajów.

Uczestnicy projektu przygotowywali prelekcje i prezentacje na temat potraw narodowych, zorganizowali wieczory promujące własną kulturę z uwzględnieniem stereotypów. Ponadto tworzyli i rozwiązywali quizy interaktywne sprawdzające zdobytą wiedzę, uczestniczyli w wycieczkach do Krakowa, Zakopanego, Humania i Rybnika, gdzie odbyły się gry miejskie, spotkali się ze sobą podczas zajęć warsztatowych w izbach regionalnych Śląska, Podhala i ziemi humańskiej. Uczniowie przedstawili efekty swojej pracy zastępcy prezydenta Rybnika – Wojciechowi Świerkoszowi podczas spotkania w Urzędzie Miasta, na którym obecny był również dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, Piotr Tokarz oraz nauczyciele zaangażowani w projekt: Krzysztof Kopiczko, Gabriela Smyczek-Jądro i Małgorzata Biela. Spotkanie to, podobnie jak cały projekt, miało niecodzienny przebieg, ponieważ jego polscy i ukraińscy uczestnicy łączyli się ze sobą online, a w swojej pracy wykorzystywali komunikatory i różnorodne narzędzia internetowe.

Dzięki komunikatorowi google meet spotkanie w Urzędzie Miasta Rybnika odbywało się równocześnie w szkole w Humaniu, gdzie zgromadzili się uczestnicy projektu: uczniowie i nauczyciele: Ludmila Kryva, Alla Somak, a także dyrektor szkoły – Tatiana Hlushchuk i przedstawiciel władz miejskich – Swietlana Czorna. Wiedza i doświadczenie uczniów zdobyte w czasie projektu zaowocowały nowymi znajomościami, lepszym poznaniem siebie i swojej rodzimej kultury oraz kultury kraju partnerskiego, a także wspólnymi pomysłami i planami na przyszłość.

/Materiały prasowe/

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].