Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zabawa w kotka i myszkę na dawnej Annie

Główny Inspektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy decyzję Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie wstrzymania działalności instalacji do przesiewania węgla, na terenie byłej KWK Anna. Tyle, że teraz działa tam już inna firma, której decyzja WIOŚ nie dotyczy.

Zabawa w kotka i myszkę na dawnej Annie

PSZÓW WIOŚ wydał w listopadzie ubiegłego roku decyzję wstrzymującą prowadzenie prac związanych z przesiewaniem węgla, bo instalacja została uznana za sprzęt do przetwarzania odpadów. Przedsiębiorca, czyli firma Spotex Poland Sp. z o.o. odwołał się od decyzji burmistrza, wskazując, że użytkuje instalację do sortowania i konfekcjonowania węgla i miału, a nie do przetwarzania odpadów.

Ubiegłoroczna kontrola WIOŚ, której efektem była wydana decyzja, wykazała, że spółka nie posiada decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, do uzyskania której była zobligowana. Nie informowała także WIOŚ o terminie oddania do użytku instalacji.

W lutym bieżącego roku do GIOŚ zwróciło się także stowarzyszenie Ratujmy Pszów, które ostatecznie zostało dopuszczone do udziału w postępowaniu na prawach strony.

GIOŚ ostatecznie przyznał rację inspektorowi wojewódzkiemu, który określił instalację jako znacząco oddziałującą na środowisko. Po uprawomocnieniu się decyzji, pszowska instalacja przestała działać.

Sukces wielu stron

– Na mnie i na burmistrza wylewała się fala hejtu, że nic z tym nie robimy, mimo że działaliśmy w porozumieniu z organami uprawnionymi do kontroli i zamknięcia tego typu instalacji. To znalazło teraz potwierdzenie. Po postępowaniu WIOŚ wydał decyzję, a przedsiębiorca się od niej odwołał. Instytucja nadrzędna, czyli GIOŚ utrzymał jednak wcześniejszą decyzję i to jest sukces, który ma wielu ojców. To sukces pracowników WIOŚ i Urzędu Miasta Pszów, dziękuję wszystkim, którzy byli w to zaangażowani, także stowarzyszeniu Ratujmy Pszów. W starciu z takim przedsiębiorcą potrzebne jest wspólne działanie – podkreśla Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa. – Decyzja jest prawomocna, więc każda próba uruchomienia tych urządzeń przesiewowych będzie bezprawna – dodaje wiceburmistrz.

Przesiewacz znów pracuje

Okazuje się, że po wydaniu decyzji GIOŚ i jej uprawomocnieniu, po krótkotrwałym przestoju instalacja ruszyła jednak po raz kolejny. – Niezwłocznie zgłosiliśmy ten fakt do WIOŚ w Katowicach, który to we współpracy z pracownikami pszowskiego urzędu przeprowadził kontrolę instalacji, w trakcie jej pracy. Okazało się, że mobilny przesiewacz należący do firmy Spotex zniknął, natomiast pojawił się nowy, należący do innej firmy, której właścicielem jest osoba z bliskiej rodziny zarządzających spółką Spotex – wyjaśnia Piotr Kowol. A więc problem mieszkańców na razie nie zniknął, jednak WIOŚ zamierza kontynuować działania kontrolne. – Dla mnie to kolejne bezprawne działanie przedsiębiorcy. Jednak teraz jesteśmy bogatsi o doświadczenia z poprzedniego postępowania i prawomocną decyzję w tamtej sprawie. Mam nadzieję, że postępowanie przeprowadzone przez WIOŚ doprowadzi do wydania kolejnej decyzji i zakończenia działalności tej instalacji – podkreśla Piotr Kowol. I tak zabawa w kotka i myszkę może trwać aż komuś się znudzi.

(ska)

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~lokooo (83.30. * .140) 24.09.2020 03:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Widać, że cwaniacy mają za nic prawo. Gdzie policja i wymiar sprawiedliwości. Kiepsko to wszystko działa

~Pszowikkkk (91.200. * .18) 23.09.2020 20:46
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

I to jest polskie prawo patologii,jesli to szkodzi zdrowiu mieszkancom Pszowa to nie wazne jak sie nazywa firma powinien tam wpasc ktos z gory nalozyc z automatu kare ale nie drobne tylko z grubej rury tak to oni beda dzialac latami,w glowie sie nie miesci ze mozna tak prawo omijac,no kurrr w glowie sie nie miesci a dodam jeszcze odkad zostal burmistrzem pan Czeslaw to Pszow nawet sie nie zatrzymal w miejscu tylko idzie na dno jak titanic