Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni chcą zmian w funkcjonowaniu miejskich parkingów

Zasady mają być proste i jasne, a przede wszystkim korzystne dla mieszkańców. Taki jest cel radnych, którzy chcą zmian w funkcjonowaniu Strefy Płatnego Parkowania i miejskich parkingów. Pytanie na ile ich propozycje są realne, pozostaje otwarte.

Radni chcą zmian w funkcjonowaniu miejskich parkingów

WODZISŁAW ŚL. Strefa Płatnego Parkowania (SPP) i miejskie parkingi w centrum Wodzisławia Śl. od lat są obiektem skarg mieszkańców niezadowolonych ze skomplikowanych zasad parkowania. Być może system zostanie uproszczony i ujednolicony.

Podwyżka opłaty

Podczas jednego z ostatnich posiedzeń komisji prawa, porządku publicznego i spraw społecznych wodzisławskiej rady dyskutowano nad projektem uchwały w sprawie Strefy Płatnego Parkowania. Temat referował Grzegorz Połomski, kierownik działu administracji dróg w Zarządzie Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śl. Wyjaśnił, że wprowadzone zmiany w dokumencie są przede wszystkim pokłosiem zmian w przepisach prawa. Podniesiono również opłatę dodatkową (naliczana jest ona za parkowanie w Strefie bez wcześniejszego wniesienia opłaty) z 50 na 130 zł. – To duży skok. W Krakowie ta opłata wynosi 50 zł, a Wodzisław Śl. to przecież nie Kraków – zauważył radny Jan Grabowiecki. W międzyczasie wywiązała się dyskusja dotycząca funkcjonowania SPP. – W podstrefie A, czyli czerwonej za pierwszą godzinę postoju zapłacimy 2,10 zł, za drugą – 2,50 zł, a za trzecią godzinę już 3,00 zł. Zazwyczaj jest tak, że czym dłużej stoimy, tym jest taniej, a u nas jest na odwrót – mówił przewodniczący rady Dezyderiusz Szwagrzak. Dodał, że mieszkańcy narzekają, że nie potrafią wykupić abonamentu parkingowego z wyprzedzeniem, tylko muszą to uczynić w pierwszych dniach miesiąca. – Od pewnego czasu interweniuję w tej kwestii. Czy można to zmienić, ponieważ dla mieszkańców jest to uciążliwe? – dopytywał. Przewodniczący komisji radny Roman Kapciak z kolei pytał, jak bardzo byłby obciążony system SPP, gdyby miasto wprowadziło kilkunastominutowy czas parkowania za darmo. – Analizowaliśmy taką możliwość. Jest to trudna kwestia – przyznał Grzegorz Połomski. Dodał, że konieczna byłaby wówczas m.in. modernizacja parkomatów, której koszty oszacowano na poziomie 70 tys. zł.

Chcą jasnych i prostych zasad

Radni po analizie dokumentu nie uchwalili go. Zaproponowali inne rozwiązanie. Grupa jedenastu radnych koalicji przygotowała projekt stanowiska, które zostało przyjęte przez radnych na jednej z ostatnich sesji. – Temat jest ważny, bo dotyczy mieszkańców Starego Miasta mieszkających w strefach, ale też wszystkich mieszkańców innych dzielnic, którzy przyjeżdżają do centrum swoimi samochodami. Chcemy, żeby zasady były proste i jasne, a przede wszystkim maksymalnie korzystne dla mieszkańców – podkreślał podczas przedstawiania stanowiska radny Adrian Jędryka. – Mam nadzieję, że nasze stanowisko rozpocznie debatę na temat parkingów i zmotywuje prezydenta do przygotowania projektu uchwały, a w efekcie uda się przyjąć takie przepisy, z których mieszkańcy będą zadowoleni. To przecież oni są najważniejsi – dodał.

Ludzie

Jan Grabowiecki

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kolokolokolo (93.179. * .35) 16.07.2020 16:57
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

amol 16.07.2020 14:59
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Doić mieszkańców, doić, Mieszkańcy wodzia tak lubią , biją brawo i POpierają :) :) :)

~Zieloniutka (84.247. * .46) 16.07.2020 12:01
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Zawsze można wjechać do parku i parkować za darmo.
To w mieście zarządzanym przez PO jest normalne, Wszak to ekolodzy,tylko na sztandarach.

~borok (155.133. * .231) 16.07.2020 10:11
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

co to jest 70k w stosunku do 17 baniek wyrzucownych w komunikację

~AndyK76 (91.204. * .100) 16.07.2020 09:52
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Doić, doić i jeszcze raz doić. A drogi dalej są dziurawe, odwodnienie nie działa, budowa progów i wysepek spowalniających w dziwnych miejscach z jeszcze dziwniejszymi powodami montażu (przykład - wysepki na Wałowej - bo tamtędy jest INTENSYWNY ruch pieszych i rowerzystów z rynku na Trzy Wzgórza).