Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Debata Zybertowicz - Migalski. Kto wybiera się posłuchać argumentów?

W Strzesze o godz. 17.00 rozpocznie się debata wyborcza dwóch naukowców - socjologa Andrzeja Zybertowicza z politologiem Markiem Migalskim. Pierwszy wspiera Andrzeja Dudę, drugi popiera Rafała Trzaskowskiego. Debatę „Racibórz w sporze o Polskę. Duda czy Trzaskowski” organizuje prezydent miasta Dariusz Polowy z udziałem Nowin Raciborskich i Naszego Raciborza.

Debata Zybertowicz - Migalski. Kto wybiera się posłuchać argumentów?
Lenk popiera Trzaskowskiego. Dutkiewicz i Kusy stawiają na Dudę

Spytaliśmy kilka osób z kręgów samorządu raciborskiego, co sądzą o przedsięwzięciu Dariusza Polowego. Prezydent Raciborza chce merytorycznej debaty w kulturalnej atmosferze. Dlatego zaprosił do niej dwóch profesorów uczelnianych i na miejsce dyskusji wybrał dom kultury. Wykorzystał do tego osobiste kontakty, sprowadzając aktualnego doradcę prezydenta Andrzeja Dudy i znanego z mediów ogólnopolskich komentatora politycznego. Polowy powiedział nam, że duże znaczenie dla jego gości miało to, kto będzie przeciwnikiem w dyskusji. Prezydent zaprosił do współorganizacji lokalne media - Nowiny Raciborskie będzie reprezentował Mariusz Weidner, a Nasz Racibórz - Grzegorz Wawoczny. Prócz pytań dziennikarskich i dyskusji między Zybertowiczem i Migalskim przewidziano pytania publiczności. Całość zajmie ok. 2 godzin. Debatę będziemy transmitować na nowiny.pl

- Ciekawa propozycja prezydenta Polowego na finisz kampanii wyborczej. Zważywszy na temperaturę emocji przed II turą wyborów prezydenckich, zdecydowanie lepiej spierać się na argumenty, uczestnicząc w tego typu debacie niż np. obrzucać oponentów „błotem w sieci”. A rozmawiać zawsze warto. Intryguje mnie formuła spotkania oraz frekwencja, planuję wybrać się w piątek do DK „Strzecha” - powiedziała nam Katarzyna Dutkiewicz była posłanka PiS, obecnie prezes Fundacji PGE Energia Ciepła.

Michał Kuliga z Razem dla Raciborza, radny miejski uważa debatę za dobrą okazję, by zadać trudne pytania zwolennikowi prezydentury Andrzeja Dudy. - Nie podoba mi się, że głowa państwa wszystko musi konsultować z prezesem partii, która ma większość w parlamencie. Oczekuję od prezydenta RP większej niezależności - powiedział nam Kuliga. Chciałby uczestniczyć w spotkaniu. Czy przyjdzie, zależy od spraw rodzinnych.

Tomasz Cofała szef klubu Razem dla Ziemi Raciborskiej w radzie powiatu ma dylemat, gdzie się wybrać, bo uważa, że spotkanie profesorów w Strzesze jest równie ciekawe, co wizyta Rafała Trzaskowskiego na rynku. Być może zajrzy i na debatę i zdąży na wiec PO. Obejrzenie w akcji Marka Migalskiego poleca też starościna Ewa Lewandowska, która lubi komentarze polityczne znanego ze świata polityki raciborskiego naukowca.

Na debacie obecny będzie na pewno Tomasz Kusy radny powiatowy i członek PiS. Przyciąga go na spotkanie obecność doradcy prezydenta RP Andrzeja Zybertowicza, ale zamierza zadać pytanie Markowi Migalskiemu, który w przeszłości reprezentował PiS jako europarlamentarzysta. Nie jest tajemnicą, że Kusy za Migalskim nie przepada. Od radnego wiemy, że w Strzesze będzie na pewno przewodniczący rady miasta Leon Fiołka.

Pytaliśmy o debatę również Mirosława Lenka, który wyraźnie opowiada się za wyborem Rafała Trzaskowskiego na prezydenta RP. Ten uważa, że zestaw dyskutantów jest intrygujący, choć dostrzega, że Migalski aktualnie nie jest stricte politykiem, tylko udziela się w komentowaniu sceny politycznej. Jednak niedawno ubiegał się o mandat do Senatu RP z poparcia PO, co konkretnie go charakteryzuje. - Ja wiem, na kogo zagłosuję i sądzę, że na debatę przyjdą raczej osoby o ugruntowanych już poglądach - prognozuje były prezydent miasta.

W czwartek na wiecu poparcia dla kandydatury Andrzeja Dudy do udziału w debacie zachęcał jej organizator Dariusz Polowy. Zapraszał tych, którzy wybrali się na spotkanie z gronem ministrów i samorządowców zgromadzonych na rynku w Raciborzu.

Przypominamy, że można wpisać w komentarzu pytanie, jakie można skierować do A. Zybertowicza czy M. Migalskiego. Z tych, które w ten sposób zgromadzimy, wybierzemy najciekawsze, by zadać je podczas debaty.

RCK przypomina, że w związku z obostrzeniami pandemicznymi do sali Strzechy nie może wejść więcej niż 100 osób, połowa foteli jest wyłączonych z użytkowania. Uczestnicy na widowni muszą mieć ze sobą maseczki, które powinni mieć założone w trakcie śledzenia debaty.


Ludzie

Andrzej Zybertowicz

socjolog, publicysta, doradca prezydenta Andrzeja Dudy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Marek Migalski

politolog, wykładowca akademicki, komentator polityczny

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Mymy_dość (93.179. * .35) 10.07.2020 17:59
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Powtarzam nie głosujesz na Dudę tylko na Kaczyńskiego

Ja bym nawet zagłosował na Dudę pod warunkiem,że obieca wywalenie Kaczyńskiego z polityki ale tego nie zrobi tak jak Trzaskowski zrobi porządek z tvpinfo-szczujnią kurskiego i to mi wystarczy

~przedsiębiorca (188.0. * .25) 10.07.2020 17:46
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Dla mnie wybór jest oczywisty.Tylko Andrzej Duda, szkoda że nikt nie chwapi się by w Raciborzu poruszyć temat zbiornika Racibórz Dolny który został dokończony za rządów pis, kiedy to uwczesny prezydent Komorowski wraz z śmietanką z PO miał udziały w pewnej firmie która miała konsorcjum z firmą dragadaos, można powiedzieć że nawet jak brakowało pieniędzy dziwnym trafem pieniądze były z rządu dokladane a gdy P.Komorowski przegrał z Andrzejem Dudą w wyborach firma w której miał udziały wraz z elitą automatycznie opuściła plac budowy a dragados stał się niewypłacalny!!! przypadek?? pozdrowienia dla KO środkowym palcem, wtedy przegraliście z A. Dudą i teraz też przegracie. Druga sprawa że ludzie szybko zapomnieli kradzieże i wysprzedawanie majątku państwa przez PO ot daleko od Raciborza nietrzeba szukać pare kilometrów dalej...