Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nauczyciele reagują na wstrzymanie wypłat za nadgodziny [List do redakcji]

To list nauczycieli raciborskich podstawówek do naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Racibórz. - Chodzi o niewypłacone od dwóch miesięcy nauczycielskie nadgodziny, jak również o lekceważenie naszej pracy i nas, nauczycieli oraz o butę i arogancję władzy - podkreślają autorzy korespondencji.

Nauczyciele reagują na wstrzymanie wypłat za nadgodziny [List do redakcji]

11 marca br. Minister Edukacji Narodowej zawiesił zajęcia edukacyjne w placówkach oświatowych w całej Polsce. Wszyscy zostaliśmy postawieni przed nie lada wyzwaniem – jak z dnia na dzień przenieść pracę, która polega na nieustannym żywym kontakcie z drugim człowiekiem na łącza internetowe? Bez bezpośredniego kontaktu z dziećmi, obserwowania ich emocji, wspierania i motywowania. Poszły w ruch prywatne, nauczycielskie laptopy, internetowe pakiety (nie zawsze nieograniczone, a więc wymagające uzupełnienia z własnej kieszeni), telefony, kamerki. Nauczyciele we  własnym zakresie przeszli przyspieszony kurs posługiwania się nowoczesnymi technologiami – webinary, tutoriale, kursy on-line.

Dzięki naszym wspaniałym Uczniom oraz ich Rodzicom, którzy od początku wspomagali nas (i czynią to nadal), ruszyła machina nauczania zdalnego i – o dziwo – zaczęła całkiem dobrze funkcjonować. My, nauczyciele, chcielibyśmy zapewnić, że dostrzegamy wysiłek Rodziców i Uczniów i chylimy czoła przed ogromem pracy, którą wykonali, bardzo pomagając nam w sprawnym wdrożeniu nowego sposobu nauczania. Dzięki tej współpracy mogliśmy się jakoś odnaleźć w niecodziennych okolicznościach. Wielu z nas jest również rodzicami i wiemy, jak to jest.

Niełatwy początek

Pierwsze tygodnie w internetowej szkole były dla wszystkich niełatwe, ponieważ dostosowanie się do nowych warunków zawsze pochłania mnóstwo energii. Nauczyciele dostali zalecenie od swoich dyrektorów, że mają tak jak dotychczas, realizować godziny ujęte w planie lekcji. Większość z nas, oprócz obowiązującego pensum, realizuje również rozmaite zajęcia dodatkowe, które są tzw. godzinami ponadwymiarowymi. Są to godziny dydaktyczno-wyrównawcze dla uczniów z problemami w nauce, zajęcia w ramach zindywidualizowanej ścieżki nauczania, zajęcia rewalidacyjne i  dodatkowe dla obcokrajowców. Wszystkie te godziny to forma pomocy zalecona przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną na podstawie opinii. Jak ważne i potrzebne są te zajęcia, wiedzą rodzice i dzieci, które tej pomocy potrzebują.

Chcielibyśmy teraz naświetlić sposób, w jaki Prezydent Miasta Racibórz oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu postanowili wykorzystać obecną sytuację, żeby poszukać oszczędności w oświacie.  Postanowili przy tym zignorować prawa pracownicze oraz wszystkie zalecenia Ministra Edukacji Narodowej, które były na bieżąco przedstawiane w komunikatach na konferencjach prasowych z udziałem Ministra Dariusza Piontkowskiego. 

Minister Edukacji, na konferencji z dnia 22 kwietnia zaznaczył wyraźnie, że  – cyt. „Nauczyciel, który pracuje zdalnie, na odległość, zasługuje na wynagrodzenie tak samo, jak każdy inny pracownik wykonujący pracę zdalną. (…) Jeżeli nauczyciel pracuje np. z kilkunastoma klasami i ma, jak w tradycyjnej szkole, więcej zajęć niż pensum, wówczas należą mu się tzw. godziny ponadwymiarowe i wynagrodzenia za te godziny ponadwymiarowe. Bo wykonuje więcej pracy niż ta, która była przewidziana w jego pensum podstawowym”.  

I dalej:

„Niepokoi, że organy prowadzące wymagają dodatkowych zaświadczeń i materiałów, że nauczyciel wykonał swoją pracę. W tradycyjnej szkole wystarczy wpisać temat do dziennika, więc takie próby biurokratyzowania pracy szkoły są zbędne”.

Ludzie

Krzysztof Żychski

Naczelnik WEKiS UM Racibórz

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Don_C 28.05.2020 19:58
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

znawca 28.05.2020 11:11
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Obudzili się na koniec roku. Jak zawsze koniec maja, czerwiec już było poluźnianie nauki, to teraz nagle wszyscy lekcje online zaczęli prowadzić, choć w marcu i kwietniu nie bardzo im się chciało. Moja córka w marcu i kwietniu miała jedną lekcję online na dwa tygodnie. Teraz ma kilkanaście w tygodniu, dokładnie od 25 maja. Można jeszcze bardziej obrzydzić wizerunek tej specjalności zawodowej? Najpierw strajki, później nadgodziny, teraz jeszcze końcówka roku, a ci się do pracy zabrali...

prawdaon 28.05.2020 11:04
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Nauczyciele już dawno osiągnęli dno intelektualne i moralne... kasa, kasa, czy się stoi, czy się leży, 6000 się należy.

Michael_Douglas 28.05.2020 10:09
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Nauczyciele wykonują bardzo dużo pracy w tym czasie. Tylko niewidocznej i stąd te emocje rodziców. Teraz widzą ile wysiłku kosztuje edukacja dzieci i młodzieży. Te nadgodziny zawsze były i będą, kto pracuje w oświacie to doskonale wie. Panowie władza z urzędu miasta wpisują się w retorykę rządu, że "nauczyciele do zbioru truskawek". W tym wszystkim chodzi o skłócenie wszystkich. I to jak widać się udaje.

be 28.05.2020 07:35
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

śmiechu warto mój syn uczeń szkoły podstawowej ma takie zajęcia średnio 3 godziny dziennie co wychodzi po 2 godziny lekcyjne z każdego przedmiotu tygodniowo a z wf to żadna i gdzie tu nadgodziny nauczyciele niedość że nie ponosicie kosztów dojazdu siedzicie w domu a kase bierzecie w całości jeszcze chcecie nadgodziny jestem ciekaw który z was zrobił w tym tygodniu konsultacje dla 8 klasistów w szkole zapewne żaden