Stemplem pocztowym upamiętniono Carla Gratzy

To wyjątkowa gratka dla filatelistów. Urząd Pocztowy w Krzyżanowicach włączył się w obchody 200. rocznicy urodzin pochodzącego z Tworkowa, niemieckiego duchownego katolickiego i posła do Reichstagu Carla Gratzy. Z tej okazji przygotowano specjalny stempel. Jego autorem jest Josef Drobny.

Stemplem pocztowym upamiętniono Carla Gratzy

Carl Gratza urodził się 27 maja 1820 r. w Tworkowie. Był szanowanym i cenionym duchownym katolickim, który swoją osobą przyciągał do kościoła rzesze wiernych. Nie zgadzając się z polityką rządu Cesarstwa Niemieckiego, zdecydował się wystartować w wyborach parlamentarnych do Reichstagu, w których został wybrany posłem z listy Niemieckiej Partii Centrum. Gratza zmarł 29 czerwca 1876 r. w Jemielnicy. Został pochowany przy kościele cmentarnym pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Jemielnicy. Jego nagrobek zachował się do dziś.

Inicjatorem takiej formy uczczenia Carla Gratzy jest pochodzący z Tworkowa, a obecnie mieszkający w Niemczech Josef Drobny. Jego ogromna pasja i zamiłowanie do filatelistyki sprawia, że po raz kolejny stworzył wyjątkowy stempel okolicznościowy. Wcześniej współpracował m.in. z pocztą w 2007 roku podczas 160. rocznicy utworzenia placówki poczty w Chałupkach. Wówczas J. Drobny na wystawie pokazał cenne okazy filatelistyczne.

W dniu urodzin Carla Gratzy, czyli dziś (tj. 27 maja) wszystkie przesyłki, które trafiają do Urzędu Pocztowego w Krzyżanowicach, są stemplowane wyjątkowym stemplem zamiast datownika. To walor filatelistyczny, o którym informowano m.in. na portalach przeznaczonych dla filatelistów. Natomiast od jutra (tj. 28 maja) przez najbliższe 28 dni, czyli do 24 czerwca stempel będzie używany już na prośbę klientów krzyżanowickiej poczty. Zainteresowane osoby mogą więc zgłaszać się po jego pamiątkowe odbicie.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].