Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wojewoda powiedział radnym dlaczego nie może przysłać do Raciborza więcej lekarzy

W piątek 8 maja przed południem wojewoda śląski połączył się zdalnie z kilkoma radnymi z Miasta i Powiatu. Odpowiadał na ich pytania. Powiedział im, że raciborzanie mogą być dumni, że posiadają w mieście szpital zakaźny. Nieoficjalnie dotarliśmy do szczegółów tych rozmów.

Wojewoda powiedział radnym dlaczego nie może przysłać do Raciborza więcej lekarzy

Łączenie z wojewodą Jarosławem Wieczorkiem było zapowiadane przez prezydenta Polowego na kwietniowej sesji rady miasta. Włodarzowi udało się „wbić w kalendarz” wojewody na piątek rano. Wyselekcjonowano grupę rozmówców - szefów klubów radnych oraz starostę raciborskiego i prezydenta miasta.

Drogą nieoficjalną dotarliśmy do informacji na temat zdalnej konferencji. Oto co udało nam się ustalić.

Spotkanie było krótkie, półgodzinne. Wpierw przemawiał wojewoda, mówiąc m.in., że szpitali jednoimiennych będzie w województwie przybywać, bo sytuacja epidemiczna jest dynamiczna - na Śląsku przybywa dziennie ponad 150 zakażonych.

Jarosław Wieczorek podkreślił, że decyzja o przekształceniu szpitala rejonowego w zakaźny w Raciborzu była wyłącznie jego autorstwa. - Ja ją podjąłem, z waszym trudem i pracą - powiedział w połączeniu wideo.

Przyznał, że rozumie, że niełatwo ją zaakceptować mieszkańcom powiatu raciborskiego. Dodał, że na Śląsku mają powstać kolejne takie placówki, w ciągu 2-3 tygodni.

Wieczorek oznajmił, że docierają doń informacje o niedostatkach w dostępie do służby zdrowia w Raciborzu, ale wie o pracy starosty raciborskiego, by tę sytuację naprawić.

Pierwszy głos zabrał Grzegorz Swoboda. Starosta stwierdził, że w raciborskim środowisko wrze z powodu kłopotów ze służbą zdrowia. Mówił o trudnym czasie, trudnych zadaniach i swoim codziennym przebywaniu na łączach z Katowicami w tych sprawach. Oznajmił, że postara się w szybkim czasie uruchomić poradnie specjalistyczne. Swoboda dziękował wojewodzie za wsparcie.

Piotr Olender radny powiatowy z PO spytał, czy wojewoda ma konkretny plan jak wyprowadzić szpital w Raciborzu na prostą po ustaniu pandemii. Wojewoda odparł, że takiego planu nie ma, ale jak sytuacja epidemiczna pozwoli, to niezwłocznie zostaną podjęte działania przywrócenia szpitala do wcześniejszej funkcjonalności.
Tłumaczył, że na konkrety jest za wcześnie, bo transmisja wirusa trwa. - Nie wyobrażam sobie żeby szpital i samorząd został wtedy sam - powiedział. Wspomniał o szansie rozwojowej dla raciborskiej lecznicy.

J. Wieczorek podkreślał, że Racibórz wiele robi dla województwa, dla całej Polski podejmując się zadania prowadzenia szpitala zakaźnego.

Stwierdził, że obecne działania są konieczne, aby zachować jak najdłużej, wydolność służby zdrowia i nie dopuścić do sytuacji, jaka ma miejsce np. we Włoszech.

Wieczorek odpowiedział radnemu miejskiemu Michałowi Szukalskiemu na pytanie o uruchomienie poradni specjalistycznych w szpitalu. - Żaden z zatrudnionych lekarzy w szpitalu zakaźnym nie może pracować poza nim, żeby uniknąć transmisji wirusa na zewnątrz - wyjaśniał.

Radny Piotr Klima poinformował wojewodę o utworzeniu społecznego komitetu walczącego o przywrócenie szpitala i przychodni dla Raciborza. - Ktoś zapomniał, że COVID-19 to nie wszystko, że istnieją inne choroby, a pacjenci z Raciborza mają ogromne problemy z dostępem do lekarza - argumentował. Pytał, dlaczego wojewoda kieruje tu swymi nakazami pracy tak mało kadry medycznej? Sugerował, by poradnie specjalistyczne uruchomić na Gamowskiej, oddzielając część łóżkową szpitala zakaźnego od reszty budynków. Prosił o osobiste spotkanie w Katowicach, z grupą zainteresowanych samorządowców, by przedstawić więcej szczegółów.

J. Wieczorek zaznaczył, że miejsce prowadzenia poradni zależy od dyrektora szpitala, który może to zrobić na Gamowskiej, o ile nie wpłynie to na liczbę łóżek dla pacjentów z covidem. Podkreślił jednak, że problemem jest dostęp do kadry dla takich przychodni.

Wojewoda zaznaczył, że może choćby dziś wydać 200 nakazów pracy dla medyków, ale z tego grona zostanie najwyżej 5-10 osób, które podejmą się zadania. Podał, że reszta uda się natychmiast na L4, a służba zdrowia znajdzie się w sytuacji, gdzie specjaliści opuszczą miejsca swej pracy na tygodnie zwolnień lekarskich.

- Powinniście być dumni, bo dajecie swoją postawą ogromne wsparcie całej Polsce. Każdy szpital zakaźny jest bardzo ważny w walce z covidem - podkreślił J. Wieczorek. Podkreślił, że w obliczu pandemii potrzebne są wspólne, odpowiedzialne decyzje.

Wojewoda zapowiedział, że w wakacje będą powstawać analizy i siatki rozwiązań, jak dalej ma funkcjonować służba zdrowia w województwie.

Piotr Klima stwierdził, że w Raciborzu nigdy nie będzie zrozumiałe, że zapomniano o innych chorych niż tych z koronawirusem. - Poświęca się w ten sposób tych ludzi. Wiele osób umrze przez tą decyzję. A raciborzanie nie są mile widziani w innych miastach, w innych szpitalach, z racji tego, że mają szpital zakaźny - mówił. Alarmował, że karetki z Raciborza muszą wieźć chorych z udarem, z zawałem czy z wypadków godzinę do najbliższej lecznicy.

Wojewoda odparł, że dostęp do służby zdrowia jest wszędzie utrudniony, a państwo polskie wciąż szykuje się na szczyt pandemii. Pocieszał Klimę, że w Katowicach z uwagi na korki na drogach dojazd do lecznic też nie jest najlepszy i karetki też długo docierają na miejsce. - Wszyscy ponosimy koszty społeczne walki z koronawirusem - podkreślał wojewoda.

Jarosław Wieczorek nie dał się wypowiedzieć wszystkim uczestnikom spotkania. Rozłączył się gdy głos zabrał Henryk Mainusz, tłumacząc, że czas na rozmowę zabrał innym radny P. Klima.

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Joza (46.134. * .100) 08.05.2020 16:48

Nie ma w powiecie raciborskim żadnej czynnej przychodni lekarz na telefon brak badań krwi więcej ludzi umrze na zawaly niż na wirusa a wojewoda że mamy byc dumni kpina jakaś

~niepocotakteznie (37.130. * .149) 08.05.2020 16:37

włodarze jeśli chodzi o poziom włazidupstwa są poza wszelka konkurencją, maja gdzieś zdrowie ludzi tylko murem stoją za władzą i dziekują że nas pozbawiono leczenia.ekipa która rozwaliła słuzbę zdrowia w powiecie jako pokłosie spotkania w mieście wojewódzkim, nie nadaje się nawet na śmietnik historii.

Michael_Douglas 08.05.2020 14:44

Pan starosta znów podziękował. Czy jest coś poza dziękowaniem co robi ten pan? Założę się o wszystkie pieniądze świata, że jak wojewoda mówił, że chce przekształcić szpital w Raciborzu, to pan starosta na to: dziękuję panie wojewodo.

aus 08.05.2020 13:49

chyba za to że w śląskim tak samo szybko poluzowano obostrzenia jak w Podlaskim, efekt jest teraz na kopalniach z których większość dalej...fedruje!

~Adamggh (77.255. * .193) 08.05.2020 12:50

Tego pana powinno się skazać prawomocnym wyrokiem za narażenie życia i zdrowia mieszkańców Raciborza i powiatu. Skoro są miasta dysponujące więcej niż jednym szpitalem to własnie w nich powinno się powołać szpital jednoimienny.