Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nielegalny zrzut ścieków do Odry. Stężenie siarczanów 2,5-krotnie przekraczało dopuszczalne normy

Dotarliśmy do wyników badań wody pobranej z Odry w miejscu nielegalnego zrzutu ściegów, nieopodal dawnej Cukrowni Racibórz.

Nielegalny zrzut ścieków do Odry. Stężenie siarczanów 2,5-krotnie przekraczało dopuszczalne normy
Ściek, który wpływał do Odry nieopodal ulicy Mieszka Raciborskiego w Raciborzu (Płonia).

Inspektorzy z Katowic przyjechali do Raciborza

8 kwietnia do Raciborza przyjechali pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Udali się na Płonię, gdzie do Odry wpływały ścieki o rdzawym zabarwieniu. Inspektorzy pobrali do badań próby wody z Odry z miejsc przed i za wpływem zanieczyszczeń, a także bezpośrednio z wylotu.

- Próby wody z rzeki analizowane  były przez katowicki oddział Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pod względem dopuszczalnych norm zawartych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie klasyfikacji  stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i  stanu chemicznego oraz sposobu  klasyfikacji stanu  jednolitych części wód powierzchniowych, a także środowiskowych norm jakości  dla substancji priorytetowych - informuje Małgorzata Zielonka, naczelnik wydziału administracyjno-organizacyjnego i rzecznik prasowy WIOŚ w Katowicach.

Zanieczyszczenie Odry siarczanami

Jak przedstawiają się wyniki badań wykonanych na zlecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach? O ile same ścieki, które odprowadzano do Odry z rejonu wyrobisk na Płoni nie przekraczały dopuszczalnych norm, o tyle woda w Odrze pobrana w miejscu ujścia ścieków do rzeki była już zanieczyszczona*.

Szczegóły przedstawiają się następująco:

  • woda pobrana z Odry przed wylotem odprowadzanych ścieków charakteryzowała się nieznacznym przekroczeniem wartości stężenia siarczanów (wartość stężenia siarczanów wyniosła 80 mg/l przy dopuszczalnej normie 77,9 mg/l)
  • woda pobrana z Odry za wylotem odprowadzanych ścieków była zanieczyszczona siarczanami w stopniu znacznym - normy zostały przekroczone 2,5-krotnie (wartość stężenia siarczanów wyniosła 200 mg/l przy dopuszczalnej normie 77,9 mg/l).

- Ścieki były wprowadzane do rzeki nielegalnie, ponieważ przedsiębiorca nie posiada stosownego zezwolenia - dodaje M. Zielonka z WIOŚ w Katowicach.

Wszczęto kontrolę

Po przeprowadzeniu rozpoznania w terenie, uzyskaniu wyników badań wody, inspektorzy z Katowic rozpoczęli kontrolę w przedsiębiorstwie, które najprawdopodobniej jest odpowiedzialne za nielegalne odprowadzanie ścieków do Odry.

- Oględziny terenu wykazały, że obecnie wypływ wód już nie występuje. Niemniej jednak w dalszym ciągu prowadzone są prace, polegające na przemieszczaniu mas ziemnych w obrębie wyrobiska oraz byłych osadników pocukrowniczych z użyciem ciężkiego sprzętu. Rozpoczęta kontrola oraz współpraca Urzędem Miasta w Raciborzu pozwolą ustalić, czy prace prowadzone są zgodnie z przepisami ochrony środowiska oraz wyciągnąć ewentualne konsekwencje, o których będzie można mówić dopiero po zakończeniu działań kontrolnych - informuje M. Zielonka z WIOŚ w Katowicach.

Rdzawa woda z osadników po dawnej cukrowni

Przypomnijmy, 7 kwietnia wędkarze z Raciborza zaalarmowali PGW Wody Polskie oraz Urząd Miasta Racibórz o rdzawej wodzie, która wpływa do Odry w rejonie ulicy Mieszka Raciborskiego w Raciborzu (Płonia). Następnie PGW Wody Polskie przekazały zgłoszenie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.

Mijały dni, a rdzawa woda wciąż wpływała do Odry. Jeden z mieszkańców Płoni poinformował o sprawie redakcję Nowin. Wybraliśmy się na miejsce. Nie tylko potwierdziliśmy, że do Odry wpływa woda o rdzawym zabarwieniu, ale również doszliśmy do jej prawdopodobnego źródła. Okazało się, że miejscowy przedsiębiorca eksploatował pobliskie złoże kruszywa. Wypompowywana z dna wyrobiska woda trafiała na teren osadników po dawnej cukrowni. Przepłynąwszy przez pokłady osadów i zabarwiwszy się na brunatno, wpływała do Odry. Wszystko to opisaliśmy i udokumentowaliśmy w artykule Od kilku tygodni do Odry w Raciborzu wpływa taka woda [ZDJĘCIA] [FILM], który opublikowaliśmy 27 kwietnia.

Wyciek wody ustał, ale...

Dwa dni po publikacji artykułu w portalu Nowiny.pl z wyrobiska zniknęły maszyny do eksploatacji złoża oraz pompa, którą przerzucano wodę z wyrobiska do osadników. Wyciek wody ustał, jednak na tym sprawa się nie kończy. W międzyczasie okazało się, że zgłoszenie sprawy na Policji... zaginęło. Wody Polskie przekazały nam, że zrobiły to w trzech trybach - poprzez stronę internetową Policji, telefoniczne, a po braku reakcji również pisemnie. Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu nie potwierdza wpłynięcia zgłoszeń telefonicznych oraz poprzez stronę internetową. Zgłoszenie pisemne również jeszcze nie dotarło do komendy. - Mamy teraz opóźnienia w dostarczaniu poczty, ale liczymy, że zgłoszenie dojdzie do nas - dodaje M. Szymański.

Ponadto mieszkańcy pobliskich domów poinformowali nas o dewastacji ulicy Mieszka Raciborskiego przez ciężarówki, którymi przewożono urobek (czytaj również: Rdzawa woda nie wpływa już do Odry w Raciborzu, ale pytań jest wciąż więcej niż odpowiedzi.

Fedrowali bez koncesji?

Pozostaje jeszcze kwestia koncesji na eksploatację złoża kruszywa. Dla złóż o powierzchni do 2 hektarów koncesję udziela Marszałek Województwa, w przypadku złóż o powierzchni mniejszej niż 2 hektary koncesji udziela starosta. Jeszcze rok temu starosta Grzegorz Swoboda informował w odpowiedzi na interpelację radnego Pawła Płonki, że nie udzielił koncesji na eksploatację złoża kruszywa, o którym mowa. Aktualnie czekamy na potwierdzenie ze Starostwa Powiatowego w Raciborzu, czy w ciągu rok coś się w tej kwestii zmieniło. Sprawę badają również pracownicy Urzędu Miasta Racibórz. Z ich ustaleń wynika, że żaden podmiot nie udzielił koncesji na eksploatację złoża, o którym mowa.

Wkrótce wrócimy do sprawy.


* Normy stosowane do określenia stanu ścieków oraz wód rzecznych nie są tożsame. Normy dla ścieków określa "Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych". W przypadku wód rzecznych obowiązują inne normy, zawarte w "Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ)  w sprawie klasyfikacji  stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i  stanu chemicznego  i oraz sposobu  klasyfikacji   stanu  jednolitych części wód powierzchniowych, a także środowiskowych norm jakości dla substancji priorytetowych".

Może się więc zdarzyć, że same ścieki spełniają normy środowiskowe i jako takie nie są uznawane za szkodliwe, jednakże po wpłynięciu do rzeki obniżają jakość jej wody tak bardzo, że przestaje ona spełniać niezbędne normy środowiskowe. Faktycznie dochodzi więc do zanieczyszczenia rzeki i właśnie do takiej sytuacji doszło w Raciborzu.

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~180wr (5.173. * .91) 30.04.2020 00:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Teren nie jest w żaden sposób zabezpieczony. Urobek dalej jest ładowany i wywozony samochodami ciężarowymi a zasługi na Facebooku przypisują sobie radny Płonka i radna Kusy.

~Falowabeta (82.102. * .130) 29.04.2020 18:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Policja wspólnie z przestępcami, ręką w rękę. Nic nie dostali nic nie wiedzą. Normalne! Piratów drogowych na drogach też nie widzą! Widzą wszyscy tylko nie policjanci!