Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przykre, ale prawdziwe. Nadmiar kupionego chleba ląduje na śmietnikach [ZDJĘCIA]

Kilka dni temu, gdy sytuacja w naszym kraju zaczęła się robić gorąca, większość Polaków ruszyła szturmem na sklepy spożywcze, by zrobić zapasy żywności na kilka dni. Niestety, w nadmiarze kupiony został między innymi chleb, który teraz ląduje na śmietnikach.

Przykre, ale prawdziwe. Nadmiar kupionego chleba ląduje na śmietnikach [ZDJĘCIA]

Ze sklepowych półek w mgnieniu oka zniknął ryż, kasze, makaron, gotowe sosy, papier toaletowy, opustoszały lodówki z mięsem. Łupem padły również produkty z krótką datą ważności, które zostały kupione w nadmiarze, między innymi chleb i bułki. Teraz ten nadmiar ląduje w śmieciach. Przypominamy, że chleb MOŻNA zamrozić w zamrażarce.

Co zrobić, by nie marnować jedzenia?

Obecnie większość z nas ma przepełnione lodówki. Przypominamy zatem co zrobić, by zminimalizować ryzyko, że jedzenie nam się zepsuje:

  • Trzymać się zasady - pierwsze otwarte, pierwsze schodzi (tzw. FIFO - first in, first out). Dotyczy to serków, napoi, otwartych opakowań. Nie zabierajmy się za nic nowego, jeśli nie opróżniliśmy do końca poprzedniego. Kontrolujmy przy tym daty ważności!
  • Jeśli to możliwe, trzymajmy jedzenie w hermetycznych pojemnikach. Chronimy je w ten sposób między innymi przed wysuszeniem.
  • Mrozimy nadmiar wędlin i wszystko, co może być mrożone. Kontrolujmy lodówkę - jeśli widzimy, że czegoś powoli zaczyna brakować, spokojnie możemy wyciągnąć to z zamrażarki na noc, by na poranek dnia kolejnego było już gotowe. Co do wędlin, radzimy mrozić je w mniejszych porcjach, by do rozmrożenia nie wyciągać od razu całości.
  • Robić zakupy z głową i tu kłania się lista produktów. Nie kupujmy pod wpływem chwili czegoś, czego nie lubimy, nie jemy, albo wiemy, że zawsze schodzi to u nas w bardzo małych ilościach. Weźmy do ręki kartkę, długopis i przejdźmy po wszystkich kuchennych szafkach i zapiszmy czego nam brakuje.
  • Drogie panie i drodzy panowie - nie musicie gotować obiadów składających się z dwóch dań. Jedno danie na obiad w zupełności wystarczy. Zaoszczędzicie czas na przygotowanie, czas na zmywanie oraz produkty. Nie gotujmy w nadmiarze.
Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~han43 (83.238. * .233) 20.03.2020 16:51

Przecież ten chleb to tylko kropla w oceanie marnotrawstwa i nie tylko przy okazji koronawirusa widuje się go w odpadkach. Ludzie, którzy tak postępują z żywnością winni się zastanowić, czy naprawdę pracują na swoje utrzymanie, czy też tak łatwo przychodzi im marnować, bo wysiłek na nabywane dobra pochodzi jednak od kogoś innego.

~polski (185.175. * .178) 20.03.2020 15:40

Po polsku: TO pieczywo, TO marnotrawstwo, TO jedzenie (ono), w liczbie mnogiej - TE chleby, TE bułki

~TomSzczecin (37.248. * .46) 20.03.2020 13:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Prawdziwy chleb nie pleśnieje jak te niby pieczywo masowe z marketów. Nie dziwię się że ludzie wyzucaja bo chleb leżący 3 dni cały zielony. Jak kupię chleb prawdziwy z piekani to u mnie leży tydzień i jest dalej smaczny chodz może troszkę twardszy ale dalej zdolny do spożycia. Wolę dołożyć 3 zł i mieć chleb a nie masowe gówno. Przepraszam za wypowiedź pozdrawiam

~skinheadzik (31.179. * .1) 19.03.2020 10:30
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~skinheadzik (31.179. * .1) 19.03.2020 08:46
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

DAN 19.03.2020 06:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

GŁUPOTA LUDZKA NIE ZNA GRANIC- TAK ICH WYCHOWALI RODZICE NIC DODAĆ NIC UJĄĆ

~asto (193.169. * .48) 18.03.2020 19:17
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

JanosikPlus (83.30. * .125) Nikt normalny nie robi zapasów z produktów które wytrzymają kilka dni.
ale są nienormalni ..............

~op (91.192. * .86) 18.03.2020 19:16
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

jakby na chleb trzeba było zarobić ciężką praca toby ludzie szanowali chleb ale jak się dostaje 500+ dotacje zapomogi trzynaste emerytury to się nie szanuje Łatwo przyszło łatwo poszło

~JanosikPlus (83.30. * .125) 18.03.2020 19:06
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

elekelek i głupota. Nikt normalny nie robi zapasów z produktów które wytrzymają kilka dni.

~elekelek (83.10. * .100) 18.03.2020 12:34
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Tak się kończy pazerność i panika.