Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tutaj wszystko zamienia się w złoto

Tytułowe stwierdzenie padło z ust Joanny Sobotnik, przedstawicielki Kuratorium Oświaty w Katowicach. Specjalistka ds. programów europejskich i współpracy z zagranicą komplementowała nauczycieli oraz dyrektorów naszych szkół za sukcesy w pozyskiwaniu środków finansowych na zagraniczne wyjazdy uczniów w ramach programu Erasmus+.

Tutaj wszystko zamienia się w złoto
Joanna Sobotnik z Kuratorium Oświaty w Katowicach (po lewej) dziękowała naszym samorządom za wspieranie szkół w realizacji projektów Erasmus+. Zapowiedziała, że w kolejnej perspektywie finansowej budżet programu ulegnie podwojeniu, a młodzież zyska możliwość wymiany doświadczeń szkolnych oraz praktyk zawodowych nie tylko w krajach Unii Europejskiej oraz stowarzyszonych z UE, ale również innych.

Erasmus+ to europejski program umożliwiający uczniom oraz nauczycielom zagraniczne wyjazdy. Celem jest wymiana doświadczeń w zakresie kształcenia – ogólnego i zawodowego. W Raciborzu projekty z tego programu są realizowane przede wszystkim przez szkoły średnie, choć nie brak też szkół podstawowych, a nawet przedszkoli biorących udział w Erasmusie. 18 lutego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu zorganizował na Zamku Piastowskim konferencję poświęconą udziałowi naszych placówek oświatowych w tym programie. Wśród zaproszonych gości znalazła się wspomniana we wstępie Joanna Sobotnik z Kuratorium Oświaty w Katowicach. Przedstawicielka kuratorium komplementowała nauczycieli oraz dyrektorów z Raciborza, którzy piszą projekty wysoko oceniane przez komisje konkursowe, dzięki czemu każdorazowo udaje się pozyskiwać środki finansowe na realizację programu. – To wcale nie jest tak, że każdy wniosek jest przekazywany do realizacji, ale tutaj, w Raciborzu, wszystko zamienia się w złoto – powiedziała J. Sobotnik. Przedstawicielka kuratorium podziękowała również samorządom, które chętnie wykładają 20 proc. zaliczki na poczet realizacji tych przedsięwzięć. – W innych częściach naszego województwa doświadczenia w tym zakresie bywają bardzo gorzkie – powiedziała.

Nauka ma sens

Przy okazji konferencji spytaliśmy dyrektorów szkół średnich, co daje udział w programie Erasmus+. Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu Marzena Kacprowicz wskazała, że dla młodzieży ogólniaka udział w projektach programu Erasmus+ to przede wszystkim możliwość żywego kontaktu z językiem. To doświadczenie szczególnie cenne dla uczniów, którzy rozważają podjęcie studiów na zagranicznych uczelniach. – Podczas tych wyjazdów uczniowie dostrzegają, że to, czego uczą się w liceum, ma sens – powiedziała M. Kacprowicz. Dodała, że korzyścią dla nauczycieli jest poznanie europejskich standardów nauczania. Co ciekawe, z dotychczasowych doświadczeń nauczycieli z Raciborza wynika, że I LO nie odbiega od tych standardów, a są pola, na których pozytywnie się wyróżnia.

Dodatkowe uprawnienia

Z wyjazdów na praktyki zawodowe korzystają również uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. – Największa korzyść dla nich to możliwość zdobycia dodatkowych uprawnień i certyfikatów w Czechach i Niemczech. Poza tym młodzież poznaje inny system oraz kulturę pracy. Kolejna korzyść to poznanie kultury i zwyczajów tych krajów, nawiązywanie kontaktów – powiedział nam dyrektor „Mechanika” Sławomir Janowski.

Na zagraniczne praktyki zawodowe wyjeżdża również młodzież kształcącą się w CKZiU nr 1. Dyrektor tej szkoły Jacek Kąsek również uważa, że największą zaletą udziału w programie jest sposobność do poznania organizacji pracy w innych krajach. – Poza tym wyjazdom to warzyszą konferencje językowe i kulturowe. Udział w tych projektach podnosi również prestiż szkoły – dodał J. Kącek.  

Szkoła życia

Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Paweł Ptak uważa, że udział uczniów i nauczycieli szkoły w programie Erasmus+ jest nie do przecenienia. – Te projekty dają ogromne możliwości. Przede wszystkim pozwalają zweryfikować umiejętności zawodowe uczniów na europejskim rynku. Wartością dodaną jest możliwość poznania innych obyczajów i krajów. Nie ma lepszej szkoły życia, dlatego bierzemy udział w tym programie – powiedział nam P. Ptak. W celu zdobycia strategicznych partnerów dla realizacji projektów w ramach programu Erasmus+, w minionym roku szkolnym „Ekonomik” nawiązał współpracę z Węgrami. Dlaczego akurat Węgry? – Nie ukrywam, że duże znaczenie ma tutaj bliskość tego kraju – powiedział nam P. Ptak.

***

Organizatorem konferencji był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu. Doświadczeniami w zakresie realizacji projektów w ramach programu Erasmus+ podzielili się przedstawiciele ZSO nr 1, a także CKZiU nr 1, CKZiU nr 2 „Mechanik”, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Szkoły Podstawowej nr 1 i Przedszkola nr 14 w Raciborzu.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].