Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Richard Henkes - niemiecki ojciec Kolbe. O takich ludziach trzeba mówić

W salce pod raciborskim kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się w niedzielę 23 lutego konferencja naukowa poświęcona postaci błogosławionego kapłana, który zginął męczeńską śmiercią w Dachau, a wcześniej był więziony w Raciborzu.

Richard Henkes - niemiecki ojciec Kolbe. O takich ludziach trzeba mówić

Materiał wideo:

Konferencja związana jest z uroczystościami upamiętnienia ojca pallotyna w mieście, gdzie był osadzony i torturowany. Staraniem radnego Piotra Klimy i powołanego przez Radę Miasta Racibórz komitetu organizacyjnego, postawiono w Raciborzu obelisk z tablicą o Richardzie Henkesie. Stanął pod Zakładem Karnym.

Konferencję zorganizowało Miasto i Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. Do kościoła „okrąglaka” przyjechało wielu duchownych, przybyli historycy, lokalni politycy i osoby zainteresowane.

Moderatorem wydarzenia był dr Piotr Sput, który otworzył niedzielną konferencję. Mówił, że po zakończeniu I Wojny Światowej wydawało się powszechnie, że kolejnych tak dużych wojen już nigdy nie będzie. Tymczasem rozwijały się ideologie komunizmu i faszyzmu, które stały się przyczyną wybuchu kolejnego, globalnego konfliktu. Jak zaznaczył Sput, Adolf Hitler wskazywał na marksizm jako jedno ze źródeł swej dwie morderczej ideologi XX wieku. - Niestety nic się nie nauczyliśmy. Choć ludzie polecieli w kosmos, leczą już prawie wszystkie choroby, to dalej istnieje zagrożenie wielką wojną. Dlatego wciąż trzeba podkreślać, że świat nie jest taki jak mówią ideologie, że świat bez Boga może się rozwijać. To niemożliwe - stwierdził prezes TMZR.

Piotr Sput wyjaśnił dlaczego wspomina się w Raciborzu ojca Richarda Henkesa, człowieka twardo stającego w prawdzie, niezgadzającego się z ideologią nazistowską. Przywołał inne przykłady takich postaw - ojca Maksylimiana Kolbe, księdza Emiliana Szramka czy księdza Jan Machę w 1943 roku zgilotynowanego w Katowicach. - Takich postaci jest dużo. W obecnych czasach powszechnego nihilizmu, wartości zastępowanych pseudowartościami, trzeba o takich osobach jak Richard Henkes mówić, zwłaszcza młodemu pokoleniu - kontynuował Piotr Sput.

Kościół był wrogiem

Na konferencję przygotowano 4 wykłady. Jako pierwszy głos zabrał biskup Jan Kopiec mówiąc m.in. jak wyglądał katolicyzm w okresie dyktatury nazistowskiej. Wskazał na sytuację zakończenia pierwszej wojny, na nieszczęścia i tragedie jakie przyniosła i konsekwencje wywołane przez nią. - Europa przeżywała traumę, bo zrujnowano dotychczasowy porządek, upadły potęgi. Niemcy utracili 70 tys. km kwadratowych terenów i około 7,3 mln obywateli. Upokorzeniem była także demilitaryzacja Niemiec - podkreślił biskup.

W dalszej części swojej prelekcji Kopiec opowiadał, że po 30 stycznia 1933 roku, gdy Adolf Hitler został kanclerzem Rzeszy, partia narodowych socjalistów realizowała jego wizję, że trzeba pousuwać wszystko to, co sprzeciwia się ujednoliceniu państwa. - I to było bliskie komunizmowi i socjalizmowi. Było takie robocze powiedzenie o dążeniu do wyrównania wszystkiego, a każdy kto się wyłamywał, był skazany na eliminację - opowiadał J. Kopiec. Stwierdził, że A. Hitler „szybko zabrał się do roboty”. - Już w lutym 1933 roku, gdy płonął Reichstag, był to sygnał, że parlament się przeżył. To był obraz tego, co nastąpi. Dziś tak to widać - oznajmił.

Biskup odniósł się także do stosunku Hitlera do kościoła katolickiego, względem którego stosował zasadę „każdego wroga trzeba usunąć, do fizycznego zlikwidowania”. Początkowo zachowywał pozory pozwalając na jego działania, ale bez formułowania przezeń słów przeciw nowemu porządkowi. - Cały zespół ideologów nazistowskich pracował nad upowszechnieniem teorii, że chrześcijaństwo jest niczym, że to tylko zbiór wymyślonych mitów. Dziś słucha się tego z przerażeniem, ale to formowało klimat wokół kościoła - zauważył. Kopiec wspomniał o duchownych, którzy popierali budowę silnych Niemiec. - Kościół zmierzał, aby choć cząstkę praw uzyskać w hitlerowskich Niemczech, podpisano konkordat ze Stolicą Apostolską. Jednak państwo pod rządami nowego kanclerza łamało wszystkie możliwe przepisy - zaznaczył J. Kopiec. Kapłan przypomniał, że biskup wrocławski Bertram próbował załagodzić sytuację, prosił o uciszenie nastrojów i nie nawoływanie do wojny. - Dziś widać, że było to dość naiwne podejście - podsumował biskup Kopiec.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~IzaKuna (62.121. * .154) 23.02.2020 16:10
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~czyt (83.26. * .13) 23.02.2020 15:36

Był w parafii w Strahowicach na Ziemi Hulczyńskiej (czes.Strahovice), a nie w Starachowicach... Proszę poprawić

kałuża 23.02.2020 13:25

idea walki z marksizmem, spowodowała u wielu hierarchów Kościoła poparcie dla faszyzmu .....

~Dzielnicowy (5.173. * .25) 23.02.2020 13:04
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

W budżecie miasta jest 25 tysięcy złotych na te obchody. Obecność prezydenta Polowego w pierwszym rzędzie dobitnie świadczy o udziale Miasta Racibórz w tym przedsięwzięciu.

~tKTCP12 (185.56. * .220) 23.02.2020 12:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

kto to wszystko sfinansował? jak Kościół to nie ma sprawy..jeśli gmina ..to jest problem, bo na nowy żłobek wciąż brakuje.
trzeba z żywymi naprzód iść, bo cele sięgać nowe ,a nie w umarłych laurów liść ,z uporem stroić głowę.