Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Parlamentarzyści i radni wojewódzcy na sesji w Rydułtowach

RYDUŁTOWY Na ostatnią sesję Rady Miasta Rydułtowy zaproszeni zostali parlamentarzyści i radni sejmiku wojewódzkiego, aby podyskutować o możliwościach pozyskiwania środków, szczególnie na cele ekologiczne oraz swoich działaniach, podejmowanych dla mieszkańców.

Parlamentarzyści i radni wojewódzcy na sesji w Rydułtowach

Rząd walczy ze smogiem. A samorząd biednieje

– W 2018 roku zmarło w Polsce najwięcej ludzi od czasu wojny. Od dwóch lat rośnie umieralność. Naukowcy zdiagnozowali, że mimo postępu medycyny, który wydłuża czas życia, ten wzrost umieralności wiąże się z jakością życia i jakością środowiska. M.in. z jakością powietrza. Kiedyś nie prowadzono takich badań i nie było takiej świadomości – mówiła posłanka Gabriela Lenartowicz, rozpoczynając tematy związane ze smogiem. - Jedną z form wsparcia na wymianę ogrzewania, ale też na termomodernizację budynków czy ograniczenie zużycia ciepła jest ulga podatkowa w PIT. Ta ulga została wprowadzona jeszcze w poprzedniej kadencji i działa od ubiegłego roku. Konsekwencje tej ulgi będziemy odczuwać już w tym roku – informowała Gabriela Lenartowicz, podkreślając, że koszty wprowadzenia ulgi poniosą samorządy, którym znów zmniejszą się dochody. Rząd zaś zrekompensuje sobie utratę wpływów do budżetu podatkiem VAT od zrealizowanych inwestycji.

Transformacja i przedsiębiorcy

Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Jarosław Szczęsny poruszył temat transformacji terenów pogórniczych. - Żeby przyciągnąć inwestorów musimy stworzyć nowe przedsiębiorstwa, fabryki, gdzie znaleźliby pracę pracownicy odchodzący z górnictwa czy dziedzin okołogórniczych. Do tego aby ci inwestorzy tutaj byli, potrzebują odpowiedniej infrastruktury, więc dochodzą kwestie związane z drogownictwem. Istotny jest też jeden właściciel terenu czy mienia pokopalnianego. Tę kwestię na konferencji w Katowicach podnosili prezydencji np. z Zabrza. Jeżeli to był teren pogórniczy i cały ten teren przejąłby samorząd, byłoby łatwiej znaleźć inwestora – powiedział Jarosław Szczęsny. - Dla samorządu wojewódzkiego jest to sprawa bardzo ważna. W krok za tym na najbliższej sesji sejmiku zostanie powołana komisja ds. transformacji gospodarczej – dodał Jarosław Szczęsny.

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~nul (83.26. * .36) 23.02.2020 15:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Cały wachlarz obietnic , listów i innych cygaństw a wszystko tylko dla dbałości o własny interes. Żenada!

Objektywny 19.02.2020 17:06
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pani poseł a co z tak ważnym przewietrzaniem miast przez korytarze napowietrzające ? ,które dzisiaj nagminnie są zabudowywane przez budowy deweloperskie , czy wtedy ktoś martwi się o nasze zdrowie kiedy wydaje się zgody na sprzedaż tych terenów ? Chcecie walczyć ze smogiem a nie macie pojęcia gdzie jest największa przyczyna smogu ,są miasta gdzie jest zakaz palenia węglem a smog jak był tak jest ,kiedyś ktoś mi to prosto wytłumaczył (,zwykła używana palarnia papierosów z zamkniętymi oknami drzwiami bez wentylacji po tygodniu bez wietrzenia nie zmieni swojego smrodu papierosów ) podobnie zaczyna się dziać w naszych miastach ,nie pomoże zakaz wjazdu samochodów, palenie węglem nawet mycie i szorowanie ulic nie pomoże kiedy nie będzie przewietrzania i korytarzy napowietrzających ( chyba że wymyślicie nakaz na tych pięknych nowych osiedlach ,blokach domach by otwarte były zawsze okna tak samo będzie pomagać w likwidacji smogu jak to co teraz robicie,...tyle w tacie .....
.
..

~Pszowbis (87.101. * .96) 19.02.2020 16:01
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Dopiero zbiedniejecie jak za rok zamkną KWK Rydułtowy. Drugi Pszów się szykuje.

MariuszMaxWalonko 19.02.2020 14:28
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@bredzonko
a gdzie Ty tu widzisz Wosia?

right 19.02.2020 11:38
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Pani Lenartowicz była przez 6 lat prezesem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - jakie kroki podjęła w temacie ochrony powietrza? PO to stan umysłu, nie partia.

~bredzonko (89.64. * .32) 19.02.2020 11:06
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

A Woś to wg ciebie też KO? Odstaw zioło przynajmniej do południa.

MariuszMaxWalonko 19.02.2020 10:45
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Sama Elyta z Klatformy Obdzierackiej (KO). Maślaczek który podniósł nam wiek emerytalny. Gawęda czyli człowiek-widmo i Lenartowicz z.d. Kosel, która głównie słynie z krytykowania obecnych działań rządu, a nie z własnego działania.