Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bolik pyta Lenartowicz: czy Wacławczyk wsiadł do pociągu?

Posłanka PO ma dobre zdanie o strefie bez węgla w Raciborzu. Uważa jednak, że rządowy program "Czyste Powietrze" jest niewydolny i prędzej w walce ze smogiem pomogą ulgi podatkowe. Odbędzie się to jej zdaniem kosztem samorządów.

Bolik pyta Lenartowicz: czy Wacławczyk wsiadł do pociągu?
Posłanka Gabriela Lenartowicz i Paweł Przyłęcki

Pisaliśmy już, że pani poseł obawia się o efekty rządowego programu walki ze smogiem „Czyste Powietrze”, twierdząc, że zaangażowano weń niewielkie pieniądze, jej zdaniem 10% tego co powinno być przeznaczone, bo potrzeby są rzędu 11-13 mld zł. Poza tym Gabriela Lenartowicz uważa, że „Czyste Powietrze” jest tak przygotowane, że trudno zeń korzystać. - Będą biednym trzeba zdecydować się na bardzo drogą inwestycję - zauważa.

Więcej nadziei na poprawę stanu powietrza posłanka łączy z ulgą podatkową, którą można uzyskać na wydatkach związanych z termomodernizacją i wymianą źródeł ciepła. Gabriela Lenartowicz spodziewa się jednak w związku z tą ulgą uszczuplenia w dochodach samorządów, które budują budżety w oparciu o udział w podatku dochodowym od swoich mieszkańców.

- To się dopiero rozkręca i dotknie samorządy. Budżet Państwa zdyskontuje sobie te straty wyższym przychodem z VAT. Skutki ulg dojdą do samorządów. W skali kraju będą to miliardy mniejszych wpływów do budżetów samorządowych.

W rzeczywistości to samorządy sfinansują walkę o czyste powietrze - podkreślała pani poseł na styczniowej sesji rady powiatu.

10 lutego posłanka złożyła w sejmie interpelację w sprawie uszczuplenie wpływów udziału w podatkach dla samorządów.

O krytykę programu „Czyste Powietrze” zapytał na sesji radny Szymon Bolik, zaliczający się do zwolenników ministra Michała Wosia, który z posłanką Lenartowicz starł się niejako korespondencyjnie na ostatniej sesji samorządowej, w magistracie. Bolik zauważył, że kolejne gminy w powiecie otwierają punkty konsultacyjne dla udziału w „Czystym Powietrzu”. - Tymczasem pani twierdzi, że pieniędzy w programie nie ma, choć punkty działają - zauważył S. Bolik.

Lenartowicz powtórzyła, że potrzeby w kraju są 10 razy większe niż przewidziane w programie pieniądze. Podała, że termomodernizacji wymaga 4 mln gospodarstw w Polsce. Ponadto warunki udziału w rządowym programie są jej zdaniem „trudne”. - Te punkty konsultacyjne są otwierane siłami samorządów. Kwestie edukacyjne nie wystarczą. Niepotrzebnie skomplikowano te wnioski. Skala problemu jest ogromna, a te 10% wymienionych źródeł ciepła nie rozwiąże kwestii smogu - skwitowała G. Lenartowicz. Szansę widzi w sięgnięciu po unijne pieniądze i „przestawieniu gospodarki na inny paradygmat”. - Trzeba jednak wsiąść do pociągu po unijne środki, pozostając przy obecnej polityce, zostaniemy na stacji widmo - stwierdziła na sesji posłanka.

Szymon Bolik skomentował słowa Lenartowicz: mam nadzieję, że Dawid Wacławczyk (lideruje działaniom prowadzącym do wprowadzenia w Raciborzu strefy bez węgla) jedzie w dobrym pociągu. Lenartowicz pochwaliła pomysł strefy bez paliw stałych, ale podkreśliła, że ludzi musi być, stać na taką zmianę.

Ludzie

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~juchas (79.187. * .219) 17.02.2020 12:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pani Poseł ma rację....dajcie sobie powiedzieć

han42 17.02.2020 09:16

@MariuszMaxWalonko Najprostsza kwerenda w internecie daje odpowiedź, na pytanie, z którym masz problem http://biztok.money.pl/gospodarka/artykul/z-ofe-do-zus-gdzie-sie-podzialo-19-mld-zl,227,0,2197731.html i potwierdza to raport NIK https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/jak-zus-przejal-srodki-z-ofe.html
Tym samym szukaczom dziwnie umyka pytanie, jakim prawem PIS zajumał 19 mld z przekształcenia (dla zmyłki nazywane likwidacją ) OFE?

~Miczum (46.134. * .157) 17.02.2020 08:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tu jest ważny wątek - samorządy będą biedne czyli będą likwidować przedszkola, szkoły, nie wyremontują chodników, dróg, będą pozbywać się przedsiębiorstw komunalnych (PK, PRD), mniej dadzą na OSiR, na MZB, na RCK i w ten sposób ziści się scenariusz, o którym PiS kiedyś mówił, choć w innym kontekście: Polska w Ruinie.

MariuszMaxWalonko 17.02.2020 06:58

@han42 za rządów PO-PSL zniknęło 19 mld złotych, które uprzedzając Twoją wypowiedź nie trafiły do żadnego funduszu :) jak znowu ministrem zdrowia ma być jakiś niedorozwój umysłowy typu Arłukowicz to ja podziękuję :) co do samej służby zdrowia to uważam, że powinno jej nie być jeśli chodzi o NFZ. Jak większość korzystam z usług lekarzy, ale za każdym razem prywatnie - nie muszę mówić z jakich względów. Służba zdrowia powinna być całkowicie sprywatyzowana.

han42 16.02.2020 22:51

Aha, dane pochodzą z GUS- Bank Danych Lokalnych https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/podgrup/temat

han42 16.02.2020 22:42
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@MariuszMaxWalonko Mariu nie martw się, dzięki PIS sporo ludzi nie dożyje nawet tej wcześniejszej emerytury ze stopą zastąpienia 50% ( jaki procent twojej ostatniej pensji będzie stanowiła emerytura) bo służba zdrowia jest w likwidacji. https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,25273851,co-miesiac-likwidujemy-w-polsce-srednio-prawie-20-oddzialow.html
Liczba szpitali w Polsce
w latach 2005-2007 (PiS) zmniejszyła się o 33
w latach 2007-2015 (PO PSL) zwiększyła się o 208
w latach 2015-2018 (PiS) zmniejszyła się o 7 (za 2019 jest w artykule)
Liczba łóżek szpitalnych w Polsce:
w latach 2005-2007 (PiS) zmniejszyła się o 4 470
w latach 2007-2015 (PO PSL) zwiększyła się o 11 971
w latach 2015-2018 (PiS) zmniejszyła się o 5 262
Tak więc nie martw się o wiek emerytalny. Za PIS po raz pierwszy spadła średnia długość życia Polaków.

~SmogSl@ski (5.173. * .63) 16.02.2020 22:29
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Kiedy strefa bez węgla i drewna w końcu w Raciborzu? Żeby tylko na gadaniu się nie skończyło.Rządowe środki na poprawę jakości powietrza są wielokrotnie za małe.

MariuszMaxWalonko 16.02.2020 21:52
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

..a kto sie nie starł z posłanką Lenartowicz, skoro jest z PO.. to przecież jej partia głosowała za wydłużeniem wieku emerytalnego :)

han42 16.02.2020 21:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@kałuża masz rację, ale górnicy też nie są bez winy. Kopią za drogo. https://wysokienapiecie.pl/26632-centralny-magazyn-wegla-sie-wypelnia-zuzycie-dalej-spada/

kałuża 16.02.2020 20:51
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

dobra zmiana sprowadza węgiel z Rosji, nasze kopalnie nie dają rady! Związki zawodowe,górnicze są dymane przez rząd! Czyste powietrze, to slogan. Żenada. Kiedy polscy górnicy się obudzą? Pis to zaraza ......