Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Jo ci przaja!" Co oznacza najpiękniejsze śląskie słowo?

Bez wątpienia jednym z najpiękniejszych śląskich słów to "przoć". Gdy Ślązak mówi swojej wybrance "jo ci przaja", jest to niezaprzeczalnie duży komplement i powód do wzruszenia. Okazuje się, że to sformułowanie, to prawdziwe językoznawcze cudo.

"Jo ci przaja!" Co oznacza najpiękniejsze śląskie słowo?

Walentynki, czyli coroczne święto zakochanych przypada 14 lutego. To właśnie dziś zakochani szczególnie chętnie wyznają sobie miłość. - Wszyscy w Radlinie i na całym Śląsku znamy to, chyba najpiękniejsze śląskie zdanie, prawda? Ale niezbyt często zastanawiamy się nad jego znaczeniem i co ciekawe pochodzeniem. A śląskie "Jo Ci Przaja" to prawdziwe językoznawcze cudo, które mówi bardzo wiele o istocie dzisiejszego Święta Zakochanych - mówi Marek Gajda z radlińskiego magistratu.

Śląski czasownik "przoć" jest bliźniaczo podobny do czeskiego "přát". - Absolutnie nie powinno to dziwić, gdyż najpewniej od braci Czechów na nasze tereny dotarł. Obydwa słowa - śląskie "przoć" i czeskie "přát" - pochodzą od starosłowiańskiego "prijati", oznaczającego "sprzyjanie komuś/czemuś", "bycie przychylnym", "bycie życzliwym" czy "okazywanie przyjaźni" - tłumaczy Gajda.

Wybitny językoznawca, profesor Jan Miodek powiedział kiedyś: "Ślązak powie: jo ci przaja, co oznacza, ja cię kocham, ale rdzeń słowotwórczy, jest ten sam co w "przyjacielu" i w "sprzyjaniu". Ślązak, mówiąc, że kocha, mówi: ja ci sprzyjam". - Piękne, prawda? Sprzyjajcie sobie nawzajem. Nie tylko 14 lutego - życzą radlińscy urzędnicy.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Radlinski_urzednik (193.25. * .35) 05.12.2022 01:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

co ja za gówno właśnie przeczytałem.
Pozdrawiam radliński urzędnik.