Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Raciborski PiS chce od prezydenta Polowego debaty o walce ze smogiem

- Nie można nikomu administracyjnie narzucić zmiany systemu ogrzewania skoro wcześniej uzyskał pozwolenie na budowę i użytkowanie budynku z określonym systemem ogrzewania - tak szef raciborskiego PiS Józef Gadzicki odpowiada na zapowiedź wdrożenia w Raciborzu strefy bez węgla.

Raciborski PiS chce od prezydenta Polowego debaty o walce ze smogiem
Przewodniczący Józef Gadzicki stoi z prawej obok odwróconego Dariusza Polowego

Ankieta

Czy Racibórz powinien być strefą bez węgla i drewna (paliw stałych)?
Zobacz więcej

Oto treść pisma, które Zarząd Raciborskiego Koła Partii Prawa i Sprawiedliwości skierował do Prezydenta Miasta Racibórz

Pan Dariusz Polowy

ul. Batorego 6

47-400 Racibórz

W związku z szeroko zakrojoną akcją propagandową dot. „ochrony środowiska”, prowadzoną w Raciborzu przez niektóre środowiska (motywowane niekoniecznie troską o dobro wspólne) wspomaganą przez lokalne media, informujemy co następuje:

1. Zarząd Raciborskiego Koła Partii Prawa i Sprawiedliwości proponuje racjonalną debatę nt. stanu czystości powietrza i ochrony przyrody w mieście oraz powiecie, w tym ochrony środowiska mieszkańców miasta i powiatu

2. Wielosegmentowa debata w w/w problematyce powinna znaleźć się w agendzie Prezydenta Miasta Racibórz i nie może zakładać zamkniętej cezury czasowej;

nie do przyjęcia są z góry narzucone terminy działań i wprowadzenia ograniczeń za postulatami niereprezentatywnych społecznie środowisk.

3. Agenda, o której mowa w pkt. 2 powinna zostać przygotowana naukowo i merytorycznie przy zaangażowaniu środków np. z Budżetu Obywatelskiego.

4. Merytoryczny zakres Agendy musi być oparty o obowiązujące ustawowo przepisy; w pierwszej kolejności badania muszą być przeprowadzone dla dużych i średnich zakładów emitujących najwięcej zanieczyszczeń na terenie miasta i powiatu (w tym zanieczyszczeń lotnych) w oparciu o następujące (m.in.) przepisy prawa:

  • - Rozporządzenie Ministra Środowiska Dz. U. 206 poz. 1542 z dnia 30.10.2014r wraz z późn. zmianami.
  • - Rozporządzenie Ministra Środowiska Dz. U. 215 poz. 1366 z dn. 19.11.2018r
  • - Norma PKN-CEN/TS 15675:2009 Pomiary emisji ze źródeł stacjonarnych
  • - Norma PN-EN 15259:2011 Jakość powietrza
  • - Norma PN-Z-04030-7:1994 Ochrona czystości powietrza - Badania zawartości pyłu
  • - Norma PN-IZO 10396:2001 Emisja ze źródeł stacjonarnych.

5. Raporty z badań zanieczyszczeń powietrza wykonane dla każdego urządzenia i instalacji znajdujących się w dużych i średnich zakładach Raciborza i okolicy wykonane w oparciu o m.in. w/w przepisy prawa powinny być dostępne w sposób nieograniczony dla wszystkich osób i instytucji interesujących się problematyką i chcących wypowiedzieć się na ten temat. W w/w raportach muszą się znaleźć zestawienia emitowanych zanieczyszczeń ze wszystkich urządzeń i instalacji łącznie dla całego zakładu w konfrontacji ze stężeniami dopuszczalnymi.

6. Debata, w ramach Agendy powinna wyłonić interdyscyplinarną komisję lub inne ciało, które w zobiektywizowany sposób, wykorzystując wszelkie możliwości cywilizowanego świata, odpowie na podstawowe pytania:

1. Kto, jakie zanieczyszczenia emituje i w jakiej ilości?

2. Jakie są koszty redukcji zanieczyszczeń?

3. Kto powinien ponieść koszty redukcji zanieczyszczeń?

4. W jakim czasie należy przeprowadzić zmianę stanu rzeczy?

Obarczanie poziomem zanieczyszczenia powietrza w mieście wyłącznie użytkowników domowych kotłowni jest niedorzeczne i nie wytrzymuje krytyki co nie oznacza, że temat nie istnieje. Zwraca się także uwagę na aspekty prawne wprowadzenia zmian (nakazów lub zakazów administracyjnych) w zakresie istniejącej infrastruktury grzewczej w prywatnych domach.

Wyrażona w Kodeksie Cywilnym zasada Lex Retro Non Agit, a więc nie działania prawa wstecz ma tu bardzo istotne znaczenie, bo nie można nikomu administracyjnie narzucić zmiany systemu ogrzewania skoro np. kilkadziesiąt lat temu uzyskał pozwolenie na budowę i użytkowanie budynku z określonym systemem ogrzewania.

Przepis art. 3 Kodeksu Cywilnego oraz orzecznictwo wskazuje jednoznacznie, że zasada nieretroakcji wyrażona w polskim prawie (konstytucja R.P., KC) oznacza, że nowego prawa nie stosuje się do oceny zdarzeń prawnych i ich skutków z przeszłości, co oznacza, że żadne prawo, a w szczególności zasady prawa materialnego obojętne jakim instrumentem wprowadzone (ustawą, rozporządzeniem lub uchwałą samorządową) nie działa wstecz.

Tak więc nowe pomysły w przedmiotowym zakresie można wprowadzać tylko dla nowych pozwoleń na budowę.

Z poważaniem

Józef Gadzicki Przewodniczący KT PiS w Raciborzu

Ludzie

Józef Gadzicki

Szef raciborskich struktur PiS

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Miczum (46.134. * .71) 29.01.2020 12:06

Bardzo ciekawe stwierdzenie pana Gadzickiego, oparte na obowiązujący prawie, że nie można stosować prawa wstecz. Te komisje radnego Dawida Wacławczyka to chyba nie rozmawiały z jakimś radcą prawnym? Ciekawe jaka będzie odpowiedź pana Dariusza Polowego na te uwagi PiS. Powinien sumiennie odnieść się do tych punktów. A taka debata by nie zaszkodziła. Ta komisja to we własnym sosie się gotowała, tam nie było nikogo "węglowego".

~januar (79.187. * .53) 29.01.2020 11:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

w przeciwieństwie do stanowiska PiS-u ,komentarze są cienkie i niemerytoryczne !!!

~Szpagin (93.105. * .149) 28.01.2020 23:52
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

ZE SMOGIEM TRZEBA WALCZYC , NIE WOLNO TOLEROWAC ! CENA B.WYSOKA . . .
na zgloszenia o trucicielu sluzby SM nie reagują !

~IleMożnaSłuchać (93.105. * .150) 28.01.2020 23:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ten człowiek na serio to napisał? Pisze dyrdymały tak jakby nie działały Śląska Uchwała Antysmogowa i Uchwała Ansytsmogowa dla Krakowa ;)

~Żenada (94.254. * .109) 28.01.2020 22:53
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Pytanie do Pisu.Dlaczego tak mało pieniedzy Rząd wydahe na walkę ze smogiem.Lepiej niech ktoś wyższego szczebla porozmawia z tym panem wyżej bo uważam robi czarny pijar PISowi takimi pismami.Jakbym był jego zwierzchnikiem to bym go od razu odwołał z miejsca.

~Pytampis (217.97. * .94) 28.01.2020 21:57

Pytanie do pisu: Kiedy będzie realnie duży hajs na program czyste powietrze, tak hucznie zapowiadany? Jaki zakres ma on objąć?