Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent Polowy po raz trzeci rozmawiał z rodzicami o kosztach oświaty [NA ŻYWO]

Spotkanie w Urzędzie Miasta Racibórz trwało 3,5 godziny. W czwartek 12 grudnia Dariusz Polowy podjął rodziców uczniów z czterech szkół w centrum - SP4, SP13, SP15 i SP18. Po raz pierwszy w rozmowach wziął udział naczelnik WEKiS Krzysztof Żychski. Transmitowaliśmy wydarzenie na żywo. Zapis można teraz odtworzyć.

Prezydent Polowy po raz trzeci rozmawiał z rodzicami o kosztach oświaty [NA ŻYWO]

Po dwóch spotkaniach w sali Kolumnowej, trzecie odbyło się w dużo mniejszym pomieszczeniu - sali Błękitnej. Przyszło nań około 30 osób. Było trzech radnych: Piotr Klima (zabrał głos, nie określił czy jest zwolennikiem czy przeciwnkiem likwidacji którejś ze szkół) oraz Jarosław Łęski z NaM i Dawid Łomnicki (Niezależni Michała Fity).

Urzędnicy pokazali rodzicom najnowsze dane na temat pojemności szkół z centrum. Naczelnik Żychski odbył wizyty w czterech placówkach i w obecności dyrektorów dokonał aktualnych pomiarów wszystkich pomieszczeń. W trakcie dyskusji rodzice i dyrektorzy szkół wykazywali błędy w obliczeniach szefa WEKiS. Kwestionowali jego wiarygodność co do innych danych na temat szkół. Szef miejskiej oświaty zobowiązał się do przygotowania planu zajęć - symulacji - dla szkół, gdyby doszło do likwidacji jednej z placówek i dzieci musiały się przenieść do innych. 

Przybyli do urzędu domagali się od włodarza konkretów: czy i którą szkołę chce likwidować. D. Polowy kolejny raz podkreślał, że nie ma żadnej decyzji w tej sprawie, a on skupia się teraz na rzetelnym sprawdzeniu możliwości oszczędności w wydatkach oświatowych. Podkreślał, że przygotował swoje obliczenia powierzchni w placówkach by zweryfikować analizę przygotowaną poprzednim razem przez rodziców (piszemy o niej tutaj).

Sebastian Dworak przedstawiciel rodziców opowiedział o rozmowach ze śląskim wicekuratorem oświaty. Miał od niego uzyskać zapewnienie, że Kuratorium nie zgodzi się na likwidację dużej szkoły w centrum Raciborza. D. Polowy oznajmił, że z przedstawicielem kuratorium nie rozmawiał na temat likwidowania placówki oświatowej w centrum miasta.

Padł jednak ważny konkret: po dokonanych obliczeniach z dalszego analizowania wykluczono SP18.

Jest planowane kolejne spotkanie.

Prezydent zakończył dyskusję życzeniami świątecznymi:

Wszystkiego dobrego i opieki Najwyższego.

Obszernie na temat rozmów Polowy - rodzice napiszemy w Nowinach Raciborskich. W materiale wideo całe 3,5 godzinne spotkanie prezydenta, rodziców i kadr oświaty z czeterch placówek.

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kot86 (31.13. * .88) 13.12.2019 16:55

Dokładnie. To najbardziej rozwydrzona grupa zawodowa w kraju.

~Krociutko (46.134. * .230) 13.12.2019 13:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wszyscy już rozumieją, że mamy w Racku za dużo szkół. Widzę, że grupka nauczycieli dzielnie walczy o swoje etaty i wygodne posady. Chcieliby uczyć po kilka dzieci w klasie, żeby mieć cały rok wakacje. A my mamy dopłacać coraz więcej. Takich głupków już wielu nie ma co by uwierzyło, że belfrom chodzi o dzieci. Pokazali swoją twarz podczas strajku. Teraz się mszczą na Polowym, bo załatwił wtedy zastępstwa i egzaminy się odbyły. Tyle w temacie

~Hm_ (78.31. * .167) 13.12.2019 12:29
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Czy nie jest tak, że najwięcej stracą (także finansowo) dyrektor i wicedyrektorzy ewentualnie zamkniętej szkoły?

~Kot86 (31.13. * .110) 13.12.2019 11:55

Jakie to spotkanie z rodzicami ?. Przecież większość na sali to nauczyciele !

~Gdey (5.173. * .212) 13.12.2019 10:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Człowieku o czym ty mówisz to jest zła decyzja Największe koszty generują szkoły na dzielnicach wiec dlaczego ich nie likwiduje Jakie oszczędności tu nie o oszczędności chodzi

~ekonomiaX2 (78.31. * .123) 13.12.2019 09:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Reszta raciborzan nie chce płacić na puste szkoły i za urlopy nauczycieli. Skoro koszty oświaty w Raciborzu są tak rozdmuchane to w końcu coś z tym trzeba zrobić. Jeśli trzeba zamknąć szkołę, to trudno. NIe takie rzeczy się robi. Mam tylko nadzieję, ze jest to dobrze przemyślane.

~FS (178.37. * .83) 13.12.2019 08:53
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To jakaś kpina by taki człowiek był prezydentem. W piastowaniu tego urzędu potrzebna jest mądra strategia o szerokich horyzontach, mądrzy doradcy ze środowiska którego dany problem dotyczy-my mamy plakaciarza i pielucharza którzy ochoczo zabierają się za pozorne, podkreślam POZORNE polepszenie budżetu miasta kosztem, którego nie da się przedstawić ponieważ jest bezcenny- Dzieci. Szerokości Panie prezydencie o opieki Najwyższego! Dla mnie jest pan porażką.

Kot85 13.12.2019 08:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

No pewnie dopiero co przeniósł sp 4 wyremontowal dostosował do dzieci wyremontowal boisko a teraz będzie zamykał to jest dopiero oszczędność Ta sprawa sie skończy u rzecznika praw dziecka bo to wykonczy psychicznie dzieci Co roku ich będzie przenosil jak worek kartofli Niech szuka oszczednosci w małych szkołach dzielnicowych a nie w centrum Sp4 juz rok temu prawie wykończył bo rodzice nie chcieli tam zapisywać dzieci bo nie było wiadomo w ktorym budynku się będą uczyć Brawo panie prezydencie

~Weryfikatorka (46.134. * .209) 13.12.2019 00:40
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dyrektorzy nie wiedzą ile mają klas?

~Miczum (46.134. * .225) 13.12.2019 00:14
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To nie grupka, to tylko reprezentacja. Tych ludzi jest znacznie więcej. Wystarczy przypomnieć sobie pierwsze spotkanie, gdzie brakło dużej sali w urzędzie by się wszyscy zmieścili. Z tych nowych wyliczeń wynika, że w grze o wszystko są teraz czwórka i trzynastka. Prezydent chwalił parę razy trzynastkę, więc zostaje SP 4.

~milionyy (88.156. * .1) 12.12.2019 23:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

i niech zamyka ta szkołe, po co tyle gadania. grupka nauczycieli i rodziców robi afere

~Słucham (46.134. * .209) 12.12.2019 22:14
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zaczyna się popis kultury ludzi, którzy uczą nasze dzieci... 3,4 start!

erwin 12.12.2019 18:20

Zamyka szkołę, obóz w Pleśniej, ile jeszcze nasze dzieci muszą znieść aby Racibórz był Wielki. Żenada!!!!!