Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Testują sorbent dodawany do opału. Dymu jest mniej

Poważnym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest nieprawidłowe palenie w starych kotłach. Najlepiej, gdyby od razu je wymienić. Ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to utopia, bo na ten cel potrzebne są ogromne środki. Dlatego w gminie Lubomia sięgnięto po produkt o nazwie sorbent ER 1.

Testują sorbent dodawany do opału. Dymu jest mniej

To kompozycja kruszyw mineralnych - na bazie glinki kaolinowej i węglanu wapnia. Stosuje się go w ten sposób, że należy dokładne wymieszać ze spalanym materiałem opałowym (w ilości 2%, czyli 20 kg do 1000 kg opału), aby powstało homogeniczne paliwo. Zgodnie z zapewnieniami producenta sorbent ER 1 służy m.in. do redukcji szkodliwych emisji pyłów, podwyższa temperaturę płynięcia popiołu (brak spiekalności palącego się złoża), przekształca benzopireny smoliste na łatwopalne lekkie. Poprzez katalityczne działanie wpływa dodatnio na efektywność energetyczną i na likwidację smogu. Redukuje też nieprzyjemne i szkodliwe zapachy, a także zapobiega pożarom sadzy w kominie.

O sorbencie w naszym regionie zrobiło się głośno podczas ostatniej kampanii prezydenckiej w Wodzisławiu Śl. Tam jeden z kandydatów - Kacper Biernacki, promował wykorzystanie sorbentu jako metodę walki ze smogiem.

Trwają testy

Okazuje się, że od niedawna sorbent jest testowany na terenie gminy Lubomia. Tamtejsi włodarze dowiedzieli się o nim przypadkowo, podczas dyskusji na temat jakości powietrza. - Postanowiliśmy, że sprawdzimy jak działa - mówi zastępca gminy Lubomia Bogdan Burek.

Testy rozpoczęły się około 2 tygodnie temu. Najpierw w dwóch gminnych budynkach, gdzie wykorzystywane są stare piece: w Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubomi (gmina cały czas stara się od środki na modernizację obiektu) oraz w gminnych wodociągach. Mieszkańcy narzekali szczególnie na to, co wydobywa się z komina w OPS-ie. - Początkowo sceptycznie podchodziliśmy do wykorzystania sorbentu, jednak postanowiliśmy go sprawdzić - przyznaje Bogdan Burek. Ale odkąd zaczęli go stosować - żadnej skargi na uciążliwy dym z komina budynku OPS-u. - Niektórzy mieszkańcy pytali, czy wymieniliśmy piec - podkreśla zastępca wójta. Do tego jest mniej popiołu.

Włodarze gminy poszli dalej. W budynku Urzędu Gminy w Lubomi są dwa nowoczesne kotły z podajnikiem paliwa. Postanowili sprawdzić, jak tam sprawuje się sorbent. Tym bardziej, że ze specyfikacji produktu wynika, że jego zastosowanie przyczynia się do podwyższenia „kaloryczności” węgla, więc teoretycznie opału spala się mniej. Pierwsze dane są optymistyczne. - Widać, że spalamy mniej eko groszku. Prowadzimy bardzo szczegółowe wyliczenia. Po zakończeniu testów będziemy mogli je podać - zaznacza wicewójt.

Co dalej?

Jeśli testy wypadną pomyślnie, gmina będzie nadal stosować sorbent. Włodarze podkreślają, że dobrym rozwiązaniem byłby system dopłat do zakupu sorbentu dla mieszkańców. Problem w tym, że samorządów na to nie stać. - Wiadomo, że wymiana przestarzałych źródeł ciepła jest najlepszym rozwiązaniem, ale w danej jednostce czasu nie da się zrobić wszystkiego. Dlatego doraźnie można stosować sorbent. Byle istniały dotacje. Albo w skali kraju, albo na poziomie województwa - podkreśla zastępca wójta.

W Godowie już używają

Jak się okazuje, sorbent już od pewnego czasu jest stosowany w gminie Godów. Pod koniec zeszłej zimy zaczęto go używać w Szkole Podstawowej w Gołkowicach. Był bowiem skargi mieszkańców na duże zadymienie z komina. - Odkąd sorbent jest wykorzystywany, skarg nie ma. Produkt będzie też dodawany do opału w Przedszkolu w Skrzyszowie. W pozostałych obiektach gminnych mamy wymienione źródła ciepła na ekologiczne - mówi Mariusz Adamczyk, wójt Godowa.

(mak)

Ludzie

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia

Kacper Biernacki

Kandydat na urząd prezydenta miasta Wodzisław Śląski w wyborach samorządowych w 2018 r.

22 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
cocolino 14.02.2020 15:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przede wszystkim palić przeciwprądowo, a dodawać owszem można tylko czemu przepłacać jak w komentarzu poniżej można taniej:
"Kupcie sobie drodzy czytelnicy worek 20 kg wapna palonego, lub zwykłego i macie to samo. CaO palone po 20 zł za 25kg."

~Bezemigracji (85.14. * .11) 14.02.2020 15:26

Nie trzeba wyjeżdżać ani zmieniać pieca, wystarczy palić jak człowiek od góry i dodawać do węgla sorbent. Jest na wyciągnięcie ręki!! http://sorbenter1.pl

JanNiezbędny 17.01.2020 20:28
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Jak ktoś nie ma kasy na ekologiczny piec wyjedzie na zachód i w miesiąc, zrobi na nowy , tylko trzeba chcieć!!!!

cocolino 17.01.2020 19:52

Dokładnie han24 od lat dodawane w produkcji żelaza w hucie itd :)

han42 17.01.2020 19:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kupcie sobie drodzy czytelnicy worek 20 kg wapna palonego, lub zwykłego i macie to samo. CaO palone po 20 zł za 25kg.

~Danieldan (188.137. * .17) 17.01.2020 19:11

MartynaW możesz mieć dwóch

cocolino 12.12.2019 18:20
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Własnie największa głupota to to że ludzie wywalają stare żeliwne grzejniki i grube rury zamiast założyć zawory termostatyczne np hertz o zwiększonym przepływie.
Samo ocieplenie domu powoduje, że teoretycznie nie trzeba, aż tyle grzejników co twierdzą instalatorzy, ale oni doradzają źle tak żeby sprzedać nowe, gdyż czym więcej grzejników tym lepiej gdyż idzie mniejsza temperaturę na nie dać co przy pompie ciepła, gdzie robi różnice temperatura czym niższa na nich tym większa sprawność pompy ciepła.
Podobnie przy gazie gdzie lepiej iść na kondensacji większa sprawność.
Tak samo ilość wody w instalacji nie zwiększa kosztów ogrzewania tylko stałą czasową wydłuża czyli trzeba dużo mocy dać na rozpalenie znowu po wyłączeniu dłużej trzyma ciepło.

~abc123 (83.30. * .124) 12.12.2019 17:24
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Do ~Nowoczesny_ (
Ludzie na telewizor są w stanie wydać połowę tej kwoty wiec nie piszcie proszę,że potrzeba OGROMNYCH ŚRODKÓW !!! - ale są też ludzie których nie stać na żaden telewizor. Nie mów o wszystkich bo nie wszyscy mają tyle co ty.
Piec węglowy(to jest utopia-redakcjo),na pelet,gaz kosztuje od 5-12tyś - a ile kosztuje instalacja takiego pieca, przeróbki?

cocolino 12.12.2019 17:18
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Drutemwłej (103.216. * .3) 12.12.2019 16:33
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Może tak zamiast węgla to benzyna, przecież spalin prawie nie widać. A największy i najbardziej niebezpieczny smog jest z samochodów, ale o tym cichutko.

~HiHiHiHi (94.254. * .49) 12.12.2019 16:17
oceniono 8 razy
-4
Zgłoś

Oczywiście ,że smród którego nie widać jest zdrowszy,bo go nie widać.
A ciemnota znów wypisuje w komentarzach jak to cudownie pali się czarnym syfem,kiedy do was ludzie wreszcie dojdzie że czarne jest czarne!!!

~EwaR (93.179. * .35) 12.12.2019 15:32
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Ja bym takiego chłopa pogoniła co to pali z góry z dołu z boku bo to jakiś zacofany osioł

zezem 12.12.2019 15:25
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

tako 12.12.2019 14:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś~SORBENTER1 (195.95. * .247)- Adres podaj, ADRES !!

~MartynaW (5.173. * .149) 12.12.2019 14:50
oceniono 6 razy
-4
Zgłoś

Skończcie już z tym węglem ja chcę chłopa w sypialni a nie piwnicy!

zezem 12.12.2019 14:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Doświadczenie zostało przeprowadzone na kotle Viadrus 22, gdzie czas spalania (zgazowania) wynosił 12-14 godz. temp. ustawiona na kotle 50 stopni. Ogrzewana powierzchnia 220 m2

1000 kg węgla – 730zł za tonę – 1kg – 0,73zł., jednorazowa dawka węgla to 30kg plus 0,6kg sorbentu – koszt 2,58zł. Oszczędność w spalaniu węgla ok. 25% – 7,5 kg węgla oszczędzamy: 5,47zł
5,47zł – 2,58zł = 2,89zł – to czysty zysk w naszej kieszeni, plus ochrona naszego zdrowia, to czynnik, którego nie da się realnie zmierzyć."

to można wyczytać z linku który podałem wcześniej.

~KamilM (62.233. * .162) 12.12.2019 14:38
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Ciekawe wyniki testów. Oczywiście nic nie zastąpi palenia od góry (jak to się dzieje automatycznie w kotłach z podajnikiem), ale tak czy inaczej dobre rozwiązanie. Ciekawe ile taki sorbent kosztuje.

Pamiętam jak w zeszłym roku pan Biernacki z Wodzisławia prezentował obok Karuzeli (razem z jakimś stowarzyszeniem) piec o promowali właśnie sorbent, ale też palenie od góry. Trudno będzie wszystkich ludzi przekonać, jeśli tego nie zobaczą. A przypomnę, palenie od góry, to poza mniejszym kopceniem, także OGROMNA oszczędność pieniędzy i oszczędność czasu. Trzeba tylko się zainteresować i zastosować.

~SORBENTER1 (195.95. * .247) 12.12.2019 14:32
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Nowoczesny_ (5.173. * .149) 12.12.2019 14:10
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Dlaczego redakcja pisze takie bzdury:„.Najlepiej, gdyby od razu je wymienić(stare kotły) Ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to utopia, bo na ten cel potrzebne są ogromne środki.” !!!!!
Jakie środki?Piec węglowy(to jest utopia-redakcjo),na pelet,gaz kosztuje od 5-12tyś.Jest to zakup na 10-15 lat.
Wybaczcie ale za te pieniądze to można np. jakiegoś starego grata kupić w autokomisie.
Ludzie na telewizor są w stanie wydać połowę tej kwoty wiec nie piszcie proszę,że potrzeba OGROMYCH ŚRODKÓW !!!
Zaznaczę na koniec, że są jeszcze na ten cel dofinansowania wiec to kosz zaledwie 30-40% ceny,którą podałem.

tako 12.12.2019 13:51

Napisalibyście, gdzie takie cudo można kupić

~Ekosysyek (185.135. * .58) 12.12.2019 13:17
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A ja zapytam, czy była już zima? Czy ktoś zbadał, dym, spaliny, wydobywające się z komina?