Kiedy warto wziąć pożyczkę? 6 powodów

Pożyczka to wygodny sposób na sfinansowanie różnych wydatków. Czy jednak każdy powód jest na tyle dobry, żeby się zadłużyć? Pieniądze należy pożyczać przede wszystkim rozsądnie. W niektórych przypadkach pożyczka to również jedyne dostępne rozwiązanie.

Kiedy warto wziąć pożyczkę? 6 powodów

Trzy czwarte Polaków korzysta z pożyczek, a 35% robi to bardzo często. Pieniądze pożyczają zarówno ludzie młodzi, jak i emeryci. Polacy przeważnie się zadłużają, żeby kupić sprzęt RTV/AGD do domu, na remont lub samochód.

– W pożyczaniu pieniędzy nie ma niczego złego pod warunkiem, że robimy to świadomie i po namyśle. Trzeba mieć pewność, że będziemy w stanie oddać pieniądze w terminie, nie rujnując domowego budżetu – zauważa ekspert Aasa Polska. – Szukając finansowania, należy również pamiętać, że pieniądze można pożyczyć nie tylko w banku. Warto wziąć pod uwagę ofertę firm udzielających szybkich pożyczek przez Internet na raty. Podkreślam jednak, żeby wybrać pożyczkę na raty, a nie chwilówkę, którą zdecydowanie trudniej spłacić – wyjaśnia ekspert.

Udzielająca pożyczek ratalnych firma Aasa Polska radzi, kiedy warto rzeczywiście pożyczyć pieniądze.

1. Gdy zaskakuje pilny wydatek

Zaciągnięcie pożyczki może być racjonalnym krokiem, gdy zaskoczył nas bardzo pilny wydatek. Może to być na przykład awaria lodówki, samochodu, którym dojeżdża się do pracy, awaria pieca ogrzewającego dom itp. Trzeba wtedy szukać szybko rozwiązania. Najczęściej sprowadza się to do konieczności błyskawicznego zdobycia pieniędzy. Wtedy pożyczka staje się nieoceniona, ale chodzi raczej o ofertę z rynku pozabankowego. Wybierając pożyczkę na raty przez Internet, można załatwić wszystkie formalności online, a pożyczkodawcy często deklarują, że pieniądze przelewają na konto klienta już kilkanaście minut po przyznaniu pożyczki.

2. Gdy pieniądze są potrzebne szybko

To powód nieco podobny do poprzedniego, ponieważ również dotyczy konieczności szybkiego zdobycia gotówki. Może się zdarzyć, że produkt, który planowaliśmy zakupić od dawna, jest właśnie w bardzo atrakcyjnej cenie z powodu krótkiej promocji. Powodem może być równie dobrze wycieczka last minute do miejsca, które zawsze chcieliśmy zobaczyć. A może ktoś sprzedaje właśnie samochód w korzystnej cenie? W tych i wielu innych przypadkach trzeba podjąć błyskawicznie decyzję o zakupie. Tutaj znowu pożyczka na raty przez Internet okazuje się najlepszym i najłatwiejszym rozwiązaniem.

3. Gdy chcemy kupić wymarzone prezenty

Zaciągnięcie pożyczki może być dobrym rozwiązaniem również przed Bożym Narodzeniem. Oczywiście w przedświątecznym szale trzeba wyjątkowo ostrożnie podchodzić do wszelkich wydatków i do pożyczania pieniędzy, ale to nie znaczy, że trzeba z tego rezygnować. Trudno wyobrazić sobie święta bez prezentów. Atrakcyjny upominek sprawi przyjemność i dzieciom, i dorosłym. Nieduża pożyczka może wtedy stać się ważnym wsparciem dla domowego budżetu.

4. Gdy chodzi o nasze zdrowie

Mawia się często, że na zdrowiu nie warto oszczędzać. Wiele w tym prawdy, szczególnie w Polsce, gdzie na wizytę u specjalisty opłacanego z NFZ czeka się nawet rok. Nie zawsze można tak długo zwlekać z leczeniem. Wtedy pozostaje odwiedzenie prywatnego gabinetu lekarskiego. Usługi medyczne nie są jednak tanie, podobnie jak wykonywanie odpłatnych badań czy zabiegów chirurgicznych. W wielu przypadkach trzeba wydać nawet kilka tysięcy złotych na leczenie. Bez oszczędności trudno sobie pozwolić na tak kosztowne opłaty. Dzięki pożyczce można szybko zatroszczyć się o własne zdrowie.

5. Gdy chcesz wygodnie pożyczyć pieniądze

Należy podkreślić, że pożyczka na raty przez Internet to dobre rozwiązanie także wtedy, gdy zależy nam na wygodnym pożyczeniu pieniędzy. To ważne szczególnie dla młodych Polaków. Właśnie oni załatwiają wiele spraw online, robią zakupy przez Internet i w ten sam sposób chcą również pożyczać pieniądze. Pożyczkę z rynku pozabankowego można zaciągnąć bez wychodzenia z domu, bez skomplikowanych formalności, bez przygotowywania wielu dokumentów. Tak naprawdę wystarczy wypełnić prosty formularz i wpisać dane z dowodu osobistego, żeby już kilkanaście minut później cieszyć się środkami z pożyczki.

6. Gdy naprawdę potrzebujesz pieniędzy

Ostatni powód, z którego warto zaciągnąć pożyczkę, może wydawać się oczywisty. Tak naprawdę jednak nie zawsze się pojawia, gdy ktoś podejmuje decyzję o pożyczeniu pieniędzy. Niestety, często konsumenci mają tendencję do działania pod wpływem impulsu. Nierzadko to wynik zabiegów marketingowych. W rezultacie okazuje się, że kupujemy produkt, którego wcale nie potrzebowaliśmy, a do tego był on bardzo drogi. Taka pogoń za posiadaniem tu i teraz często kończy się po prostu zaciągnięciem pożyczki. Trudno uznać, że w tej sytuacji pieniądze były naprawdę potrzebne.

Tak naprawdę powodów zaciągania pożyczek jest tyle, ilu pożyczkobiorców. Każdy z nich potrzebuje pieniędzy na istotny cel. W wielu przypadkach tak jest rzeczywiście. Bez względu jednak na to, dlaczego zaciągamy pożyczkę, trzeba mieć pewność, że spłacimy ją bez kłopotu.

Tekst sponsorowany