Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ministerstwo przeciwne budowie nowej kopalni w Rybniku [ZDJĘCIA]

Na specjalnie zwołanej dziś konferencji prasowej w Rybniku, wiceminister energii Adam Gawęda poinformował o stanowisku jego resortu, wobec planowanej inwestycji w Rybniku.

Ministerstwo przeciwne budowie nowej kopalni w Rybniku [ZDJĘCIA]

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11.00. Przed odnowiony dworzec w Rybniku Paruszowcu, poza dziennikarzami, przyszli również mieszkańcy dzielnicy. Chcieli zapewnień, że w ich dzielnicy nie powstanie kopalnia, którą chce wybudować spółka Bapro. – Nie ma mojej zgody na budowę takiego zakładu. Mówię to państwu, jako minister, który będzie opiniować projekt budowy – zapewniał dziś Adam Gawęda.

– Złoże, które leży w zainteresowaniu spółki, nie jest złożem specjalnie atrakcyjnym. Pokłady są położone pod sporym nachyleniem, jest też mocno zasolone. Z tego powodu, obecnie istniejące już kopalnie rezygnowały z jego eksploatacji. Ewentualne koszty społeczne są znacznie większe, niż ewentualne korzyści. Dlatego moja opinia jest w tej sprawie jednoznaczna. Nie zgodzę się na budowę kopalni w Rybniku – zapewniał Gawęda.

Mieszkańcy dopytywali czy słowna deklaracja wiceministra jest wiążąca i jak się ma wobec wprowadzonej niedawno specustawy. – Specustawa nie dotyczy Śląska, chciałbym wszystkich uspokoić w tej kwestii. Co do samej kopalni, trwa proces uzyskania przez spółkę koncesji. Jednym z etapów jest uzyskanie pozytywnej opinii ministra, czyli mojej. Mogę już dziś powiedzieć, że ta będzie negatywna – zapewnił minister.

Przypomnijmy, również radni Rybnika zdecydowali sprzeciwić się przedsięwzięciu polegającemu na udostępnianiu i wydobywaniu węgla kamiennego ze złoża „Paruszowiec” na terenie gminy Rybnik. – Od lat 90., kiedy odstąpiono od eksploatacji węgla pod wskazanymi wyżej dzielnicami, nowe budynki nie wymagały zabezpieczenia przed negatywnymi wpływami eksploatacji górniczej. W wyniku planowanych szkód górniczych nieruchomości stracą znacznie na wartości, a spodziewane osiadania i odkształcenia terenu, mając na uwadze bliskość rzeki Rudy, wpłyną negatywnie na eksploatację urządzeń infrastruktury technicznej takiej jak: drogi, kanalizacja sanitarna i deszczowa, wodociągi, sieć gazowa, elektryczna i telekomunikacyjna, stwarzając liczne kłopoty Rybnikowi, jak również właścicielom sieci uzbrojenia. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że teren wzdłuż rzeki Rudy, na podstawie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jest oznaczony jako teren zalewowy, a największe osiadania znajdują się także na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich – przestrzegają radni w podjętej uchwale.

W wyniku eksploatacji górniczej mogą zostać znacznie naruszone stosunki wodne na tym obszarze. Działalność górnicza powoduje powstawanie ścieków odprowadzanych do wód powierzchniowych. To przede wszystkim wody dołowe zawierające ogromny ładunek soli bardzo negatywnie wpływają na jakość wód potoków, rzek i zbiorników przez nie zasilanych, a co za tym idzie – na życie biologiczne i wartość rekreacyjną wód.

(acz)

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ZRybnika (5.173. * .32) 08.10.2019 16:19
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Brawo Panie Ministrze! Dziękujemy!