Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wyciek kwasu, pożary i powalone drzewa [RAPORT STRAŻAKÓW]

Podczas minionej doby strażacy zawodowi oraz ochotnicy z powiatu raciborskiego wyjeżdżali do akcji aż dwadzieścia razy, interweniując w miejscowościach Bojanów, Bolesław, Kornowac, Krzyżanowice, Owsiszcze, Racibórz, Ruda Kozielska, Rudy, Rzuchów, Tworków oraz Wojnowice.

Wyciek kwasu, pożary i powalone drzewa [RAPORT STRAŻAKÓW]
Akcja gaśnicza w Pietrowicach Wielkich (fot. OSP Pietrowice Wielkie)

1 lipca rozpoczął się dla strażaków od interwencji polegających na neutralizacji substancji ropopochodnej, która wyciekła na jezdnię ul. Raciborskiej w Tworkowie (godz. 4.15) oraz neutralizacji wycieku kwasy solnego, do którego doszło w raciborskim Rafako (godz. 6.58, więcej informacji: Wyciek kwasu solnego w Rafako).

Wielki silos z trocinami stanął w oginiu

Kolejne zgłoszenia dotyczyły pożarów. Najpierw strażacy ugasili pożar trawy w rejonie ulicy Rostka w Wojnowicach (godz. 11.33). Obyło się bez strat i osób poszkodowanych.

Następnie udali się na ul. Łąkową w Bieńkowicach, gdzie w zakładzie stolarskim doszło do pożaru silosu z trocinami. Pierwsza faza akcji gaśniczej trwała dziesięć godzin, w działania zaangażowano w sumie 9 zastępów strażaków. W nocy okazało się, że pomiędzy trocinami nadal występują zarzewia pożaru, przystąpiono do drugiej fazy działań, które trwają do tej pory. Strażacy mają do wydobycia i przelania wodą 120 m3 trocin. Przyczyną zaprószenia ognia była wada procesu technologicznego (ogniem zajęły się filtry pyłowe, a następnie trociny). Wartość strat materialnych oszacowano na kwotę 10 tys. zł.

O godz. 12.57 strażacy udali się na ul. Ligonia w Pietrowicach Wielkich, gdzie doszło do pożaru ścierniska i zboża na pniu. Ogień w porę ugaszono, wartość strat materialnych oszacowano na kwotę 500 zł.

Raciborszczyzna po przejściu frontu atmosferycznego

Następna interwencja strażaków dotyczyła uruchomienia czujki tlenku węgla przy ul. Mysłowickiej w Raciborzu (godz. 14.44). Obyło się bez strat i osób poszkodowanych.

Kolejne interwencje miały związek z przejściem frontu atmosferycznego. W zdecydowanej większości polegały na usunięciu nadłamanych konarów i powalonych drzew w Bojanowie, Bolesławiu, Krzyżanowicach, Owsiszczach, Raciborzu, Rudzie Kozielskiej, Rudach oraz Rzuchowie.

Burza spowodowała awarię zasilania w znacznej części Raciborza. W tym czasie zastęp ochotników udał się na ul. Wileńską w Raciborzu i uruchomił tam agregat prądotwórczy. Uzyskaną w ten sposób energię skierowano do zasilenia aparatury podtrzymującej życie.

O godz. 19.07 strażacy usunęli gniazdo owadów zagrażających mieszkańcom Kornowaca.

Fałszywy alarm i spalona kolacja

2 lipca strażacy odnotowali już dwie interwencje. Pierwsza (godz. 00.01) dotyczyła alarmu z instalacji wykrywania pożarowego, który uruchomił się w obiekcie przy ul. Starowiejskiej w Raciborzu. Alarm okazał się fałszywy. Druga interwencja to ul. Przejazdowa w Raciborzu (godz. 00.52), gdzie miało dojść do pożaru. Na miejscu okazało się, że źródłem zadymienia była pozostawiona na kuchence potrawa.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].