Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wyjątkowy rok dla krzanowickich strażaków

– 2018 rok był dla straży rokiem wyjątkowym – podkreślała na minionej sesji rady miejskiej w Krzanowicach Grażyna Nowak, inspektor ds. zarządzania kryzysowego.

Wyjątkowy rok dla krzanowickich strażaków

Cenna pomoc

Urzędniczka przyszła na sesję, aby podsumować działalność jednostek ochotniczych straż pożarnych z terenu gminy. Była więc mowa o OSP: Krzanowice, Bojanów, Borucin, Pietraszyn i Wojnowice. Grażyna Nowak mówiła radnym, że miniony rok był szczególny pod względem pozyskanego sprzętu czy dofinansowania. Jakie więc wsparcie otrzymali strażacy?

„Ready to help” – to pierwszy projekt, z którego skorzystali strażacy-ochotnicy w gminie. W ramach przedsięwzięcia do jednostki w stolicy gminy trafił nowy samochód strażacki marki VOLVO. Pozostałe jednostki otrzymały wyposażenie osobiste oraz sprzęt pożarniczy. Łącznie w projekt „Ready to help” włączyło się siedem czeskich gmin: Sudice, Rohov, Strahovice, Chuchelna, Píšť, Hať, Šilheřovice, oraz dwie polskie, bo obok Krzanowic również Krzyżanowice.

Następnym wsparciem, które otrzymały jednostki, był sprzęt zakupiony w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Wśród którego znalazły się automatyczne defibrylatory, hydrauliczne nożyce, detektory napięcia, przenośne zestawy oświetleniowe, uniwersalne narzędzia ratownicze oraz elementy związane z zabezpieczaniem miejsca wypadku.

W 2018 roku doszło też do rozbudowy remizy strażackiej w Wojnowicach. Bo ze środków Lokalnej Grupy Działania dobudowano tam świetlicę wiejską. Wartość inwestycji to ponad 200 tys. złotych.

– Zadowolenie w jednostkach jest duże, ponieważ nigdy nie było jeszcze tak dobrze – mówiła na sesji G. Nowak. Zauważała, że te pozytywne zmiany przyczyniają się do większego zaangażowania strażaków-ochotników, bo mogą m.in. sprawniej działać.

Najwięcej pracowali strażacy Bojanowa, najmniej z Wojnowic

W 2018 roku ochotnicze straże pożarne z terenu gminy odnotowały podobną liczbę interwencji niż w latach poprzednich. Wśród najczęstszych zdarzeń wylicza się: wypadki drogowe, likwidację gniazd os oraz szerszeni czy pożary trw. W trakcie działań ratowniczych najwięcej przepracowali członkowie straży z Bojanowa, bo około 194 godzin, najmniej ochotnicy z Wojnowic, bo nieco ponad 28 godzin. Tak duża liczba przepracowanych godzin przez strażaków z Bojanowa wiąże się z pożarem stogu siana, do którego doszło w wiosce minionego roku. Wiatr był tak silny, że nastąpiło ponowne rozniecenie ognia. Strażacy z Bojanowa zdecydowali się więc na pełnienie tam dyżuru, aby ogień nie rozprzestrzeniał się dalej.

(mad)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].