Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy krytykują nowy rozkład jazdy autobusów w Wodzisławiu

Nowa komunikacja autobusowa w Wodzisławiu miała być "naj". Najwyższa jakość usług, korzystne dla mieszkańców rozkłady jazdy. Ale zanim nowa komunikacja w ogóle ruszyła, już wylała się na nią fala krytyki ze strony pasażerów.

Mieszkańcy krytykują nowy rozkład jazdy autobusów w Wodzisławiu

27 stycznia rusza nowy rozkład jazdy miejskich autobusów w Wodzisławiu. Komunikacja na nowych zasadach ma charakteryzować się tym, że autobusy będą zupełnie nowe i klimatyzowane, rozkład jazdy przyjazny pasażerom, a do tego będzie więcej ulg. Co więcej, Wodzisław nawiązał współpracę z powiatem wodzisławskim polegającą na tym, by nowa powiatowa linia 37, jak i istniejące już powiatowe linie 38 i 41 służyły także mieszkańcom Wodzisławia. Dzięki nawiązaniu takiej współpracy miejskie autobusy i powiatowa komunikacja PKS nie będą już ze sobą konkurować.

Tyle z zapowiedzi, bo w praktyce okazuje się, że mieszkańcy Wodzisławia mają sporo uwag co do zaproponowanego rozkładu jazdy. Swoimi uwagami zasypali wodzisławskich urzędników, a swoimi obawami dzielili się także z radnymi. W efekcie na sesji rady miasta 23 stycznia temat budzącego kontrowersje rozkładu jazdy pojawiał się nie raz.

Apele o przywrócenie linii

Najpierw wiceprzewodniczący rady miasta Marian Plewnia złożył interpelację, w której "w związku z licznymi protestami mieszkańców" zwrócił się z prośbą o przywrócenie starej trasy A zamiast powiatowej linii 37. Argumentował m.in. że nowy rozkład jazdy oznacza problemy z dotarciem mieszkańców Wilchw i Osiedla Kopernika do ośrodków zdrowia na Nowym Mieście.

O przywrócenie linii A i B apelował z kolei radny Mariusz Blazy. Podał przykłady niedociągnięć. Na przykład osoby z Wilchw, które wcześnie rozpoczynają pracę, pierwszy autobus będą miały dopiero o 5.15, a nie jak obecnie - o 4.26.

Swoimi obawami dzielili się również radni Adam Kantor czy Ireneusz Skupień. Z kolei przewodniczący rady Dezyderiusz Szwagrzak wskazywał, że dzieci z dzielnicy Radlin II, które jeździły autobusem do sąsiedniego Pszowa na lodowisko, teraz będą miały kłopot z dotarciem tam.

Prezydenta także ma uwagi

Prezydent Mieczysław Kieca przyznał, że jego także niepokoi stan przygotowanej komunikacji. - Osobiście jako prezydent miasta muszę przyznać, że zaproponowane rozkłady jazdy i zaproponowane rozwiązania na dzień dzisiejszy nie realizują w pełni oczekiwań jakie przedstawiłem i do jakich upoważniłem moich współpracowników w momencie, gdy podejmowana była decyzja odnośnie przygotowywanego kształtu komunikacji - powiedział prezydent.

Włodarz otwarcie powiedział, że w momencie, gdy zostały opublikowane nowe rozkłady jazdy, zaczęły wpływać uwagi i pytania mieszkańców odnośnie ich kształtu. - Na pewno większość wniosków mieszkańców da się rozpatrzyć pozytywnie, ale to wymaga pracy i nie jest do zrealizowania w ciągu kilku chwil - przekazał prezydent. Już wiadomo, że przynajmniej część uwag mieszkańców ma zostać uwzględniona i wprowadzona w ramach korekt rozkładu jazdy. Ale nie ma jeszcze konkretnego terminu, kiedy owe korekty nastąpią. Ma to być "w jak najszybszym czasie". Co ważne, został powołany zespół, który zbiera i analizuje uwagi mieszkańców. Z kolei powiat - jak przekazał prezydent Kieca - także jest gotowy do rozmów, jednak na dokonanie ewentualnych zmian potrzebuje do 2-3 miesięcy czasu.


Sprawdziliśmy, czy do urzędników w powiecie wpływają skargi co do zaproponowanego przez nich rozkładu jazdy. Okazuje się, że pytań jest niewiele, a te - które wpłynęły - bardziej dotyczą rodzajów ulg czy taboru, niż samej kwestii rozkładu jazdy.

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
mhl999 04.02.2019 08:07
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@ekosystem. Skoro mowa jest o miejskiej komunikacji to winny jest Kieca bo to na niego ustawa o samorządzie nakłada obowiązek zapewnienia komunikacji. Kieca jednak z miasta postanowił zrobić wieś

~Ćwierćpszowik (77.253. * .226) 28.01.2019 20:22
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

~MieszkaniecZawady1 (188.137. * .186) to już nawet nie chodzi o to, czy ktoś ma, czy nie ma auta, ale przecież nasz powiat starzeje się w zastraszającym tempie. Pana, Wójta i może Plebana powiozą karocą, ale co z ludźmi, którym zdrowie odbierze prawo jazdy, wiek siły, a Pan i Wójt - autobusy? A dodam, że kwiat naszej administracji powinien to dostrzegać, że w coraz większej ilości firm, organizacji i placówek, również on (ten biało-kołnierzykowy kwiat) jest obsługiwany przez coraz bardziej leciwych pracowników, którzy, pozbawieni choćby namiastki sprawnego systemu publicznej komunikacji,siądą w domach i wytworzą lukę w gospodarce lokalnej.

~ekosystem (83.26. * .58) 28.01.2019 13:24
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nie tylko Kieca tu jest winien , ale Starosta też. Co robi zarząd???????Rydułtowy, Radlin , Marklowice zapomniane zupełnie. Wszystko poszło na Lubomia. Brawo L.Sz. tak to teraz wygląda jak się kibicowało " zielonym terenom" . Tam autobusy będą jeździć i "po łąkach".

rufa 28.01.2019 11:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jedyna linia C1 z Zawady do Rydułtów (KWK) (i odwrotnie C2) zlikwidowano.Teraz mam na piechotę 30min na dworzec w Pszowie stamtąd jakimś busem na rynek do Rydów i następne 20 min do pracy.Dziękuję

~MieszkaniecZawady1 (188.137. * .186) 27.01.2019 14:39
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

W niedziele z Zawady do Wodzislawia to człowiek się nie dostanie. Dla mnie ten rozkład to kpina, nie każdy ma przecież samochód.

Kobra 26.01.2019 15:52

Jest prosty sposób by to szybko naprawić i linię " A " przedłużyć od działek przez Kopernika i Jastrzębską do dworca i nie trzeba nigdzie zawracać i nie potrzeba tu żadnych doradców ani asystentów

Kobra 26.01.2019 15:40

Tak drodzy wodzisławianie zobaczcie coście wybrali, Kieca z Ogrodnikiem i Kalinowską zapomnieli że przy Kopernika jest szkoła specjalna, że na Cyganku wysiada się idąc nad Balaton czy też do szpitala przeciwgruźliczego. No cóż niektórzy nad Balaton są zaworzeni za wasze pieniądze. Łatwo szybko coś zepsuć ale naprawić to już trzeba miesięcy a nawet lat. Na Cyganku i Kopernika też czasem ludzie chorują i muszą się jakoś dostać do przychodni i szpitala na 26 marca. A może ta szkoła jest już zlikwidowana jak miała być dawna 8 i 28 czy tak? Jest prosty sposób by ten bubel komunikacyjny szybko naprawić i linię " A " przedłużyć od działek przez ul. Kopernika i Jastrzębską do dworca i nie potrzeba tu żadnych doradców i asystentów.

mhl999 26.01.2019 13:31

Taka to oczywista oczywistość, że honorowania biletów brak

~Ćwierćpszowik (159.205. * .70) 26.01.2019 11:53
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Chłopaki, ale o co chodzi? I Miastem i Powiatem rządzi POKO. Oni potrafią skoordynować i zgrać wszystko, nawet enerde z Polską, zatem wzajemne honorowanie biletów to chyba oczywistość?

mhl999 25.01.2019 22:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Arteks Kieca zrobił dokładnie to samo co kilka lat temu. Ograniczył mieszkańcom swobodne podróżowanie. Wówczas w grę wchodziło MZK a dziś dzielnice które obsłuży powiat. Niestety urzędy nabierają wody w usta kiedy pytam o honorowanie wzajemne biletów miesięcznych miejskich i powiatowych. Można zatem wywnioskować, że nie będą honorowane. Jest to tym bardziej dziwne, że miasto dokłada się do komunikacji powiatu na terenie miasta. Wypadało by zatem wymóc na powiecie, że miejski miesięczny może być powiatowym miesięcznym ale w granicy miasta. To nakazuje przyzwoitość.

~borok (155.133. * .231) 25.01.2019 19:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

zapomniałem dodać jak rozkład ustala przewożnik a nie zamawiający według swoich potrzeb

~borok (155.133. * .231) 25.01.2019 19:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

patrzę na rozkład i stwierdzam że prezydent wraz z radnymi "podarowali" prywaciarzowi 17mln na nowe autobusy które po 5 latach będą nie zniszczone bo będą wozić powietrze a nie mieszkańców miasta a po umowie pojadą do innego miasta jako nówka a nasze zostanie z rąką w nocniku

Arteks 25.01.2019 16:47

A czy będą honorowane bilety miesięczne? Bo nie można mówić o współpracy mając na myśli jedynie rozkłady jazdy. Jeśli ktoś ma do wyboru dwóch różnych organizatorów - to musi też mieć pewność, że wystarczy mu do przejazdów jeden bilet. Druga wątpliwość - dlaczego władze Wodzisławia nie czekały z takimi dużymi zmianami do uruchomienia centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym? Czy wtedy będą robiły "kolejną" reformę, a sens całego centrum jest wszystkim znany - współpraca na styku kolej/autobusy i wspólne podsyłanie sobie pasażerów.