Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. Nie żyje górnik, są ranni [AKTUALIZACJA]

TEKST AKTUALIZOWANY

Do tragicznego wypadku doszło we wtorek 22 stycznia o godz. 23.32 w rydułtowskiej kopalni. Jeden górnik zginął, 8 odniosło lekkie obrażenia. - Dwóch pracowników przebywa jeszcze w szpitalu, sześciu pozostałych zostało wypisanych - przekazuje rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski.

Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. Nie żyje górnik, są ranni [AKTUALIZACJA]

W nocy w regionie zatrzęsła się ziemia. O wstrząsie informowaliśmy wczoraj na naszym portalu. Jak pisali nasi czytelnicy, był on odczuwalny m.in. w Rybniku, Rydułtowach, Radlinie, Lubomi, Połomi, Wodzisławiu i Raciborzu. - W Radoszowach prawdziwe trzęsienie ziemi - dzielili się swoimi odczuciami mieszkańcy.

- To był bez wątpienia mocny wstrząs - mówi nam Wojciech Wojtak, kierownik raciborskiego Obserwatorium Geofizyki PAN. - Jego magnitudę oszacowaliśmy na 3,2 w skali, więc mógł być odczuwalny w całym regionie. Jego źródło było zlokalizowane w okolicy Rydułtów - dodaje.

Szybko okazało się, że źródłem wstrząsu była rydułtowska kopalnia. Wstrząs miał energię 9,8 x 10 do 7J. Doszło do niego 1250 metrów pod ziemią w rejonie ściany IV EE1 w pokładzie 703/1.

W rejonie wstrząsu przebywało łącznie 20 osób.  Niestety jeden górnik nie żyje. 8 osób odniosło lekkie obrażenia. Poszkodowani trafili do szpitali w Jastrzębiu Zdroju, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. - Sześciu pracowników zostało już wypisanych do domów, dwóch pozostaje jeszcze w szpitalu - podkreśla Tomasz Głogowski z PGG.

Górnik, który zginął, miał 44 lata. Był pracownikiem kopalni.

Rejon, w którym doszło do wypadku, jest wyłączony z wydobycia.

Przypomnijmy, że to już kolejny śmiertelny wypadek w tym roku w rydułtowskiej kopalni. 11 stycznia zginął 40-letni górnik (więcej TUTAJ). 


Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim pojawił się wpis dotyczący tragicznego zdarzenia: - Rodzinom i bliskim górników poszkodowanych w tym tragicznym zdarzeniu składamy szczere wyrazy głębokiego współczucia - czytamy. Kondolencje płyną też z rydułtowskiego urzędu miasta.

Okazuje się, że zmarły górnik był mieszkańcem Wodzisławia Śląskiego. - Bardzo smutna wiadomość. Podczas wczorajszego tąpnięcia życie stracił jeden z nas - mieszkaniec Wodzisławia. Łączę się w żalu z Rodziną i Bliskimi Zmarłego - przekazuje prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca.

(acz), (mak)

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Szkoda_chłopa (31.0. * .81) 24.01.2019 22:43

Kiedy praca w gornictwie będzie bezpieczniejsza?

~xxxxx (46.134. * .33) 24.01.2019 20:30

ciekawe ze jak rozjezdali chodnik to strzelali wstrząsowe i odprezające bo klupało dość mocno a jak ściana ruszyła to jakoś to zaniedbywali za to powinien ktoś odpowiadać bo do tego nie musiało dojśc

tixx 23.01.2019 19:02
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Dlaczego wszyscy powtarzają że mieszkaniec Wodzisławia? Od kiedy Rogów to dzielnica Wodzia?????
Wieczny odpoczynek raczmu dać Panie!

puchacz 23.01.2019 17:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do ~~@lewy - ty naprawdę jesteś lewy z górnictwa. Z perspektywy obsługi taśmy czy czyszczenia ścieków to oceniasz ?
Odpoczywaj w Pokoju., wyrazy współczucia dla rodziny.
Cisną się słowa takie jak tytuł filmu Kutza " Śmierć jak kromka chleba"

~obiektywny_kret (91.224. * .6) 23.01.2019 11:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Górnik emeryt a pojęcia brak. Nikt na tej ścianie nie zaprzestał wydobycia bo nie było wcześniejszych zdarzeń. Chyba coś pomyliłeś z innym rejonem kopalni.Także nie siej propagandy niepotrzebnie. Rodzina zmarłego potrzebuje teraz spokoju a nie rewelacji człowieka oderwanego od rzeczywistości. Niech spoczywa w pokoju....

~@lewy (91.200. * .82) 23.01.2019 10:32
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Następna tragedia w górnictwie w Rydułtowach
Mieszkam w Pszowie 4 km od Rydułtów . Około północy zaczęło ruszać łóżkiem na którym spałem i powiedziałem sobie " PRZEKLĘTE RYDUŁTOWY " i sprawdziło się było silne tąpnięcie na kopalni Rydułtowy .
To nic nowego , w zeszłym roku jak wydobywali w tym samym rejonie eksploatację węgla było to samo tąpnięcia były jedno za drugim
Potem ktoś przyszedł po rozum do głowy i zaprzestano tam wydobywać węgiel , i był spokój aż do wczoraj.
co usuwacie maszyny i obudowę która tam pozostała ? szkoda kasy prawda ? wiecie dobrze że jest to cholerne miejsce zagrożone tąpaniami i co ?
KASA WAŻNIEJSZA JEST U WAS
MUSIMY WYDOBYĆ ZA WSZELKĄ CENĘ TĄ OBUDOWĘ PRZENOŚNIK ITD ITD ITD
U WAS ŻYCIE LUDZKIE SIĘ NIE LICZY ??????????
TYLKO KASA I JESZCZE RAZ KASA !
CZEŚĆ PAMIĘCI ZMARŁEGO GÓRNIKA !
PODPISUJE SIĘ POD TYMI SŁOWAMI GÓRNIK EMERYT
Z BYŁEJ KOPALNI " ANNA "
ODPOCZYWAJ W POKOJU ....

~ryl (89.64. * .120) 23.01.2019 09:51
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Kondolencje dla Rodziny górnika