Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie chcemy, aby odebrano nas jako wrogów

W Raciborzu powołano Koło Terenowe Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej - Ratiborer Jugend. Działalność zainaugurowano 3 grudnia. Siedziba organizacji mieści się przy ulicy Kozielskiej 5, czyli tam, gdzie działa DFK.

Nie chcemy, aby odebrano nas jako wrogów
Od lewej: Szymon Folp - przewodniczący BJDM Ratibor Ratiborer Jugend; Magdalena Jamuła - skarbnik BJDM Ratibor Ratiborer Jugend; Katrin Koschny - przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce; Amadeus Kruty - wiceprzewodniczący BJDM Ratibor "Ratiborer Jugend". Zdjęcie wykonano 3 grudnia, podczas inauguracji działalności (fot. Dominik Duda)

Od młodych dla młodych

Obecnie w kole zrzeszonych jest 10 osób. – W Raciborzu jest Mniejszość Niemiecka, która działa prężnie. Brakuje jednak działań skierowanych od młodych dla młodych – tłumaczy powołanie organizacji Szymon Folp, przewodniczący, który razem z wiceprzewodniczącym Amadeusem Kruty spotkał się z „Nowinami Raciborskimi”, aby opowiedzieć o planach.

W Polsce działa około 20 takich kół, pomysł na stworzenie tego raciborskiego w głowie Szymona Folpa kiełkował już od roku. Sam nie pochodzi z powiatu raciborskiego, mieszka w Maciowakrzu (województwo opolskie, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w gminie Pawłowiczki). W Raciborzu wybrał jednak szkołę i wspólnie z kolegą Amadeusem uczęszczają do I LO (do różnych klas). Obaj mają po 16 lat. – Miasto ma bardzo słabo rozwiniętą ofertę dla młodych ludzi, chcielibyśmy to zmienić – zapowiada Amadeus Kruty. Swoją ofertę dedykują wszystkim. Zamierzają też umocnić przyjacielskie relacje między młodzieżą z Polski i Niemiec. – Naszym priorytetem jest jednak promocja języka niemieckiego – zaznaczają zgodnie.

Chcemy łączyć siły

W rozmowie z przedstawicielami Ratiborer Jugend dowiedzieliśmy się, że chcą łączyć siły z Młodzieżową Radą Miasta, stosowne rozmowy zostały już poczynione – Mamy wspólne cele, tak samo, jak oni chcemy promować kulturę i historię Raciborza. Chcemy podkreślić wielokulturowość miasta – mówi A. Kruty. Młodzi działacze zamierzają też w przyszłości wystawić swojego kandydata do Młodzieżowej Rady Miasta. Zawitali też do prezydenta Dariusza Polowego. – Zostaliśmy pozytywnie przyjęci – zaznaczają.

Pierwsze pomysły

Pojawił się też pomysł na pierwszy projekt. Młodzi chcą w różnych miejscach miasta postawić tablice ze zdjęciami, które mają pokazywać przedwojenny Racibórz. – W Muzeum czy kawiarniach możemy już takie coś zobaczyć, ale nie oszukujmy się, nie każdy turysta ma czas, aby chodzić w te miejsca – zauważa A. Kruty.

Przedstawiciele organizacji zauważają, że to ma wzmocnić turystycznie Racibórz, bo opisy do zdjęć mają być przygotowane w różnych językach. Zachęcają też mieszkańców do wspierania ich działalności, w przypadku tego projektu poszukują przedwojennych fotografii z Raciborza, ale też osób, które pamiętają tamten okres. – Nawet z opowiadań swoich dziadków, ojców – bardzo nam by to pomogło – mówią. Zainteresowane osoby mogą odwiedzić organizację przy ulicy Kozielskiej 5, czy też skontaktować się przez facebookowy profil (BJDM in Ratibor - "Ratiborer Jugend").

Dołączyć może każdy

Do organizacji może dołączyć każdy, nie ma przedziału wiekowego czy ograniczeń terytorialnych. Mile widziana jest jednak znajomość języka niemieckiego. - Zachęcamy do wspierania nas. Nie chcemy, aby odebrano nas jako wrogów – kończy rozmowę Amadeus Kruty.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~hehehhehe (89.66. * .166) 20.12.2018 21:50
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Po co są tu w mniejszości, jak mogliby być u siebie w większości? A nie, zapomniałem, że w rajchu już też są w mniejszości XD

~Endek71 (46.134. * .118) 20.12.2018 20:39
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Mogli się zapisać do POKO to to samo.

erwin 20.12.2018 19:24
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

super, że są tacy młodzi ludzie. Europa jest jedna, kto ją dzieli jest ....