Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szeroka koalicja w radzie powiatu. Czy to możliwe?

W gronie przyszłych radnych powiatowych toczą się dyskusje o przyszłym kształcie zarządu i rady powiatu. Dotąd starostwem rządziła koalicja Razem dla Ziemi Raciborskiej - Platforma Obywatelska. Teraz Razem zaprosiło do rozmów radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jak reaguje środowisko Platformy?

Szeroka koalicja w radzie powiatu. Czy to możliwe?
Dawid Wacławczyk z NaM/PiS i panie z Koalicji Obywatelskiej: Ewa Lewandowska i Gabriela Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz: rozmawiajmy o faktach, nie o fejkach

W imieniu raciborskiej Platformy rozmowy o koalicji Razem - PO w powiecie prowadzi pani poseł Gabriela Lenartowicz. - W wyborach startowaliśmy z myślą o powiatowej koalicji z Razem dla Ziemi Raciborskiej. I pod tym względem nie zaszły żadne zmiany. Trwają teraz ustalenia techniczne przyszłej współpracy w samorządzie. Dotąd nie było między nami żadnych problemów - podkreśla posłanka.

Potwierdza informację, że starostą ma być osoba spoza Raciborza, bo takie są ustalenia - umowa dżentelmeńska - zawarta wśród startujących w wyborach (coraz częściej mówi się w tym kontekście o Grzegorzu Swobodzie z Krzyżanowic - przyp. red.)

Lenartowicz rozumie, że przyszli radni rozmawiają teraz w swoim szerokim gronie, koncentrując się na "kompetencjach, a nie stanowiskach". - Wszystkie ustalenia będą należały do samych radnych, bo to oni zagłosują - zaznacza. Wspomina jednak o zapleczu Razem dla Ziemi Raciborskiej: samorządowym (wójtowie gmin) i politycznym (poseł), które wyraźnie kibicuje koalicji Razem - PO (w tych wyborach Koalicja Obywatelska). - To o czym rozmawia się teraz na poziomie rady to współpraca w komisjach i codzienne funkcjonowanie samorządu i są to takie rozmowy "ludzi dobrej woli" - kwituje posłanka.

Informacje o możliwości utworzenia koalicji Razem - PiS nazywa grami wojennymi i "normalną techniką demontażu morale przeciwnika".

- To jest czyjeś wishful thinking (myślenie życzeniowe) - podsumowuje G. Lenartowicz.

Ludzie

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Oj_nie (94.254. * .237) 15.11.2018 10:28

O jakim wsparciu mówi pani poseł z PO? Na razie realne wsparcie może być tylko od tych, którzy rządzą czyli od PISu. No chyba, że PIS w przyszłym roku przegra wybory.

~Sd (94.177. * .248) 15.11.2018 07:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

O jakich tu mowa kompetencjach...:/
Wiadomo, ze chodzi tylko o kompetencje do stanowisk. Bycie radnym w powiecie nie wymaga żadnych specjalnych kompetencji. I tyle w temacie.

~i_komedia (83.26. * .124) 07.11.2018 16:51

"Dżentelmeńska" umowa o staroście spoza miasta nie jest respektowana już co najmniej od 2010 roku, więc nie warto się tym podniecać.

~farsa (77.255. * .43) 07.11.2018 15:36

@ ~engiszmaninnewyork - Ty nawet po polsku nie potrafisz pisać, a innych wyśmiewasz.

~engiszmaninnewyork (83.10. * .129) 07.11.2018 15:20

o boże , nawet angielski nie pomoże