Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szeroka koalicja w radzie powiatu. Czy to możliwe?

W gronie przyszłych radnych powiatowych toczą się dyskusje o przyszłym kształcie zarządu i rady powiatu. Dotąd starostwem rządziła koalicja Razem dla Ziemi Raciborskiej - Platforma Obywatelska. Teraz Razem zaprosiło do rozmów radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jak reaguje środowisko Platformy?

Szeroka koalicja w radzie powiatu. Czy to możliwe?
Dawid Wacławczyk z NaM/PiS i panie z Koalicji Obywatelskiej: Ewa Lewandowska i Gabriela Lenartowicz

Dawid Wacławczyk: stwórzmy zarząd w oparciu o kompetencje

Rozmowy o współpracy odbyły się między liderami klubów Razem i PiS - Adrianem Plurą i Dawidem Wacławczykiem. Pierwszy od dłuższego czasu nie kryje się z tym, że z "prawą stroną" rady dobrze mu się współpracuje. Potwierdza to Wacławczyk: Myślimy o takiej radzie ponad podziałami mniej więcej od roku. O radzie, w której bardziej liczą się kompetencje niż barwy partyjne. Szef PiS w radzie powiatu podkreśla, że chodzi o współpracę programową, a nie podział stanowisk. - Ja się świetnie czuję w biznesie. Mi nie zależy na pracy w zarządzie. Szanuję jednak wybór mieszkańców, którzy obdarzyli mnie kolejny raz wysokim poparciem i odbieram to jako ich oczekiwanie do pełnienia przeze mnie istotnej roli w przyszłej kadencji samorządu - przyznaje Wacławczyk.

Adrian Plura nie chce wchodzić w szczegóły, zaznacza tylko, że rozmowy się toczą, a sprawy nabierają tempa. Podkreśla, że o żadnym rozłamie w gronie Razem nie ma mowy. Z naszych informacji wynika, że o współpracy z PiS rozmawiano na poważnie w poniedziałkowy wieczór, a kolejne spotkanie ma odbyć się w ten czwartek.

- Ustalenia wymagają całej serii spotkań - twierdzi D. Wacławczyk

Szef klubu PiS podkreśla przy okazji, że dotąd nie było mowy o personalnym przypisywaniu funkcji i wskazuje przy tym, dla kontrastu, stanowisko PO, gdzie Ewa Lewandowska otwarcie mówi o oczeiwaniach w postaci etatu w nowym zarządzie. - Tymczasem to PiS z jedną trzecią mandatów jest drugą siłą w radzie, z większym stanem posiadania niż PO - kończy Dawid Wacławczyk.

Ewa Lewandowska: "Razem" to ludzie odpowiedzialni

Ewa Lewandowska mówi nam, że drogą oficjalną nic jej nie wiadomo o zawiązywaniu jakichkolwiek sojuszy Razem i PiS-u. - Wszyscy poszliśmy do wyborów z hasłami troski o mieszkańców i takie idee są wspólne dla całej rady. Rozmowy na temat wspólnego działania są zatem naturalne, ale w powyższym kontekście. Razem dla Ziemi Raciborskiej tworzą doświadczeni i odpowiedzialni ludzie, którzy nie zamierzają zawieźć swych wyborców. PO ma swoje atuty: radnego Henryka Siedlaczka w Sejmiku, 7 tysięcy głosów poparcia na radnych i wspólną przeszłość samorządową z Razem w poprzednich radach powiatu - wylicza nowa radna. Podtrzymuje oczekiwania PO wobec jej przedstawiciela w nowym zarządzie, na funkcji etatowej. Sesja ustalająca podział stanowisk w powiecie odbędzie się nie prędzej niż 19 listopada. 

Ludzie

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Oj_nie (94.254. * .237) 15.11.2018 10:28

O jakim wsparciu mówi pani poseł z PO? Na razie realne wsparcie może być tylko od tych, którzy rządzą czyli od PISu. No chyba, że PIS w przyszłym roku przegra wybory.

~Sd (94.177. * .248) 15.11.2018 07:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

O jakich tu mowa kompetencjach...:/
Wiadomo, ze chodzi tylko o kompetencje do stanowisk. Bycie radnym w powiecie nie wymaga żadnych specjalnych kompetencji. I tyle w temacie.

~i_komedia (83.26. * .124) 07.11.2018 16:51

"Dżentelmeńska" umowa o staroście spoza miasta nie jest respektowana już co najmniej od 2010 roku, więc nie warto się tym podniecać.

~farsa (77.255. * .43) 07.11.2018 15:36

@ ~engiszmaninnewyork - Ty nawet po polsku nie potrafisz pisać, a innych wyśmiewasz.

~engiszmaninnewyork (83.10. * .129) 07.11.2018 15:20

o boże , nawet angielski nie pomoże