Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szef młodych radnych aspiruje do dorosłego samorządu

Samson Mackiewicz mówi o sobie, że jest wśród kandydatów do rady miasta najmłodszy i najlepiej będzie reprezentował w niej interes młodych raciborzan.

Szef młodych radnych aspiruje do dorosłego samorządu

– Wczesną wiosną podjąłem decyzję, że spróbuję swoich sił w wyborach samorządowych – opowiada nam przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta w Raciborzu. To ścieżka kariery, którą podążał m.in. Michał Woś, także aktywny w działalności przedsionka samorządności, później radny miejski (dziś pracuje w ministerstwie sprawiedliwości i chce dostać się do sejmiku województwa).

Pomysł by zdobyć mandat Rady Miasta Racibórz zakiełkował w głowie osiemnastolatka, bo dąży do zmian w funkcjonowaniu MRM, która jego zdaniem wymaga reform. – Nie najlepiej jest z frekwencją, wiele spraw nie możemy procedować, bo radni nie przychodzą na posiedzenia – wyjawia raciborzanin. Postulat by zmienić statut rady młodych i wykluczać z niej „wagarowiczów” ugrzązł w biurze przewodniczącego Henryka Mainusza i rada Raciborza nie zajęła się nim w tej kadencji. S. Mackiewicz wierzy, że działając w nowej, „dorosłej” radzie będzie w stanie dokończyć proces zmian w MRM. Planuje zakończyć dobór członków MRM w formie „łapanki” i utworzenie w jej strukturze komisji rewizyjnej.

Najmłodszy z kandydatów w Raciborzu związał się na czas wyborów z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Przyciągnęła go doń opozycyjna postawa wobec rządzących krajem. – Jestem otwarty na współpracę w radzie miasta z każdym, kto będzie proponował dobre projekty dla miasta, zwłaszcza dla jego młodych mieszkańców – podkreśla Samson Mackiewicz. Dostrzega brak w Raciborzu oferty dla rówieśników. – U nas nawet nie ma dyskoteki – mówi. Kilka przedsięwzięć adresowanych do młodszych raciborzan firmowała MRM, ale to kropla w morzu oczekiwań. – Przydałby się taki zakątek dla nowego pokolenia. Tymczasem taka duża przestrzeń w centrum jak była restauracja Tęczowa stoi niewykorzystana – zauważa.

Z początkiem października S. Mackiewicz podjął studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Kształci się na kierunku stosunki międzynarodowe. W Raciborzu ukończył szkoły przy ul. Kasprowicza – gimnazjum dwujęzyczne i I LO.

(ma.w)

Ludzie

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].