Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rekonstrukcja historyczna w... bibliotece

Promocja książki połączona z żywą lekcją historii - tak ma wyglądać spotkanie z okazji drugiego wydania książki „Jo był Ukradziony – Tragedia Górnośląska”.

Rekonstrukcja historyczna w... bibliotece

Pierwsze wydanie książki „Jo był Ukradziony – Tragedia Górnośląska”, która powstała z inicjatywy rydułtowskiego stowarzyszenia „Moje miasto”, rozeszło się w ciągu dwóch tygodni. Stąd pomysł, by wznowić, a przy okazji rozszerzyć wydawnictwo o kolejne historie osób z naszego regionu. – Rozszerzone, ponad 200–stronicowe wydanie, jest już gotowe do druku. Będą między innymi dodatkowe wywiady i wspomnienia – zapowiada Marek Wystyrk, prezes stowarzyszenia „Moje Miasto”.

14 września w rydułtowskiej bibliotece odbędzie się promocja drugiego wydania książki. Będzie miała szczególny charakter. Zostanie połączona z rekonstrukcją historyczną. Przestrzeń książnicy na chwilę zamieni się z domy czy miejsca, z których wywożono ludzi – ofiary Tragedii Górnośląskiej. Za przedstawienie dramatycznych wydarzeń będą odpowiadać aktorzy z teatru Safo oraz członkowie zaproszonej do współpracy grupy rekonstrukcyjnej.

W ramach wznowienia wydanych zostanie 500 egzemplarzy książki. Stowarzyszenie pozyskało na ten cel środki z urzędów miast w Rydułtowach i w Rybniku, a także z urzędu marszałkowskiego.

Przypomnijmy, że pierwsze wydanie książki „Jo był ukradziony” składa się z trzech części. W pierwszej znalazł się opis zdarzeń, jakie miały miejsce na ziemiach naszego regionu w pierwszych miesiącach 1945 roku, po wejściu Armii Czerwonej. Poruszona została również kwestia obozów pracy przymusowej oraz rehabilitacji ludności cywilnej. Druga część to wspomnienia i wywiady z osobami, które przeżyły wywózki do ZSRR. W trzeciej części można znaleźć, publikowaną zresztą po raz pierwszy, listę osób z naszego regionu aresztowanych przez Armię Czerwoną. Autorami wydawnictwa są dr hab. Kazimierz Miroszewski oraz dr Mateusz Sobeczko.

(mak)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wkurzony 24.08.2018 22:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dobra rada dla Pana. Zajmij się Pan swoją kampanią wyborczą i miej Pan odwagę podjąć jako kandydat na burmistrza polemikę z władzami a nie opluwać ich przy pomocy swoich ludzi bo inni teź zaczną panu wytykać błędy a jest ich sporo. (Arteksy. Makabry i inni).