Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Złoty Wawrzyn wręczony. W tym roku uhonorowano muzyków [ZDJĘCIA]

Po raz kolejny w Wodzisławiu Śl. podczas obchodów związanych ze świętem św. Wawrzyńca została wręczona miejska nagroda.

Złoty Wawrzyn wręczony. W tym roku uhonorowano muzyków [ZDJĘCIA]

10 sierpnia przypada dzień świętego Wawrzyńca - diakona, męczennika i patrona Wodzisławia Śl. Obchodom święta rokrocznie towarzyszy wręczenie prestiżowej wodzisławskiej nagrody - Złotego Wawrzyna. Nagroda przyznawana jest za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i tworzenie wspólnego dobra. Honorowane są nią osoby, które swoją pracą i działalnością przysłużyły się miastu.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Odprawiona została msza święta, w czasie której prezydent miasta Mieczysław Kieca i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Grabowiecki wręczyli Złotego Wawrzyna. W tym roku postanowiono nagrodzić dwóch laureatów. Pierwszy powędrował w ręce Izabeli Zieleckiej-Panek, drugim został nagrodzony Wodzisławski Chór Mieszany "Jadwiga". Po mszy uczestnicy przeszli na rynek, pod figurę świętego Wawrzyńca, gdzie, jak co roku, na zakończenie uroczystości, zawierzyli miasto jego opiece.

Izabella Zielecka-Panek
Izabella Zielecka-Panek to wszechstronna wodzisławianka, która jest chórmistrzem, doktorem habilitowanym sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura, profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz instruktorem rekreacji ruchowej ze specjalizacją „jeździectwo” i hodowcą koni angloarabskich. Jest związana z Reprezentacyjnym Chórem Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” oraz chórem kameralnym Ad Libitum. Ze swoimi zespołami uzyskała ponad 65 prestiżowych nagród, np. World Choral Festival Grand Prix Pattaja (Tajlandia), Busan Choral Festival (Korea Pd.). Laureatka jest pomysłodawcą oraz dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie oraz wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia „Via Musica” - organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie. Współpracuje z czołowymi artystami sceny polskiej i europejskiej zarówno klasycznej, operowej, jak i rozrywkowej (np. Roberto Alagna, Aleksandra Kurzak, Krzesimir Dębski, Andrzej Lampert, Urszula, Anna Jurksztowicz, Robert Janowski, Kayah, Tomasz Filipczak, a także Artur Żmijewski, Jan Frycz i Józef Broda). W listopadzie 2017 r. akademicka Harmonia towarzyszyła Andrei Bocellemu w polskim koncercie w Tauron Arenie w Krakowie dla ponad 20 tysięcy widzów. Z kolei w styczniu 2018 chór wziął udział w trasie koncertowej The Lord of the Rings in Concerts, gdzie w największych salach widowiskowych Polski prezentował na żywo oskarową muzykę Howarda Shora’a, podczas prezentacji filmy Władca Pierścienie –Drużyna Pierścienia. W swoim dorobku posiada 16 autorskich płyt CD nagranych z Harmonią i Ad libitum, ponad 800 koncertów oraz 1000 zrealizowanych utworów chóralnych i 30 dzieł oratoryjno-kantatowych oraz szereg programów i audycji dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Telewizji Polsat.

Wodzisławski Chór Mieszany Jadwiga
Wodzisławski chór mieszany „Jadwiga" skupia w swych szeregach mieszkańców dzielnicy Radlin II i okolic. Ich celem jest kultywowanie miłości do śpiewu. W swoim repretuarze mają kompozycje polskiej i światowej literatury chóralnej. Początki powstania chóru datuje się na 1912 roku. Natomiast rozkwit jego działalności nastąpił w 1978 roku, z chwilą dołączenia do grupy dyrygent Teresy Ucher, która przez 15 lat bezinteresownie dyrygowała zespołem. 20 lat później Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim objął patronat nad chórem. Dzięki wieloletniej współpracy i wsparciu chórzyści zyskali nowe stroje oraz mogli nawiązać współpracę ze Stowarzyszeniem Śpiewaczym Ostrawskich Nauczycielek. Polsko-czeskie współdziałanie zaowocowało w realizację projektu "Śląska Muzyka", który pozwala na integrację amatorskich zespołów chóralnych, poznanie repertuaru i pieśni przygranicznego sąsiada. W czasie spotkań organizowane są warsztaty wokalne pod okiem czeskiego i polskiego dyrygenta oraz wymiana doświadczeń śpiewaczych. Grupy pragną w przyszłości opracować śpiewnik z zebranym repertuarem ludowych pieśni w języku czeskim i polskim. Chór „ Jadwiga” jest również członkiem Konfraternii Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego, a także Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

W gronie wyróżnionych w ubiegłych latach znaleźli się: ekonomista prof. Eugeniusz Gatnar, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku dr Józef Musioł (2012 r.), artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia” (2014 r.), piłkarz i niegdysiejszy kapitan reprezentacji Polski Stanisław Oślizło (2015 r.), od blisko trzech dekad związana z okulistyką śląską prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek (2016 r.), prezes zarządu fundacji „Wspólnota Dobrej Woli” Wiesława Kiermaszek-Lamla (2017 r.).

Ludzie

Jan Grabowiecki

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].