Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ronin szuka sprawiedliwości. Sąd wrócił do sprawy zwolnienia radnej z pracy

Na wokandę raciborskiej temidy wróciła sprawa radnej Anny Ronin. Od dwóch lat stara się ona udowodnić, że członkowie zarządu DFK mieli podać nieprawdę w dokumencie i świadomie wprowadzić w błąd radę miasta.

Ronin szuka sprawiedliwości. Sąd wrócił do sprawy zwolnienia radnej z pracy

Niedawno publikowaliśmy treści pochodzące z listu A. Ronin (dostępny też na nowiny.pl - kliknij TUTAJ), gdzie wskazała ona na przewlekłość postępowania organów ścigania w jej sprawie. Chodzi o działania, które ostatecznie doprowadziły do zwolnienia Ronin z pracy. Była kierownikiem redakcji Radia Mittendrin należącego do DFK. Pracowała tam 17 lat.

Ronin: podano nieprawdę

Zaczęło się od wniosku pracodawców A. Ronin, który trafił do rady miasta. Samorząd chroni radnych w takich sytuacjach. Musi się zgodzić na zmiany w warunkach ich zatrudnienia. Martin Lippa (przewodniczący) i Waldemar Świerczek (skarbnik) z DFK napisali do przewodniczącego raciborskiej rady Henryka Mainusza, że ich wniosek dot. Ronin nie ma związku z jej działalnością jako lokalnego polityka. Radna twierdziła od początku, że to nieprawda, bo jej zdaniem podłożem ruchów kadrowych w Mittendrin jest jej opozycyjna aktywność polityczna. Wskazywała powiązania członków DFK z prezydentem Raciborza Mirosławem Lenkiem, jej politycznym rywalem.

Rada miasta wpierw powołała komisję doraźną do zbadania szczegółów sprawy. Ostatecznie zgodziła się z wnioskiem z DFK. Uchwałę samorządu unieważnił później sąd administracyjny, a sprawa ciągnie się do dziś, bo prawnicy magistratu złożyli kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mówi się, że rozstrzygnięcie może zapaść dopiero w przyszłym roku.

Tymczasem Anna Ronin zgłosiła w 2016 roku w prokuraturze rejonowej, że we wniosku do rady podano nieprawdę oraz wprowadzono w błąd radnych. Zażądała ścigania autorów wniosku z DFK. Śledztwo i procedowanie – na poziomie policji i prokuratury – umarzano i przekładano. Odwołania składane przez radną skutkowały kolejnym rozpatrywaniem jej zarzutów. Na początku tego roku sąd okręgowy nakazał raciborskiej temidzie ponownie zająć się zarzutami miejscowej radnej.

Działalność niesprzyjająca

7 czerwca odbyło się w sądzie rejonowym posiedzenie, któremu przewodniczyła sędzia Monika Mańka. Uznała, że w tej sprawie konieczne będzie uzupełniające przesłuchanie świadka Waldemara Świerczka. Sąd zwórcił uwagę na przebieg posiedzenia komisji doraźnej rady miasta z 11 marca 2016 roku ws. Ronin. – Z treści protokołu z obrad komisji wynika, że Świerczek oświadczył, że działalność polityczna Anny Ronin nie sprzyja DFK, a sama skarżąca nadużyła powierzonego mandatu zaufania – odczytała na rozprawie sędzia. Dodała, że działacz Mniejszości Niemieckiej mówił radnym z komisji, że w rozmowach ze skarżącą oświadczał, że DFK nie jest partią polityczną i nie istnieje po to aby lansować ambicje polityczne. W świetle tych stwierdzeń członek zarządu DFK będzie musiał teraz ustosunkować się co do ustalenia rzeczywistych przyczyn zamiaru wypowiedzenia skarżącej warunków pracy i płacy.

Ludzie

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

20 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KrisKelvin (83.26. * .4) 23.06.2018 17:54

Pisz staranniej, dokładniej :). Nie wiedziałem, że to zdanie "-bo większość polityków w normalnym życiu nie daje sobie rady, a ciemnota ich wybiera." to pkt.3? Tak? Ale odniosę się do tego. Napisałeś, że większość a większość to nie wszyscy. Druga sprawa, polityków mamy jakich mamy i hejtowanie przeciwko tym którzy jeszcze nie mieli okazji rządzić jest błędem. Lepiej komentarzami wpływać na nich by np. zajęli się czymś czym są w stanie się zająć, bo wiemy że np. urzędujący prezydent z zasady zniechęca do działania. Trzy, bardzo ogólnie: to jaka jest scena polityczna i jacy aktorzy to efekt wielu przepisów, praw i obyczajów jakie obowiązują w Polsce (które mnie osobiście bardzo się nie podobają) ale narzekanie chyba mało zmieni?

zezem 22.06.2018 15:25

polityka czy nie ?, a może pracownicy to politycy ?

"Co się dzieje w sądzie w Wodzisławiu Śląskim? Od czasu, gdy minister Ziobro, na mocy uprawnień nadanych mu przez nową ustawę o ustroju sądów powszechnych wyznaczył swojego prezesa, płynęły doniesienia o mobbingu. Nowy prezes, sędzia Remigiusz Guz, w 2011 roku został skazany dyscyplinarnie. Gdy objął urząd, zaczął gnębić tych, którzy zeznawali przeciwko niemu. - To było na tej zasadzie: zrobić czystkę, uwalić wszystkich kto zaszedł za skórę - mówią Onetowi pracownicy sądu."

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/mobbing-w-sadzie-dymisja-czlowieka-ziobry-dziewczyny-pekaja-placza/p5kn3ld [zamknij]

zezem 22.06.2018 10:10

no to proszę o interpretację pkt. 3

-bo większość polityków w normalnym życiu nie daje sobie rady, a ciemnota ich wybiera.

~KrisKelvin (83.26. * .159) 21.06.2018 20:20

Zesem ma obsesję? Utratę pracy z powodu działalności politycznej i jeszcze może się okazać, że bezprawnie, porównuje do utraty np. mandatu posła. Oczywiście zesem będzie kręcił i się pocił, żeby zaprzeczyć ale taka jest właściwa interpretacja pkt. 2. A pkt. 1 to typowe "masło maślane" pseudokomentatorka internetowego :). Bu by

zezem 21.06.2018 08:06

łoł, odkrywcze !

1/ w polityce wszystko ma podłoże polityczne,
2/ w tym kraju zawsze będzie dochodzić do sytuacji kiedy polityk który traci stanowisko , przywileje i dochody, będzie płakał publicznie nad swoją niedolą.

bo większość polityków w normalnym życiu nie daje sobie rady, a ciemnota ich wybiera.

~100p (83.26. * .185) 20.06.2018 20:22

Ciekawe czy kiedyś będziemy żyć w kraju w którym do takich sytuacji nie będzie dochodzić. Jak pytam znajomych to każdy albo ma pewność, że zwolnienie AR ma podłoże polityczne albo ma duże wątpliwości co do całej tej sprawy. To o czymś świadczy, ponieważ mam znajomych o różnych poglądach politycznych i z różnym spojrzeniem na życie raciborskiego samorządu.

~Wyborca1 (94.254. * .128) 20.06.2018 20:10

Zezem, może Cię nie interesuje moje zdanie, ale muszę skomentować Twój ostatni komentarz! Świetny, konkretny, przezabawny i bez nienawiści! Z takim Ty mogę wchodzić w polemiki!

zezem 20.06.2018 14:00

może lepiej więcej nie kibicujcie......

~KrisKelvin (83.26. * .140) 19.06.2018 18:14

ty "zesem" przecież zostałeś ośmieszony i zdemaskowany i się chcesz dalej pogrążać? Gra dziś reprezentacja Polski wrzuć na luz akceptujemy to że lubisz Myśliwego i Lenka i będziesz atakował tych którzy ich rozliczają ale teraz kibicujemy !!!

zezem 19.06.2018 15:07

"Jednym słowem: jesteś przegrany!"

to na pewno nie jest hejt.

no podaj, no podaj choć jeden link do listu do nowin skarżących się i płaczących niżej przeze mnie wymienionych.

~Wyborca1 (94.254. * .174) 19.06.2018 14:50

To ty zezem albo wybiórczo polityką się zajmujesz albo celowo kłamiesz? Nie ułatwię ci zadania sam znajdź jak twoi polityczni idole się wielokrotnie pogrążali. Ale przynajmniej się odsłoniłeś i wiemy kogo popierasz (obiektywizmu u ciebie zero) i już wiemy dlaczego tyle chamstwa i głupoty w twoich hejtach. Jednym słowem: jesteś przegrany! Przegrałeś koleś. "Sorry taki mamy zły klimat dla hejterów."

zezem 19.06.2018 11:19

myśliwy, lenk, fita, kieca, kuczera, serwotka.......

nie wypłakują się nad swoją niedolą w nowinach.

coś jeszcze?

~Wyborca1 (94.254. * .130) 19.06.2018 10:19

Ciekawe czemu z taką nienawiścią -sezem- nie komentuje Myśliwego, Lenka i Fite. Czyżby -sezem- był.........? :(

~Wyborca1 (94.254. * .130) 19.06.2018 10:17

-sezem- czy możesz z tymi chamskimi i idiotycznymi wpisami zejść do jakiegoś internetowego rynsztoka?

zezem 19.06.2018 09:52

ło matko, FlapsFelfin to jakiś cichy wielbiciel ronin?
1/ dla mnie ronin to przykład jak polityka i życie z publicznej kasy deformuje psychikę, jak trudno uzależnionym od polityki powrócić do normalnego życia. Pytanie: czy osobę roszczeniową i która walczy ze wszystkimi ktoś przyjmie do pracy?,
2/ merytoryka ?, na razie to konfabulacje, opinie stron sporu sądowego i nic więcej !
3/ ja w polityce ? NIGDY !, bo nie potrafię być wredny do uczciwych ludzi i kłamać, łgać (cyt. klasyka ) "jak bura suka"
4/ "wygrała w WSA"., no tak, ale jest kasacja w NSA. , a wiesz co to NSA ?, no wiesz co to kasacja w NSA?
5/ podziwiam zaangażowanie nowin, bo dla mnie jak DFK stwierdza że nie chce ronin jako polityka, to honor nakazałby ronin wybrać czy politykować czy pracować dla radia związanego z DFK.
ale, polityk i honor.......

~KrisKelvin (83.5. * .174) 18.06.2018 17:46

"zesem" chyba zawsze krytykuje Annę Ronin? Dziwna sprawa, bo unika merytorycznego ustosunkowania się do tematów tylko pisze obelgi? Ciekawe dlaczego? Próbował w polityce i jak raz przegrał to się poddał? A może ma jakieś kompleksy? Ty "zesem" naucz się czytać ze zrozumieniem albo czytaj wszystkie artykuły. Wtedy przeczytasz że Anna Ronin wygrała w WSA w Gliwicach a wyrok dotyczył także tej sprawy! Jednak "zesem" jak chcesz ze mną polemizować w tym tylko temacie (obelgi zostaw sobie dla siebie), to w pierwszym zdaniu wyjaśnij co znaczy w sądownictwie skrót WSA. Żebym wiedział że masz chociaż odrobinę wiedzy o tym co piszesz (a może powinienem napisać "hejtujesz"?).

zezem 18.06.2018 15:40
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

wszedłem na www.dfkschlesien.pl i nic o prześladowaniu ronin nie piszą.

niezainteresowani prześladowaniem ziomki ?

~Obybylasprawiedkiwosc (94.254. * .203) 18.06.2018 12:32

Dla mnie oczywiste praktycznie jest że A.Ronin jest pokrzywdzona w tej sprawie i że jej zwolnienie miało ścisły związek z tym że walczyła z obecnym prezydentem w sądach oraz z jej działalnością polityczną która była niewygodna dla wielu osób .

zezem 18.06.2018 09:57

w poniedziałek z rana, ronin jak śmietana....., ale okazuje się że lekko kwaśna......

a poważnie, tak jest jak sobie polityk w życiu nie potrafi poradzić.

~888888 (78.31. * .162) 18.06.2018 09:28

Jak moja była żona: zawsze ma racje i nigdy nie przyzna się do błędu.