Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Trafił do kopalni koło Doniecka i już nie wrócił

Pierwsze wydanie książki „Jo był UkradzionyTragedia Górnośląska” rozeszło się w ciągu dwóch tygodni. Stąd pomysł, by wznowić wydawnictwo, a dodatkowo wzbogacić je o kolejne historie osób z naszego regionu.

Trafił do kopalni koło Doniecka i już nie wrócił

– Jo był ukradziony – tymi słowami podsumował swoje losy Ignacy Serwotka z Wodzisławia, który jako młody chłopak został zabrany prosto z drogi i wywieziony w głąb ZSRR. Jego słowa stały się tytułem książki, która porusza tematykę Tragedii Górnośląskiej.

Pierwsza edycja książki została wydana w 2016 r. z inicjatywy rydułtowskiego stowarzyszenia „Moje miasto”. - Wydaliśmy 500 egzemplarzy. Okazało się, że to o wiele za mało. Książki rozeszły się w ciągu dwóch tygodni. Do dziś odbieram telefony i e-maile z pytaniami, czy książka jest jeszcze gdzieś dostępna. Nawet swój ostatni egzemplarz książki pożyczyłem i wiem, że przechodzi on z rąk do rąk - mówi Marek Wystyrk, prezes stowarzyszenia „Moje Miasto”.

Książka „Jo był ukradziony” składa się z trzech części. W pierwszej znalazł się opis zdarzeń, jakie miały miejsce na ziemiach naszego regionu w pierwszych miesiącach 1945 roku, po wejściu Armii Czerwonej. Poruszona została również kwestia obozów pracy przymusowej oraz rehabilitacji ludności cywilnej. Druga część to wspomnienia i wywiady z osobami, które przeżyły wywózki do ZSRR. W trzeciej części można znaleźć, publikowaną zresztą po raz pierwszy, listę osób z naszego regionu aresztowanych przez Armię Czerwoną.

Zainteresowanie tematyką tragedii górnośląskiej i samą książką spowodowało, że pojawił się pomysł wznowienia pierwszego wydania. - Tak właściwie jest to inicjatywa oddolna, bo już po pierwszej edycji zaczęły się zgłaszać osoby, które o książce słyszały. Dotarliśmy do informacji o losach kolejnych ludzi, którzy zostali wywiezieni w głąb ZSRR. Drugie wydanie będzie więc rozszerzone - zapowiada Marek Wystyrk.

Prezes stowarzyszenia odebrał m.in. telefon z Wałbrzycha. - Dzwonił do mnie pan o nazwisku Kara. Od razu zadał mi pytanie, czy na liście osób z naszego regionu aresztowanych przez Armię Czerwoną jest imię i nazwisko jego ojca. Okazało się, że jego ojciec Walentyn Kara, który był dyrektorem szkoły w Boguszowicach, znajduje się na liście - mówi Marek Wystyrk.

Historia pana Kary będzie jedną z tych, która znajdzie się w drugim wydaniu książki. Z dokumentów wynika, że Walentyn Kara został aresztowany po donosie zawierającym nieprawdziwe informacje, że „będąc członkiem arbeitsfront, całymi swoimi siłami z ogromną intensywnością pomagał faszystowskim Niemcom”. Pismo z nakazem aresztowania zostało zatwierdzone w marcu 1945 r. przez zastępcę naczelnika oddziału kontrwywiadu „Smiersz”. Syn pana Kary dostarczył oryginał pisma w języku rosyjskim.

Walentyn Kara został deportowany w okolice Doniecka, do pracy w kopalni Trudowskaja. Niestety, tam wkrótce zmarł na czerwonkę. Z aktu zgonu wynika, że stało się to 2 maja 1945 r. Z deportacji do tej samej kopalni wrócił za to szwagier pana Kary, który dożył 101 lat. Zmarł w 2015 r. - Drugie wydanie książki będzie zawierało wywiad z jego synem i córką, którzy przedstawią losy ojca - mówi Marek Wystyrk.

Drugie wydanie ma być gotowe po wakacjach. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie nakład książki. Wszystko zależy od finansów. Na razie stowarzyszenie pozyskało 3 tys. zł z urzędu miasta w Rydułtowach. - Staramy się jeszcze o środki z urzędu miasta w Rybniku oraz z urzędu marszałkowskiego. Mamy nadzieję, że nasz projekt zyska przychylność, bo dzięki temu uda się wydać więcej egzemplarzy - puentuje Marek Wystyrk.

Przypomnijmy, że autorami wydawnictwa są dr hab. Kazimierz Miroszewski oraz dr Mateusz Sobeczko. Powstał też spektakl inspirowany książką.

(mak)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].