Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wybrali służbę drugiemu człowiekowi... Uroczyste czepkowanie studentów pielęgniarstwa PWSZ w Raciborzu [ZDJĘCIA]

- My nie chcemy, ni wojen, ni bojów/ Dość krwi bratniej i ofiar faszyzmu/ My jesteśmy siostrami pokoju/ Służyć chcemy idei humanizmu - zaśpiewały studentki I roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

19 kwietnia 2018 roku zapisze się w historii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu jako dzień pierwszego w dziejach uczelni uroczystego czepkowania studentów pielęgniarstwa. - Wybraliście trudną i ambitną drogę zawodową - powiedział dr Marcin Kunicki, dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia, do studentów pielęgniarstwa zgromadzonych w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Jego słowom przysłuchiwali się zarówno pielęgniarki i pielęgniarze, jak i władze uczelni, przedstawiciele związków pielęgniarskich, władz powiatu i miasta, placówek medycznych w regionie oraz członkowie rodzin.

- Czuję, że to moje powołanie. Chcę pomagać ludziom - powiedziała nam Patrycja Hajduczek, mieszkanka Wodzisławia Śląskiego, która marzy o pracy na oddziale pediatrycznym. - Studiuję też pedagogikę, więc praca na pediatrii byłaby dobrym połączeniem tych kierunków - dodaje Patrycja. - Od lat pracuję w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu jako ratownik medyczny. Te studia to dla mnie większe możliwości rozwoju oraz pogłębienia wiedzy - powiedziała nam raciborzanka Ewelina Botorek.

Większość studentek pielęgniarstwa, z którymi rozmawialiśmy, pracuje lub chce pracować w placówkach medycznych w naszym regionie. Takie nastawienie cieszy starostę Ryszarda Winiarskiego. Przemawiając do studentów pielęgniarstwa zwrócił uwagę na problem starzejącego się personelu pielęgniarskiego w raciborskim szpitalu. - Średnia wieku to dziś grubo powyżej 50 lat - powiedział starosta, zachęcając do podjęcia pracy w Raciborzu.

Po uroczystym czepkowaniu studentów, pielęgniarki i pielęgniarze złożyli ślubowanie, a następnie odśpiewali hymn pielęgniarek, którego słowa publikujemy poniżej:

W świat niesiemy swe serca gorące
Najpiękniejszą głosimy ideę
Aby ludziom dać pokój i słońce
By cierpiącym przywrócić nadzieję.

Zawód nasz przeszedł wielkie dni chwały
Gdy o wolność się walki toczyły
Pielęgniarki na frontach też były
I ofiarnie swą służbę pełniły.

W służbie naszej przodować będziemy
Dla Ojczyzny – Jej dobra pracować
A gdy trzeba i ginąć będziemy
Aby życie człowieka ratować.

My nie chcemy, ni wojen, ni bojów
Dość krwi bratniej i ofiar faszyzmu
My jesteśmy siostrami pokoju
Służyć chcemy idei humanizmu.

(Tekst zatwierdzony w 1989 r. przez Zarząd Główny PTP)

Więcej we wtorkowych "Nowinach Raciborskich" (w sprzedaży od 24 kwietnia).


Czepkowanie to uroczystość, podczas której osoby studiujące pielęgniarstwo oraz położnictwo otrzymują białe czepki i symbolicznie dołączają do grona pielęgniarek. Od tej pory mogą praktykować w placówkach medycznych. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanego zawodu.

Ludzie

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~LucynaM (94.254. * .102) 20.04.2018 22:36

Nagłówek zabija...czasy służby już minęły!my niesiemy pomoc a nie służymy..

~heh (89.66. * .125) 20.04.2018 09:22
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~heh (89.66. * .125) 20.04.2018 09:15
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~heh (89.66. * .125) 20.04.2018 09:13
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Kaja72 (188.146. * .108) 20.04.2018 02:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

O królu to po tym czepkowaniu niech sobie stypę wyprawią.Ten zawód to dno i wodorosty, teraz już będą czapkować do końca życia