Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni zostaną wybrani po nowemu

Rada gminy podzieliła gminę na nowe okręgi wyborcze.

Radni zostaną wybrani po nowemu

Do tej pory w gminie funkcjonowało 21 jednomandatowych okręgów wyborczych. Po zmianie ordynacji wyborczej na początku roku uległo to zmianie. Gmina, jako że liczy powyżej 20 tys. mieszkańców, musiała zostać podzielona na wielomandatowe okręgi wyborcze (w których wybieranych jest od 5 do 8 radnych, a większe znaczenie ma to na jaką listę się głosuje, niż kandydat).

Przy podziale gminy na okręgi należało uwzględnić tzw. normę przedstawicielstwa. Oblicza się ją przez podzielenie liczby mieszkańców gminy przez liczbę radnych wybieranych do danej rady; następnie oblicza się liczbę mandatów w danym okręgu. W liczących około 20,5 tys. mieszkańców Gorzycach norma przedstawicielstwa to niespełna 1000 mieszkańców na jeden mandat radnego. Stąd też okręgi należało tak podzielić, by ilość radnych wybieranych w danym okręgu zgadzała się mniej więcej z liczbą mieszkańców okręgu. W okręgu nr 1, obejmującym Bluszczów, Bełsznicę, Odrę i Rogów (około 6 tys. mieszkańców) wybieranych będzie zatem 6 radnych. W okręgu nr 2, obejmującym Gorzyce, Gorzyczki, Kolonię Fryderyk, Olzę, Osiny i Uchylsko (około 8 tys. mieszkańców) wybieranych będzie 8 radnych. W okręgu nr 3, obejmującym Czyżowice i Turzę wybieranych będzie 7 radnych.

Nowy podział nie wszystkim radnym przypadł do gustu. Wątpliwości mieli radni wybierani m.in. z Czyżowic i Turzy. - Do tej pory te dwie miejscowości miały po 4 radnych w radzie, w sumie 8. Teraz będą mieć jednego radnego mniej – wyjaśnia Daniel Kurasz, radny z Czyżowic.

(art)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~UVE (83.29. * .199) 04.04.2018 19:03

Przede wszystkim Osiny to nie osobne sołectwo a tylko dzielnica Gorzyc tak jak Kolonia Fryderyk, więc z radnymi nie powinno być problemu. Jeżeli chodzi o pozostałe, tj. Turza i Czyżowice to dobrze się stało, że będzie ich mniej. Jak dla m,nie to Rada Gminy Gorzyce powinna liczyć 9 radnych z każdego sołectwa po jednym i by wystarczyło. Czy ktoś widzi bardziej ekonomiczne wyjście? Kodeks wyborczy określa jasno ilu ma być radnych ale nie wyklucza, że może być ich 9 więc w czym problem?