Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szyb Chrobry II zostanie wyburzony. Koszt będzie ogromny

– Wspólnie powinniśmy dążyć do tego, żeby po Annie nie została pusta wyspa. Moim zdaniem, terenami pokopalnianymi powinni zająć się inwestorzy, którzy stworzyliby nowe miejsce pracy i pobudziliby gospodarkę miasta – mówi o terenach, które pozostały po pszowskiej kopalni Stanisław Konsek z Polskiej Grupy Górniczej.

Szyb Chrobry II zostanie wyburzony. Koszt będzie ogromny

Gośćmi styczniowej komisji rozwoju, planowania i budżetu w Pszowie byli przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Polskiej Grupy Górniczej oraz Fundacji Śląsk Wczoraj i Dziś. Rozmowy dotyczyły przyszłości terenów po kopalni Anna.

Likwidacja kopalni

Przypomnijmy, że 2016 r. pszowska kopalnia Anna została przekazana Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przez Kompanię Węglową. Spółka przejęła blisko 76 hektarów terenu, na którym znajdowały się (na powierzchni i pod ziemią) wyrobiska, maszyny, urządzenia oraz budynki. Najważniejszym zadaniem SRK było wygaszanie zakładu, w którym od 2012 r. nie wydobywa się już węgla. Do tej pory m.in. zlikwidowano budynki w rejonie suwnic kopalniach, sprzedano niektóre tereny kopalni (np. kompleks przeróbki mechanicznej węgla i bocznicy kopalni) czy likwidowano zbędną infrastrukturę powierzchniową i dołową. - Obecnie spółka jest na końcowym etapie likwidacji kopalni - poinformował Stanisław Konsek z Polskiej Grupy Górniczej (dawniej Kompani Węglowej). Dodał, że SRK do końca roku m.in. wyburzy około 25 obiektów oraz zlikwiduje wieżę szybu Chrobry II.

Wyburzą wieżę

Wieża szybu Chrobry II została wzniesiona w 1970 r. i pełnił funkcję szybu wydobywczego. Sam szyb został już zasypany. Natomiast z wnętrza wieży zostały zdemontowane wszystkie urządzenia. W efekcie spółka pozyskała aż 500 ton złomu. Do rozbiórki pozostała tylko 73-metrowa żelbetowa konstrukcja budynku wieży. SRK ma na to czas do końca czerwca. Najprawdopodobniej odbędzie się to przy użyciu ponad 70-metrowego żurawia. - Wyburzanie będzie się odbywać metodą wahadłową od góry do dołu. Metoda minierska nie wchodziła w grę, ponieważ 17 metrów na wschód od wieży, znajduje się budynek maszyny wyciągowej, który jest obiektem chronionym i nie może ulec zniszczeniu - wyjaśnił Konsek. SRK na wyburzenie wieży przeznaczy około 2 mln zł.

Ludzie

Dawid Topol

Były wiceburmistrz Pszowa

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Harp1 (178.201. * .240) 25.10.2018 22:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pan Kotzur próbuje na wszelkie sposoby robić "biznesy" kosztem innych. Zaglądając do KRS - Fundacja to już 26 spółka zarejestrowana na niego, zaczynając od firm Energotech i SKT we Wrocławiu przez wszystkie pozostałe z siedzibą w Lublińcu przy ul. Sądowej.
Czegoż to już nie było - SKT Serwis, Domene, Oczko itd. itd. Wszystkie firmy jednak jakoś ubogie w pracowników, prócz prezesa i członka zarządu maksymalnie 1-2 osoby "biurowe"