Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tragedia na basenie w Rybniku. Utonął nastoletni ratownik WOPR

TEKST AKTUALIZOWANY

W sobotę, 10 lutego około godziny 16.00 na terenie krytego basenu MOSiR-u przy ulicy Powstańców Śląskich w Rybniku doszło do tragedii. Dwie osoby usłyszały zarzuty.

Tragedia na basenie w Rybniku. Utonął nastoletni ratownik WOPR

Podczas pływania utonął czternastoletni chłopiec. Nieprzytomnego wyciągnięto na brzeg, jednak reanimacja nie przyniosła skutku. Lekarz stwierdził zgon. Na miejsce wezwano policję. – Na basenie pracowali nasi policjanci oraz prokurator. Zarządzono sekcję zwłoki nastolatka – mówi starsza sierżant Anna Karkoszka z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Jak się okazuje w momencie tragedii basen był zamknięty dla postronnych osób. – Odbywały się zamknięte zajęcia Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nastolatek brał w nich udział – mówi policjantka. Prowadzone przez policję i prokuraturę postępowanie ma wyjaśnić okoliczności zdarzenia. W szczególności czy nadzór nad uczestnikami zajęć był wykonywany prawidłowo.

– To bardzo smutna wiadomość dla nas – przyznaje Rafał Tymusz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku. – Nastolatek został zauważony na dnie basenu i stamtąd wyciągnięty na brzeg. Od razu rozpoczęto reanimację, którą następnie przekazano zespołowi pogotowia ratunkowego. Niestety nie udało się go uratować. Na basenie jest monitoring, nagrania zostały już zabezpieczone i przekazane policji – dodaje.

Zajęcia WOPR na tym basenie odbywają się od dwudziestu lat. - Ratownicy zaczynają zajęcia o godzinie 15.00 i kończą przed 17.00. W tym czasie basen jest zamknięty dla innych użytkowników – mówi nam Jerzy Lazar, wiceprezes rybnickiego WOPR. Jak dodaje, zajęcia ratowników są prowadzone w specyficzny sposób. – Nie znam jeszcze okoliczności tego zdarzenia, ale na zajęciach tego typu zdarzały się przypadki, że ktoś tracił przytomność, bo ratownicy trenują bardzo intensywnie. To zajęcia ratowników i z założenia biorą w nim udział osoby, które musza umieć pływać i to bardzo dobrze. Niektóre zadania to przepłynięcie pod wodą 50 metrów, a więc dwie długości basenu bez wdechu, a następnie holowanie manekina. Basen przy Powstańców ma bardzo dobrą widoczność. Być może czujność innych ratowników została uśpiona – przyznaje.

Zmarły nastolatek miał uprawnienia młodszego ratownika, brał udział w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie, przygotowywał się do kolejnych zawodów. Nieoficjalnie mówi się, że mógł próbować pobić swój rekord i w momencie utraty przytomności nie został wyciągnięty szybko na brzeg. To jednak będą ustalać rybniccy śledczy.

(acz)


Aktualizacja:

Jak się dowiedzieliśmy zostały zatrzymane dwie osoby. To 28-letnia kobieta i 43-letni mężczyzna. Podejrzani wczoraj zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci, za co grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Oboje zostali objęci policyjnymi dozorami. Okoliczności tragicznego zdarzenia wyjaśniają rybniccy śledczy i Prokuratura Rejonowa w Rybniku.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ella456 (89.76. * .157) 12.02.2018 14:25

Znalazła go dopiero kolejna grupa, ktora wchodziła na zajęcia, leżał na dnie w płytkiej wodzie. Nic dziwnego że ratownikom postawiono zarzuty. W głowie się nie mieści.

~hmmm (91.200. * .18) 12.02.2018 13:21

ale zatrzymane osoby to organizatorzy czy co? nie bylo ich przy basenie w czasie jak ten mlody chlopak plywal? dla mnie to dziwne jakos