Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Młodzieżowa Rada ONZ

Na zaproszenie Powiatu Recklinghausen, który jest powiatem partnerskim w Niemczech, odbyła się wizyta studyjna młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych i II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim.

Młodzieżowa Rada ONZ

Dwunastu uczniów brało udział w obradach młodzieżowej Rady Organizacji Narodów Zjednoczonych, która została przygotowana przez Westfalską Szkołę Wyższą z siedzibą w Recklinghausen. Koordynatorem projektu z ramienia uczelni był prof. dr Andreas Müglich. Młodzież podczas warsztatów przygotowawczych poznała procedury obowiązujące w trakcie posiedzeń ONZ, a także strukturę i zakres działania tej organizacji. Każdemu z uczestników zostało przydzielone jedno państwo, którego został delegatem. Uczniowie wcielili się w rolę przedstawiciela danego kraju, poznali jego sytuację polityczno - ekonomiczną, zastanawiali się, z jakimi państwami warto zawrzeć sojusze. W trakcie debaty plenarnej przekonywali innych do swojego stanowiska i uzyskania poparcia w głosowaniu nad końcowymi rezolucjami. Wymagało to od nich zmysłu i taktu dyplomatycznego, umiejętności argumentowania i przekonywania do swoich racji, a także przełamywania barier związanych z przemawianiem przed szerokim gremium, gdyż w obradach brało udział ponad 70 uczestników z Niemiec, Łotwy i Polski. Obrady zostały zainicjowane przez Starostę Powiatu Recklinghausen Caya Süberkrüba, który powitał młodzież na sali plenarnej starostwa i życzył jej owocnych obrad. W trakcie sesji plenarnej i wcześniejszych warsztatów młodzież debatowała nad dwoma tematami: eliminacją pracy zarobkowej dzieci oraz edukacją w obszarach zniszczonych wojnami i konfliktami. Po dziesięciu godzinach debat i nieformalnych rozmów w języku angielskim, młodzież głosowała za przyjęciem rezolucji potępiającej pracę zarobkową dzieci i wsparciem finansowym krajów objętych wojnami i konfliktami. Konferencja zakończyła się wspólną kolacją, w trakcie której młodzież miała okazję wysłuchać koncertu lokalnej grupy rockowej.

W trakcie wizyty młodzież miała również możliwość poznania Centrum Zarządzania Kryzysowego w Recklinghausen, odwiedziła straż pożarną, zwiedziła miasto Dortmund, a także uczestniczyła w warsztatach muzycznych w Centrum Integracji Marl. Spotkanie zakończył turniej gry w kręgle.

Wizyta na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników, którzy nawiązali liczne przyjaźnie i znajomości, przełamali bariery językowe, poznali niemiecką kulturę, a przede wszystkim uczyli się odpowiedzialności za innych i postawy tolerancji wobec odmiennych nacji i przekonań.

/Materiay prasowe/

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].