Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Śmigłowiec w Rybniku Orzepowicach. Akcja ratunkowa na Dzikiej Róży [ZDJĘCIA], [FILM]

Dziś po godzinie 14.00 w pobliżu rybnickiego szpitala doszło do dramatycznej akcji ratunkowej. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Śmigłowiec w Rybniku Orzepowicach. Akcja ratunkowa na Dzikiej Róży [ZDJĘCIA], [FILM]

Materiał wideo:

Około godziny 14.00 dyspozytor pogotowia przyjął zgłoszenie o nieprzytomnym mężczyźnie w jednym z domów w rybnickiej dzielnicy Orzepowice. Zgłoszenie dotyczyło ulicy Dzikiej Róży, przylegąjącej do rybnickiego szpitala. Na miejsce skierowano karetkę pogotowia ratunkowego z tzw. zespołem P (podstawowym), złożonym z ratowników medycznych.

Kiedy zespół dojechał na miejsce okazało się, że u 58-letniego mężczyzny doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Ratownicy natychmiast przystąpili do akcji reanimacyjnej. Zespół P to zespół bez lekarza na pokładzie. Dyspozytor ściągnął więc do Orzepowic śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z bazy w Gliwicach z lekarzem na pokładzie. 

O zabezpieczanie prowizorycznego lądowiska, które urządzono na ulicy Storczyków poproszono straż pożarną. Mimo długiej reanimacji, lekarz LPR musiał stwierdzić zgon mężczyzny. Śmigłowiec wrócił do bazy w Gliwicach.
(acz)

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
zxc 03.11.2017 14:35

te chore i poronione centralne dyspozytornie medyczne te efekt poprzedniego rządu PO, skasowania 3 karetek S na naszym terenie to efekt obecnego rządu (wojewody- który jest przedstawicielem rządu). Wszystko kręci się wokół takiej firmy co zwie się Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.

~nierzecznik (91.224. * .201) 03.11.2017 12:41

i teraz pytanie: czy to efekt tzw "dobrej zmiany" czy zaniedbań poprzedniego rządu ?

~jestemzbulwersowany (89.25. * .2) 03.11.2017 11:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przecie to było koło szpitala !!!!! i z gliwic musiałprzylecieć śmigłowiec? a w szpitalu co???? i oni strajkują????

expert 02.11.2017 14:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@do do expert:
Ubolewam nad tym, że tym tematem nie zajmą się lokalne gazety.

Niestety masz rację i nie jest to w większości wina załóg pogotowia ratunkowego, ale reformy dyspozytorni. Ma to niby być lepsze w przypadku katastrof i zdarzeń masowych ale to nie one są codzienną pracą pogotowia. Na 1 uratowanego w katastrofie umrze 100 czy nawet więcej chorych podczas zwykłych dni pracy pogotowia.

Dziś dzwonisz do Gliwic tam kobieta odbiera, lokalizuje miejsce, przesłuchuje jak na komendzie policji, później szuka jednej z 60 dostępnych karetek, dzwoni do niej, tam się znów zaczyna przekazywanie informacji, po czym zbieranie załogi i wyjście do garażu, a czas biegnie. To wszystko trwa i to trwa zdecydowanie za długo. Jeśli stanie się cokolwiek komuś pod bazą pogotowia to niech nie liczy, że ono wyjedzie do niego szybciej niż po 5 a nawet więcej minutach.

Szkoda tylko, że na ten temat w mediach cisza, a taki skandaliczny stan trwa od kilku lat.

expert 02.11.2017 14:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

pierwsza sprawa to zabranie z naszego regionu aż 3 karetek typu S. Efekt jest taki, że ich w regionie brakuje. Przynajmniej jedna w centrum regionu tj. Rydułtowach miała zostać.

~do_expert (83.26. * .14) 02.11.2017 13:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Expert masz rację. Oto przykład pierwszy z brzegu sprzed 3 miesięcy. Tak działają dyspozytorzy w dużych dyspozytorniach. Polecam przesłuchać całość:
https://www.youtube.com/watch?v=Jpbt0d-fn3g

expert 02.11.2017 12:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@zxc bo współczesne Ratownictwo Medyczne to jak zabawa w "głuchy telefon". Dzwonisz, gdzieś, gdzie o topografii terenu nie mają pojęcia, niczego nie kontrolują tylko dzwonią dalej. To tak jak:

Jedna baba drugiej babie...

Efekt jest taki, że kiedyś pogotowie wyjeżdżało po 3 minutach, a dziś po dużo więcej.

zxc 02.11.2017 07:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

chory kraj, chory dyspozytor, większego idiotyzmu tego "ratownictwa" nie widziałem, no chyba, że telefon na 999 do dyspozytorni do Gliwic i 10 minutowe przyjmowanie i przekazywanie zgłoszenia do wyjazdu do stacji pogotowia. Obecnie tyle to trwa.

~bełk (83.10. * .197) 01.11.2017 12:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Transport sanitarny - na wezwanie pacjenta nie dotyczy szpitala a WPR który przejął kontrakt od szpitala, karetki i ludzi. Taka dobra zmiana.

~Artex (94.42. * .108) 01.11.2017 12:48

Szpital jest 300 od miejsca ladowania śmigłowca.
Przecież ten śmigłowiec lądował 400 m od lądowiska w szpitalu!

Musieli straż pożarną wzywać żeby zabezpieczyła miejsce lądowania!!! Paranoja :(

Było zamknięte?
Szpital odmówił przyjęcia śmigłowca?
Ktoś to powinien sprawdzić ponieważ człowiek nie żyje!!! Ale pewnie szybko dyrekcja zamiecie sprawę pod dywan :(((

idla 01.11.2017 11:42
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

to jakaś kpina ,żeby musiał helikopter LPR leciec z lekarzem pod szpital w Rybniku,czy ktos jeszcze myśli w tej służbie zdrowia?

~Chory_na_Głowe (83.26. * .14) 01.11.2017 11:41

Karetkami na śląsku zajmuje się WPR Katowice. Nie ma już "szpitalnych" karetek. WPR zdominował przetargi na tego typu usługi na śląsku i jest monopolistą. Jak każda firma musi liczyć zyski i straty. Tnie koszty (etaty lekarzy i ratowników) aby mieć większe zyski.

Sierpniowa zamiana karetek S (z lekarzem) na tańsze P (z samymi ratownikami) to nie wszystko. WPR zmniejszył obsadę karetek z 3 do 2 osób. Jaka jest różnica? Taka, że jeden z ratowników jest równocześnie kierowcą. Wyobraźcie sobie teraz, że podczas jazdy pacjent się zatrzymuje i trzeba go reanimować w dwie osoby. Inne kwiatki to sytuacja, gdy na wezwanie przyjezdzaja dwie małe panie ratowniczki a trzeba znieść z 4 pietra 120-kilowego chłopa, lub gdy panie ze dyspozytorni w Gliwicach ( zrobili jedną na cały region bo taniej) wysyłają karetki na dana ulicę, ale w innym mieście, bo nie znają terenu). Oczywiście WPR uspokaja, że to usprawnienia. Ale efekt sami widzicie w artykule powyżej. Absurd? Absurd.

http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Dwuosobowe-zespoly-w-karetkach-P-Taka-obsada-nie-zawsze-wystarczy,165655,8.html

~Jak_to_jest (93.105. * .62) 01.11.2017 09:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie byloby szybciej gdyby lekarz z Orzepowic pieszo przyszedł niż śmigłowiec doleci? Co za nonsens..

~Chory_na_Głowe (83.26. * .14) 31.10.2017 17:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

No to się zaczynaja efekty sierpniowych zmian. Poczytajcie dlaczego musiał lądować śmigłowiec pod szpitalem. Paranoja!

https://silesion.pl/znikna-karetki-pogotowia-z-lekarzem-na-pokladzie-22-08-2017