Podatki w górę, tylko nie za dużo

Podczas ostatniej sesji rady gminy radni przyjęli stawki podatku od nieruchomości na rok 2018.

Podatki w górę, tylko nie za dużo

Większość głównych stawek poszła w górę o kilka groszy z metr powierzchni, choć wstępne założenia zakładały nieco większe podwyżki. Zdecydowała opinia radnych komisji finansów, którzy sugerowali niższe podatki w imię większej konkurencyjności gminy na tle innych samorządów. Skarbnik gminy, Katarzyna Paszenda wyjaśniła, że korekty rady niosą za sobą obniżenie wpływów do budżetu o 14 tys. zł. Nie spodobało się to radnemu Julianowi Skwierczyńskiemu, który przed głównym głosowaniem wnioskował o przywrócenie pierwotnych propozycji stawek. – Omawialiśmy już to na komisji, czy pan wtedy spał? – zareagował na to kąśliwie radny Jan Francus. – Dzięki moim propozycjom, straty w budżecie zmniejszą się do 2 tys. zł – oponował radny Skwierczyński. – Pan Przybyła tego nie chce, bo te podatki dotyczą firmy, w której pracuje – dodał. Wywołany do odpowiedzi przewodniczący Gerard Przybyła wyjaśnił, że na terenie gminy powstają duże firmy i tylko jedna w podatku od nieruchomości wpłaci do budżetu gminy około 100 tys. zł rocznie. – Jeśli chcemy przyciągnąć inne podobne zakłady na nasz teren, musimy ich czymś przyciągnąć. Nawet jeśli obecnie zapłacą tu niższy podatek albo nawet dostaną ulgę, to za kilka lat będą już płacić więcej – tłumaczył. – Moja firma na tym podatku niewiele zyska. W porównaniu z innymi mamy małe biuro – dodał. Wniosek J. Skwierczyńskiego nie przeszedł, stawki na przyszły rok podajemy niżej.

(woj)


Podatki od nieruchomości na rok 2018 (w nawiasie stawki bieżące)

Od gruntów

 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: 0,91 zł (0,89 zł) za 1 m kw,

 • pod wodami powierzchniowymi: 4,63 zł (4,54 zł) za 1 ha,

 • pozostałe: 0,39 zł (0,36 zł) za 1 m kw.

Od budynków

 • mieszkalnych: 0,75 zł (0,72 zł) za 1 m kw,

 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: 22,40 zł (21,05 zł) za 1 m kw,

 • związanych z obrotem materiałów siewnych: 10,80 zł (10,59 zł) za 1 m kw,

 • pozostałe: 7 zł (6,69 zł) za 1 m kw,

 • od domków letniskowych: 7,77 zł (7,62 zł) za 1 m kw.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~antysystemowiec (83.5. * .18) 20.10.2017 23:32

Na podstawie tego artykułu ładnie widać jak "państwo nas obrabia". Ważniejszy jest budżet niż dobro mieszkańców czy rozwój przedsiębiorczości. Pracujesz, zarabiasz to płacisz podatek dochodowy.
Za zarobione i opodatkowane pieniądze kupujesz działkę i płacisz podatek VAT. Budujesz dom i znów płacisz podatek VAT. Na koniec jak już wszystko masz "państwo" dowali ci podatek od budynków i gruntów na podstawie takiego cennika jak powyżej. Ja się pytam za co ? To jest kara za prace, kara za wydane pieniądze i BEZTERMINOWA kara za działkę i dom ! Państwo to złodziej w białych rękawiczkach na ramieniu prawa. Prawo to zbiór zasad które można dobrowolnie zmieniać !