Ważna akcja w Nędzy. Możesz uratować komuś życie

Znalezienie swojego genetycznego bliźniaka to jak trafienie w totka. Dlatego tak ważne jest, by osób wpisanych do bazy było jak najwięcej. 15 października w Urzędzie Gminy Nędza odbędzie się Dzień dawcy szpiku.

Ważna akcja w Nędzy. Możesz uratować komuś życie

Akcję w Nędzy organizuje Karolina Pławecka. Wspomina wydarzenie zorganizowane kilka lat temu. Zarejestrowało się wtedy ponad 120 osób. To sporo jak na małą miejscowość. Zaskoczeni byli nawet w samej Fundacji DKMS (zajmuje się rekrutowaniem potencjalnych dawców). I najważniejsze, że są efekty. W najbliższych dniach jedna z zarejestrowanych wtedy osób będzie mogła oddać cząstkę siebie. Jej bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy. 

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. 

Jednym z mitów dotyczących dawstwa jest ten o metodzie poboru szpiku.

Ludzie słyszeli gdzieś, że pobierany jest z kręgosłupa, że to boli i tak dalej. To nieprawda.

Karolina Pławecka

Sposoby poboru są dwa. W 8 na 10 przypadków komórki pobierane są z krwi obwodowej. Krew dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę. Metoda ta nie wymaga hospitalizacji.

Karolina Pławecka, organizatorka akcji w Nędzy.mp3

Pozostałe dwa przypadki to pobór z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy!). Od znajdującego się w narkozie dawcy pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

O metodzie ostatecznie decyduje lekarz. 

Dzień dawcy szpiku w Nędzy odbędzie się 15 października w godzinach od 10.00 do 16.00 w Urzędzie Gminy Nędza przy ul. Jana III Sobieskiego 5.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].