Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jo był ukradziony. Z całego życia...

„Tych ludzi dosłownie ukradziono. Zabrano i wykorzystano do ciężkich robót. Ojciec albo syn nie wrócili do domu z szychty. Jeśli wracali, to zniszczeni i złamani”. Twórcy z Rydułtów przygotowują spektakl o Tragedii Górnośląskiej.

Jo był ukradziony. Z całego życia...

- Jo był ukradziony - tak podsumował swoje losy 89-letni już dzisiaj Ignacy Serwotka z Wodzisławia, który jako młody chłopak został zabrany prosto z drogi i wywieziony w głąb ZSRR. Jego mocne słowa stanowią tytuł książki, która porusza tematykę Tragedii Górnośląskiej. Już niedługo zostanie również wystawiony spektakl inspirowany książką.

Od książki do spektaklu

Książka „Jo był ukradziony - Tragedia Górnośląska” została wydana w ubiegłym roku z inicjatywy rydułtowskiego stowarzyszenia „Moje miasto”. - Wydaliśmy 500 egzemplarzy. Okazało się, że to o wiele za mało. Zainteresowanie było dużo większe. Zgłaszali się do nas ludzie z całej Polski. Doszliśmy do wniosku, że warto kontynuować ideę upamiętniania Tragedii Górnośląskiej. Stwierdziliśmy, że warto stworzyć na bazie książki spektakl - mówi Marek Wystyrk, prezes stowarzyszenia Moje Miasto.

Dawna kopalnia

Stowarzyszenie podjęło współpracę z twórcami głośnego spektaklu „92 dni - teatr zbrodni”, który również został wystawiony w ubiegłym roku i pokazywał funkcjonowanie obozu koncentracyjnego w Rydułtowach. Wspólnie wzięli się za przygotowania. Najpierw myśleli nad miejscem. Początkowo chcieli, by spektakl został pokazany w Rydułtowach, najlepiej przy dworcu PKP, jako symbolicznym miejscu, nawiązującym do wywózek. Niestety, teren ma trzech właścicieli, więc formalności mogłyby się okazać nie do przeskoczenia.

Stwierdzili, że idealnym miejscem dla spektaklu będzie teren zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Głównie dlatego, że to właśnie kopalnie były miejscem, skąd często zabierano mieszkańców Górnego Śląska. - W zależności od pogody będziemy mogli wystąpić albo w plenerze, albo wewnątrz obiektu dawnej kopalni. Tym bardziej, że biegną tam tory, co ma symboliczny wymiar - mówi Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, scenarzystka i reżyserka spektaklu. Co więcej, Niewiadom leży w centralnym punkcie wydarzeń zawartych w książce. Książka opisuje bowiem losy osób pochodzących m.in. z Rydułtów, Radlina czy Rybnika.

Ludzie

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk

Dyrektor Rydułtowskiego Centrum Kultury oraz reżyserka teatru SAFO

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].