Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Spółdzielnia wyłączyła dłużnikom prąd. Ale czy legalnie?

Małżeństwo z Pszowa przez prawie dwa tygodnie żyło bez prądu. Energetyka twierdzi, że go nie wyłączyła. W tym samym czasie prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Orłowiec, w której zasobach mieszkanie się znajduje, żądał spłaty zadłużenia, powstałego na mieszkaniu.

Spółdzielnia wyłączyła dłużnikom prąd. Ale czy legalnie?

Anna i Arkadiusz przy ul. Witolda w Pszowie, mieszkają od kilku lat. Wychowują wspólnie dwójkę dzieci. Syn z poprzedniego małżeństwa Arka odwiedza ich w weekendy. Małżeństwo poprosiło naszą redakcję o pomoc. – Od 31 maja nie mamy w mieszkaniu prądu – płacze do słuchawki pani Ania.

Prąd za spłatę nieswoich długów

Spółdzielcze mieszkanie należy do jej męża Arka. – W 2012 r. była żona męża wyprowadziła się z tego mieszkania, zostawiając je w fatalnym stanie. Wszystko było zadłużone. Czynsz od wielu miesięcy nie był płacony, prąd również – mówi Ania. Długi na mieszkaniu wynosiły około 11 tys. zł. Kiedy małżeństwo się tu przeprowadziło, w pierwszej kolejności spłacone zostały rachunki za prąd. – Należności zostały opłacone i energetyka podpięła wszystko. Nadal w mieszkaniu nie było jednak prądu. Okazało się wtedy, że to spółdzielnia odłączyła jego dopływ – mówi Ania.

– Długo się starałam, żeby nam prąd z powrotem włączyli. Chodziłam do prezesa. Wręcz się poniżałam – wspomina mieszkanka Pszowa. Ten miał powiedzieć, że prąd wróci jak całe zadłużenie zostanie spłacone. Jednak dla Ani i jej męża była to kwota zbyt duża, do jednorazowej spłaty. Po wielu rozmowach i prośbach ustalono, że małżeństwo wpłaci tysiąc zł. Po uiszczeniu tej kwoty prąd wrócił do mieszkania.

Ludzie

Mariusz Ganita

Były Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Orłowiec" w Rydułtowach

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kawiot (89.231. * .247) 28.06.2017 18:27

jesli szukacie oszczednosci na pradzie to polecam wam zmiane dostawcy na firme axpo. sam korzystam i uwazam, ze to najlepsza oferta na polskim rynku energetycznym.

Tarpan 26.06.2017 23:22
oceniono 7 razy
-3
Zgłoś

Dzieciak -Instalacja do licznika należy do energetyki a od licznika do właściciela, przynajmniej tak jest na posesjach prywatnych, że wszystko co do licznika, to jest z energetyki a po za licznikiem to jest moje i mogę sobie prąd robić jak mi się podoba, więc nie wiem co może być spódzielni, skoro do licznika, który znajduje się na korytarzu lub w mieszkaniu, to należy do firmy która sprzedaje prąd, a z licznika idzie kabel do naszej instalacji.

gyniuś 26.06.2017 13:35
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Wykładnia prawna .Jeżeli lokator wygra sprawę przed sądem ,a ma ku temu wszelkie powody ,za zaistniała sytuację nie zapłaci prezes tylko SM ,czyli jej członkowie .

"kto w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3"Przepis ten wprost penalizuje wszelkie zachowania właścicieli lokali, które w sposób pozbawiony kontroli sądowej godzą w prawo lokatora do korzystania z zajmowanego lokalu mieszkalnego. I nieważna w omawianym przypadku jest okoliczność, czy lokator płaci za mieszkanie, czy nie płaci, czy tez umowa najmu uległa zakończeniu – w tym wypadku dla ustawodawcy ważny jest sam prosty fakt, że nadal korzysta z przymiotu lokatora, któremu nie można utrudniać korzystania z lokalu.

Działaniami penalizowanymi przez zacytowany przepis mogą być także zachowania właściciela, polegające na tytułowym odcinaniu mediów lokatorowi czy też uniemożliwianiu mu korzystania z lokalu poprzez wymianę zamków. Oczywiście, można dokonywać różnorakiej wykładni pojęcia przemocy, próbować udowadniać, że do aktów przemocy w przypadku odcięcia wody nie dochodzi, jednak takie przyjęcia argumentacji przez właściciela lokalu może wyprowadzić go na manowce i przyczynić się do problemów samego wynajmującego, nowelizacja przepisów bowiem, o której piszę, miała za zadanie ochronić lokatorów przed przemocą fizyczną skierowaną wcale nie bezpośrednio na nich, ale na rzeczy."

~Dzieciak (46.134. * .145) 25.06.2017 15:02
oceniono 9 razy
3
Zgłoś

Instalacja elektryczna w budynku, jest własnością spółdzielni. Spółdzielnia może ją udostępnić do przesyłu prądu lub też nie.

Tarpan 25.06.2017 11:51
oceniono 10 razy
-4
Zgłoś

Firma która sprzedaje prąd, powinna w tej sytuacji podać do sądu spódzielnie, że zakazuje im sprzadaży prądu, 100% wygrana energetyki w sądzie i odszkodowanie od spódzielni, że zabrania sprzedaży prądu, do tego nawet prokurator mógł by sie doczepić, tak jak inni piszą, prąd nie ma nic wspólnego z spódzielnią, to są osobne jednostki, niezależne od siebie, więc na miejscu tego pana, najpierwa napisał bym pismo do firmy sprzedającej prąd, że nie umożliwa im legalnego zarobku, bo odłączyła wam prąd. Tam już nie jeden przekręt był, uważam że powinien tą całą spódzielnią już dawno zająć się prokurator bo tam śmierdzi już długi czas.....

gyniuś 24.06.2017 17:07
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

@idla - czynsz należy płacić ,ale co to ma wspólnego z energetyką . To tak jakby ktoś zabrał ci samochód bo nie chodzisz do kościoła . Karać się powinno za konkretne przewinienia . Nie płacisz czynszu to ostatnim etapem jest eksmisja !

ergo 24.06.2017 11:28
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Trochę chamówa ze strony prezesa. Jeśli dłużnik ma wole spłaty zadłużenia i ciagle robi jakieś wpłaty to trzeba mu iść na rękę. W takich sprawach trzeba mieć wyczucie niestety.

Goscinna 23.06.2017 22:25
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

A co ma do tego prąd? Rozumiem ciepła woda lub ogrzewanie ale prąd??

~Praktykant (85.19. * .51) 23.06.2017 22:02
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

I bardzo dobrze,nie płaci to nie ma i tyle w temacie,może my uczciwie płacący mamy się na niego zrzucić???

idla 23.06.2017 21:36
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

gynus czy należy płacic czynsz?

gyniuś 23.06.2017 20:57
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Prezes "dobra zmiana " i co mu zrobicie ?

~xyz123456 (91.200. * .220) 23.06.2017 20:03
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

takie "chwyty " przerabiał również poprzedni prezes Orłowca i co?