Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

50 lat kapłaństwa ks. Gintera Kurowskiego. Jubilatowi dziękowali biskupi, politycy i wierni [ZDJĘCIA]

- Tylko Bóg wie, ilu ludziom ksiądz jubilat dopomógł osiągnąć życie wieczne - napisał do księdza Gintera Kurowskiego, proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Raciborzu, biskup Jan Bagiński.

50 lat kapłaństwa ks. Gintera Kurowskiego. Jubilatowi dziękowali biskupi, politycy i wierni [ZDJĘCIA]

Piękna, wzruszająca i skłaniająca do refleksji - taka była msza święta odprawiona w raciborskiej farze 11 czerwca 2017. Wierni modlili się w intencji ks. proboszcza Gintera Kurowskiego, który pół wieku temu, 11 czerwca 1967 roku, przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Franciszka Jopa. W ciągu minionych pięćdziesięciu lat ks. Kurowski pełnił posługę w Ozimku, Zabrzu, Gliwicach, Kobieli, Bytomiu oraz - od 1991 roku - w Raciborzu.

Zasłużony dla Raciborza

- Dla mnie osobiście to ogromny zaszczyt, bo miałem okazję z Tobą współpracować dla dobra Raciborza przez ostatnie 20 lat - powiedział w trakcie uroczystości prezydent Mirosław Lenk, gratulując księdzu Kurowskiemu pięknego jubileuszu.

Tytuł i medal "Zasłużony dla Miasta Raciborza" wręczył jubilatowi przewodniczący rady Raciborza Henryk Mainusz. Wdzięczność "za pracę, służbę i oddanie" wyraził w imieniu parlamentu RP senator Adam Gawęda.

"Idziesz ulicą, widzisz kościół... Wstąp"

Księdzu Kurowskiemu dziękowali również parafianie - za troskę, za częste słowa: Idziesz ulicą, widzisz kościół - wstąp, zawierz Chrystusowi swoje troski.

W uroczystości wzięła też udział delegacja z partnerskiej parafii Chrystusa Króla w Essen, która obdarował księdza Kurowskiego medalem z wizerunkiem Matki Bożej Dobre Rady.

Listy z gratulacjami i życzeniami przesłali do księdza Kurowskiego siostra Aleksandra Kapica oraz biskupi Andrzej Czaja i Jan Bagiński. Ten drugi zwrócił uwagę na ogrom dobra, które z pomocą Bożą udało się zrealizować Ginterowi Kurowskiego.

- Bóg zapłać - tymi słowami, nie kryjąc przy tym wzruszenia, podziękował za życzenia, kwiaty, listy i upominki ks. Kurowski.

Koncelebra arcybiskupa i kazanie biskupa

Mszę świętą koncelebrował zaprzyjaźniony z księdzem Kurowskim arcybiskup Josef Ender, w przeszłości nuncjusz apostolski w Niemczech, który pobłogosławił wiernych po łacinie.

Kazanie wygłosił ks. bp Jan Kopiec. Słowo biskupa poświęcone było z jednej strony problematyce Trójcy Świętej a z drugiej strony posłudze kapłańskiej. - To potężny dar, ale też jeszcze większe wyzwanie - powiedział biskup.

Na koniec wszyscy wierni otrzymali obrazki z pamiątkowym błogosławieństwem ks. Gintera, słowem Bożym: Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy... gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmoncy. Święte jest jego imię..." oraz kapłańskim szlakiem jubilata.

Wojtek Żołneczko


Zobacz również:

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].