Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Anna Gruszka wątpi, żeby rybniczanie z aut przesiedli się na rowery

Plan zrównoważonej mobilność dla miasta Rybnika w niezrównoważonej cenie – twierdzi rybnicka radna. 

Anna Gruszka wątpi, żeby rybniczanie z aut przesiedli się na rowery

Wprowadzenie stref uspokojonego ruchu na obszarze wszystkich dzielnic, tj. zmniejszenie prędkości do 30 km/h czy też wprowadzenie stref zamieszkania, z usprawnieniem dla ruchu pieszego nie jest innowacyjne i chyba nie wymaga promocji na miarę Planu. To właśnie już teraz na wniosek mieszkańców, rady dzielnic występują do Urzędu Miasta o ograniczenie prędkości na swoim terenie, w tym o budowę progów zwalniających. W perspektywie 10 lat zostaną wskazane działania zmierzające do ograniczenia liczby miejsc postojowych na terenie centrum. Będzie to powiązane z wyznaczeniem i budową parkingów zbiorczych w rejonie bram wjazdowych do śródmieścia. To także nie jest pomysł nowatorski. Już w kampanii prezydenckiej w roku 2006 o nim mówiono. Istotnym elementem tego rozwiązania, by nie zniechęcić mieszkańców do przyjazdu do centrum, będzie zaproponowanie komfortowego sposobu dostania się od parkingu zbiorczego do centrum, a tego problemu Plan nie podejmuje! 
Szkoda, że dopiero w perspektywie 15 lat Plan zakłada uniemożliwienie szybkiego i bezpośredniego przejazdu tranzytowego przez śródmieście. To musi nastąpić wcześniej!

Autorzy Planu nie uwzględniając uwarunkowań pogodowych i niskiej emisji wadliwie założyli, że lekarstwem na wszelkie problemy związane z poruszaniem po naszym mieście jest ruch rowerowy.

W Planie razi stosowanie anglojęzycznych nazw, np. carpooling, benchmarking, tym bardziej, że istnieją ich polskie odpowiedniki. Rysunki wydają się nieco infantylne, a na szczególne napiętnowanie zasługuje zamieszczony na stronie 69, gdzie przedstawiono przejście dla pieszych, na którym dzieci grają w piłkę. W dzielnicach w konsultacjach brała niewielka liczba mieszkańców, dlatego ciekawe, ilu mieszkańców Orzepowic czy Rybnickiej Kuźni wyraziło chęć dojeżdżania na rowerze na kopalnię Jankowice, co dla autorów Planu stało się podstawą promowania tego środka transportu? Autorzy Planu nie uwzględniając uwarunkowań pogodowych i niskiej emisji wadliwie założyli, że lekarstwem na wszelkie problemy związane z poruszaniem po naszym mieście jest ruch rowerowy. Myślę, że nie do końca przemyślany był także argument podany podczas sesji rady miasta, że warto było wydać pieniądze na opracowanie Planu, nawet wtedy, gdy z sieci rowerowej korzystać będzie w skrajnie niedogodnych warunkach chociażby czterech rowerzystów.
„Plan zrównoważonej mobilności miejskiej dla miasta Rybnika” został przygotowany na zlecenie Urzędu Miasta Rybnik przez katowicką fundację Napraw Sobie Miasto. Prace nad nim trwały blisko rok i kosztowały ok. 100 tys. zł. Znając fachowość i zaangażowanie pracowników naszego Urzędu Miasta uważam, że byliby w stanie przygotować o wiele bardziej wartościowy materiał, w znacznie krótszym czasie i bez dodatkowych kosztów, a zaoszczędzone 100 tys. zł można by było wykorzystać chociażby na dopłaty do wymiany kopciuchów, na które to działanie w kasie miejskiej pieniądze skończyły się już na początku lutego”.

Ludzie

Anna Gruszka

Radna Miasta Rybnik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].