Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Śmiały pomysł dla OSP Pietraszyn

Doroczne zebranie strażaków pietraszyńskich zaowocowało ideą jakiej OSP nie widziały w całym powiecie. Pomysł zgłosił weteran straży Alfred Sternisko.

Śmiały pomysł dla OSP Pietraszyn
Alfred Sternisko chciałby, aby OSP Pietraszyn dysponowała alarmową sygnalizacją świetlną na drodze wojewódzkiego. Jego propozycji słuchają druhny z tej straży.

Ubiegły rok był specyficzny dla tej formacji. Z Pietraszyna ani razu nie wyjeżdżano do akcji. Ochotnicy ćwiczyli, brali udział w licznych zawodach i angażowali się w przedsięwzięcia społeczne. Delegacja z Pietraszyna reprezentowała nie tylko gminę, ale i kraj na uroczystościach strażackich z okazji św. Floriana w Sudicach (Czechy). OSP promowała swą działalność wśród najmłodszych goszcząc w przedszkolach z prezentacjami.

Ważny dla OSP był w 2016 roku fakt wyremontowania kuchni w remizie. Mieszkańcy wsi zdecydowali o przeznaczeniu na ten cel 7 tys. zł.

Komu dziękowali strażacy i za co? – Żonom ochotników za cierpliwość – podkreślił na zebraniu prezes OSP Pietraszyn Damian Raida.

Z zawodów sportowo – pożarniczych straż zapamiętała występ w raciborskim „Ogniku” gdzie w konkurencji mężczyzn uzyskała czas 26,08 sek., najlepszy w historii Pietraszyna.

Pilnym problemem do rozwiązania jest konieczność wymiany starych opon w wozach straży – żuku i magirusie. Mają powyżej 10 lat i diagności już od dłuższego czasu wskazują, że należy je zmienić. – Są zużyte, popękane i zagrażają bezpieczeństwu – ocenia naczelnik Marek Wiszkony.

Nowatorskie rozwiązanie dla ochotniczej straży przedstawił druh weteran Alfred Sternisko. Radzi wykorzystać urządzenia będące w posiadaniu samorządu i zamontować sygnalizację świetlną, informującą o wyjeździe strażaków do akcji. Zapał zasłużonego ochotnika studzili naczelnik Wiszkony i brygadier Andrzej Haruk z zawodowej straży. To kosztowne przedsięwzięcie liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Wymaga zezwoleń zarządców drogi wojewódzkiej, o które jest trudno. – Zawodowa straż ma tylko jedno takie światło, choć potrzebuje dwóch – wskazywał A. Haruk.

Ponadto na zebraniu sprawozdawczym 14 stycznia ustalono nową wysokość składki. Podniesiono ją z 10 zł na 20 zł. W gminie są wyższe – Krzanowice mają 50 zł, Borucin 30 zł, a Bojanów 25 zł.

(ma.w)


Liczby OSP

39 członków liczy OSP Pietraszyn, w tym 3 wspierających i 2 honorowych. Straż ma dwie drużyny CTIF (dziewczęcą i chłopięcą – po 10 członków) oraz drużynę kobiecą (8 pań).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].