Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wielomilionowa tykająca bomba Pszowa

Spółki węglowe upominają się o nadpłacony gminom podatek od wyrobisk górniczych. Samorządy mają z tym olbrzymi problem, bo w grę wchodzą potężne kwoty. W przypadku Pszowa jest to kilka, a nawet kilkanaście mln zł.

Wielomilionowa tykająca bomba Pszowa

Dzisiejsze kłopoty samorządów sięgają swymi korzeniami początku wieku. Wówczas powszechnie pobierano podatek od nieruchomości, naliczając go dla wyrobiska. Władze gmin były utwierdzane w tym, że to właściwa interpretacja prawa. Dopóki ceny węgla rosły, obciążone takim podatkiem spółki górnicze nie narzekały. Sytuacja jednak zmieniła się, kiedy doszło do załamania się koniunktury. W takiej sytuacji podatnicy zaczęli szukać sposobu na obniżenie obciążających danin. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach skierował pytania do Trybunału Konstytucyjnego. Chodziło przede wszystkim o zasadność stosowanej od lat interpretacji przepisów przez gminy.

Wielka pomyłka gmin

Trybunał Konstytucyjny 13 września 2011 r. orzekł, że wyrobisko rozumiane jako przestrzeń w nieruchomości gruntowej lub w górotworze nie jest obiektem budowlanym, a więc nie może być uznane za budowlę w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jednak nie wyklucza ona nakładania podatku na znajdujące się w tym wyrobisku obiekty budowlane. Orzeczenie wywołało radykalną zmianę sytuacji. Gminy nie mogły już liczyć na podatki w takiej wysokości, w jakiej pobierały je dotychczas. Z kolei firmy górnicze zakwestionowały również wysokość podatków, jakimi były obciążane przez samorządy w ciągu ostatnich lat. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wywołało spór między spółkami górniczymi a gminami. Istnieją bowiem pewne rozbieżności dotyczące sposobu naliczania podatku.

Mały szczegół, duży problem

Sytuacja w Pszowie jest o tyle szczególna, że podatnik uległ likwidacji i kończy swoją działalność. To oznacza, że wysokość danin na kolejne lata, licząc od 2015 i w latach następnych drastycznie spada i spadać będzie. Dlatego też wpływy do miasta są coraz mniejsze. W dodatku miasto musi dokonywać zwrotów. Jak poinformował nas wiceburmistrz Pszowa, Dawid Topol, w zeszłym roku miasto oddało 2 mln zł. Prawdopodobnie w tym roku również wystąpi konieczność częściowego zwrotu podatku niezgodnie wyegzekwowanego w latach poprzednich. Jak zdołaliśmy ustalić, realną kwotą jest suma około 6 mln zł. Ten wydatek może znacznie obciążyć budżet miasta. Jednak w kuluarach mówi się o kwotach znacznie wyższych, bo nawet o 24 mln zł, jakie Pszów miałby zwrócić w ogólnym rozrachunku. Obecnie spór między właścicielem zamkniętej kopalni a miastem znajduje się w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Więc w dalszym ciągu wszystko zależy od między innymi tego, w jaki sposób SKO orzeknie oraz kiedy i w jakiej kwocie Pszów będzie musiał zwrócić podatek.

(juk)

Ludzie

Dawid Topol

Były wiceburmistrz Pszowa

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
amol 28.01.2017 10:40

A niech wydoją jak najwięcej, czas leciał a dziadki z władz Pszowa nie pozyskały ,żadnych inwestorów, nie otwarto żadnego dużego zakładu pracy, nie mówiąc już o sklepach wielkopowierzchniowych z których mogliby wydoić podatki.

~niewierny (83.10. * .55) 28.01.2017 08:43

może się mylę ale czy za czasów "dobrobytu" jak kopalnia miała dług na podatku to któryś z włodarzy Pszowa go nie umorzył ?

puchacz 27.01.2017 22:16

do panCogito przepraszam miało być Kołodziej. Pana Pawła Kowola przepraszam.

panCogito 27.01.2017 21:15
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Panie #puchacz - chce Pan mówić komuś co wie o samorządzie, jak Pan nawet nie wiem jacy radni zasiadają w pszowskiej radzie miasta: Paweł Kowol od 2 lat nie jest już radnym, więc nie wiem co miałby "przeżreć"... a skoro chce Pan już pouczać innych, to byłoby wskazane, aby posiadał Pan na dany temat wiedzę, mianowicie środki znajdujące się na koncie miasta (które miały być "przeżrane" na potrzebne miastu i jego mieszkańcom inwestycje) nie mogą być użyte do spłaty należności wymienionych w artykule...

puchacz 27.01.2017 09:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przypominam , że byli tacy niby radni , którzy chcieli zmienić budżet miasta i przeżreć zabezpieczone pieniądze na ewentualny zwrot . Przypominam był to Paweł Kowol i Marcin Grzenia... panowie wy nie macie zielonego pojęcia o samorządności , następnym razem trzymajcie się z daleka od kandydowania do władz samorządowych.