Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Plusy i minusy. 2016 rok podsumowują Kamil Turecki, Łukasz Dwornik i Mariusz Węglorz

Jak wspominają kończący się rok osoby związane z Rybnikiem?

Plusy i minusy. 2016 rok podsumowują Kamil Turecki, Łukasz Dwornik i Mariusz Węglorz
Kamil Turecki, Łukasz Dwornik i Mariusz Węglorz

Kamil Turecki, rybniczanin, dziennikarz Onet.pl

Za nami pierwszy rok rządów PiS. Rodzina 500+, próba zmiany ładu konstytucyjnego, obniżenie wieku emerytalnego - w kolejnych latach poznamy ekonomiczne skutki tych działań. Mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, ale i mogą nas zrzucić na gospodarcze dno. Ciekawe jest również to, czy twarda dyplomacja polskiego rządu nam w ostatecznym rozrachunku pomoże, czy też zdegraduje nas do drugiej ligi na międzynarodowej szachownicy.

W mijającym roku społeczeństwo na świecie pokazało elitom środkowy palec. Wzrosło poparcie dla ugrupowań prawicowych i skrajnie prawicowych. Ostatnio widziałem zdjęcie, na którym widać dyskusję Baracka Obamy, Angeli Merkel, Davida Camerona, Francoisa Hollande'a i Matteo Renziego. Na placu boju pozostała tylko Merkel, nie tak pewna kolejnej kadencji na stanowisku kanclerza. Nawet w liberalnych dotąd Stanach Zjednoczonych wybór Donalda Trumpa oznacza radykalny odwrót od establishmentu Waszyngtonu. To z pewnością poprawia humor Kremlowi. Nie bez przyczyny Władimir Putin został wybrany najbardziej wpływowym człowiekiem 2016 roku i to po raz czwarty z rzędu. Nie zapominajmy o dramacie ludzi w Syrii, który w tym roku rozrósł się do niebotycznych rozmiarów. Żyjemy w ciekawych, ale i bardzo bezwzględnych oraz niebezpiecznych czasach. Historia dzieje się na naszych oczach. Z nadzieją, ale i niepokojem patrzę na przyszły rok.

Łukasz Dwornik, radny Miasta Rybnika

Zbliżający się rok 2017 to czas planów i celów jakie stawiamy sobie w nadchodzącym roku. W okresie świąteczno-noworocznym wielu z nas próbuje również podsumować mijający rok, z wyszczególnieniem dobrych i mniej dobrych wydarzeń. Jako radny widzę zarówno dobre jak i złe strony, ale w podziale na najistotniejszy plus i minus dla Rybnika, rok 2016 oceniam następująco:

plus: rozpoczęcie inwestycji dotyczącej budowy drogi Racibórz-Pszczyna. Droga planowana od wielu lat, której celem jest nie tylko komunikacyjne odblokowanie południowej części miasta ale również zachęcanie do częstszych odwiedzin przez osoby spoza Rybnika.

Minus: nieustanny problem z zanieczyszczonym powietrzem w Rybniku. Problem, który bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu i życiu, a którego rozwiązanie wymaga determinacji władzy, czasu i wyrozumiałości mieszkańców.

Mariusz Węglorz, radny Miasta Rybnika

Z punktu widzenia radnego miasta Rybnika, ale i mieszkańca dzielnicy Niedobczyce, kończący się rok 2016 oceniam pozytywnie. Po pierwsze, wiele problemów lokalnych, które wskazałem prezydentowi Kuczerze zostało w mieście rozwiązanych. Należą do nich: remont Klubu Kultury Harcówka w dzielnicy Ligota, budowa „łączników” pomiędzy ulicami, luster na skrzyżowaniach, punktów oświetleniowych, przystanków autobusowych, remont chodników w dzielnicy Niedobczyce, naprawa dróg w dzielnicy Zebrzydowice. Jeżeli chodzi o sprawy strategiczne dla Rybnika, to sukcesem w skali kraju jest dotacja na budowę drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna, podobnie dobrze rokują plany zagospodarowania terenów tzw. Juliusza i budowy parkingu wielopoziomowego na ul. Hallera. Nie wszystko jednak poszło gładko. Chodzi o ignorowanie przez władze miasta mojego pomysłu, budowy w Rybniku nowego ośrodka opieki dla dorosłych osób niepełnosprawnych, który jest niezbędny w Rybniku. Mam jednak nadzieję, że prezydent Kuczera potraktuje mnie jeszcze jak partnera do rozmowy w tej kwestii, a nie jako zło konieczne.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].