Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie ma w nas rewizjonizmu, działamy w klimacie partnerstwa

W zabytkowym budynku dawnego klasztoru elżbietanek, a dziś siedzibie DFK w Bieńkowicach odbyło się spotkanie świąteczne przewodniczących kół terenowych mniejszości niemieckiej raciborszczyzny. 

Nie ma w nas rewizjonizmu,  działamy w klimacie partnerstwa
Na świątecznym wieczorze w Bieńkowicach spotkali się liderzy kół mniejszości niemieckiej na raciborszczyźnie, a wśród nich młode przedstawicielki koła w Szonowicach

Podziękowania za aktywną działalność na rzecz swoich środowisk mniejszościowych, a także życzenia z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia i Nowego Roku swym liderom złożył przewodniczący Zarządu Powiatowego DFK Racibórz Waldemar Świerczek, przewodnicząca DFK w Bieńkowicach Sylwia Jambor oraz honorowy przewodniczący Blasius Hanczuch.

– Każdego roku spotykamy się w różnych miejscach, ale ten budynek jest dla nas szczególny i to nie tylko dlatego, że jest naszą własnością, ale ponieważ czuje się w nim piękno i ducha czasu – podkreślił charakter zabytkowych wnętrz siedziby bieńkowickiego DFK Waldemar Świerczek.

Obecnie w powiecie raciborskim działają 33 koła DFK począwszy od Rud, aż po nadgraniczne Chałupki. Wyjątek stanowi gmina Kornowac, gdzie nie ma organizacji mniejszości niemieckiej.

– W ciągu roku organizujemy różne imprezy, począwszy od spotkań świąteczno-noworocznych, poprzez Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, po festyny rodzinne, z okazji Dnia Dziecka, a także popularne sommerfesty, czyli festyny letnie, promujące nasze grupy kulturalne – wymienia przewodniczący.

Każde koło ma swoją specyfikę. Chlubą jest dziś największe, bo liczące 350 członków koło w Tworkowie, w którym tradycje mniejszości niemieckiej upowszechnia zespół folklorystyczny „Tworkauer Eiche”. Tam też działają grupy młodzieżowe. W zwyczaju tworkowskiego DFK jest stawianie ponad 12-metrowego słupa majowego (maibaum), którym inauguruje się okres kulturalny trwający aż do adwentu. – Założeniem naszego towarzystwa jest podtrzymywanie tradycji niemieckiej, języka niemieckiego i kultury niemieckiej. Pielęgnując te wartości trafiamy również do młodzieży szkół podstawowych, ponieważ w 90 proc. placówek Ziemi Raciborskiej nauczany jest język niemiecki, jako język ojczysty. Życie pokazuje zaś, że jego znajomość jest ważnym elementem wychowania – przyznaje szef mniejszości niemieckiej.

Największy rozwój DFK powiatu raciborskiego przypadł na lata 90., kiedy zorganizowaną mniejszość niemiecką tworzyło ok. 20 tys. członków. Dziś stowarzyszenie jest mniej liczne i mniej popularne wśród młodzieży, która korzystając z otwartych granic, nie garnie się tak, jak kiedyś w jego szeregi. Chętnie natomiast uczestniczy w rożnego rodzaju festynach. Optymistycznym akcentem jest natomiast nowo utworzone koło DFK w Szonowicach, w szeregach którego są młodzi ludzie. – W strategii mniejszości niemieckiej na lata 2016 -2020 główny nacisk kładzie się na młode pokolenie. Dobrym przykładem jest np. dwujęzyczne Gimnazjum im. J. von Eichendorffa w Raciborzu. Spotykam się z wielkim uznaniem dla jego poziomu, a zainteresowana w nim edukacją młodzież dojeżdża nie tylko z powiatu raciborskiego. Bardzo zadowoleni jesteśmy też z funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Studziennej, gdzie istnieje kompleks szkolno-przedszkolny stworzony z myślą o mniejszości niemieckiej – wymienia Waldemar Świerczek.

Nie pochwala natomiast przejawianej wobec nich wrogości. – Korzystamy z doświadczeń naszych sąsiadów na Opolszczyźnie, gdzie powszechne jest dwujęzyczne nazewnictwo miejscowości. Przykładem jest gmina Krzanowice, gdzie były sygnały, że tablice zostały uszkodzone. Obecnie jest jednak spokojnie. Z naszej strony nie ma żadnego zagrożenia, ponieważ jako mniejszość jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi środowiskami, nie ma w nas rewizjonizmu. Pragniemy w klimacie partnerstwa realizować nasze przesłania. Każdy może też być członkiem mniejszości niemieckiej. O tym, że jesteśmy otwarci na inne społeczności pokazują organizowane przez nas imprezy – przekonuje przewodniczący Waldemar Świerczek.

(ewa)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].