Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowe formy płatności

Środki płatnicze poddawane są ciągłym zmianom oraz ewaluacjom. Szybkość, wygoda i nowoczesność – to tylko niektóre z cech, jakimi mogą się poszczycić innowacyjne formy płatności dostępne na rynku finansowym. Niewątpliwie płatności bezgotówkowe cieszą się coraz to większą popularnością. Z łatwością karty kredytowe wyparły z portfeli banknoty. Jednak one również mogą zostać zdeklasowane.

Nowe formy płatności
Płatność mobilna jest coraz bardziej popularna

Zamiast gotówki?

Wśród płatności bezgotówkowych można wyróżnić kilka propozycji. Jedną z nich jest płatność przez SMS. Dotyczy ona zazwyczaj drobnych usług oferowanych przez strony internetowe. Dzięki wysłaniu wiadomości tekstowej można dokonać płatności za dostęp do konta internetowego, wykupić miejsce w katalogu internetowym czy zamówić konto premium w wielu serwisach. Płatności tego typu są wygodne, a przede wszystkim szybkie. Zazwyczaj usługa jest opłacona zaraz po wysłaniu SMS–a, dzięki czemu nie trzeba czekać na reakcję banku czy innego systemu płatności. Kolejną z dostępnych możliwości płatniczych są karty debetowe bądź kredytowe z funkcją zbliżeniową. Za ich pomocą w mgnieniu oka zapłacić można za zakupy bez wsuwania karty do czytnika. Do kwoty 50 złotych nie jest również potrzebny kod PIN. Tylko w przypadkach powyżej podanej wcześniej sumy trzeba zatwierdzić transakcje. Jednak na rynku finansowym dostępne są nie tylko karty z funkcją zbliżeniową, ale między innymi również breloki, zegarki czy opaski fitness.

Płacąc telefonem

Płatności mobilne opierają się na aplikacjach instalowanych w telefonach komórkowych. Na rynku dostępny jest szereg nowoczesnych usług mobilnych w technologiach: BLIK, PeoPay, iKASA, IKO, NFC czy SkyCash. Umożliwiają one między innymi wypłatę gotówki z bankomatu bez użycia karty, dokonanie płatności w sklepie internetowym czy wykonanie przelewu na numer telefonu bez potrzeby podawania numeru konta bankowego odbiorcy. Wszystko przy użyciu telefonu komórkowego z dostępem do internetu. Wciąż rosnącą popularnością poszczycić się może technologia NFC. Funkcja ta umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu komórkowego. Jak podaje serwis Mój Portfel Finansowy, opisana opcja może w przyszłości całkowicie zastąpić portfel wypełniony kartami płatniczymi i kredytowymi. Z kolei klienci Banku Pekao mogą skorzystać z aplikacji PeoPay. Zastosowano w niej system kodów QR. Polega on na skanowaniu telefonem wygenerowanego przez sprzedawcę kodu. Po zatwierdzeniu transakcji przez sprzedawcę kupujący powinien również ją zaakceptować przy użyciu kodu PIN na swoim telefonie.

Wirtualny portfel

Nowe formy płatności to również systemy portfeli internetowych np. PayPal. Jego działanie polega na założeniu konta internetowego, w którym nie jest potrzebne podawanie numeru karty kredytowej czy danych bankowych. Opcja ta umożliwia szybkie i bezpieczne wysyłanie płatności z rachunku bankowego, karty debetowej bądź kredytowej. Co ważne, portfele internetowe są globalne – za ich pośrednictwem można płacić osobom z całego świata w najróżniejszych walutach.

A jak na świecie?

Zrewolucjonizować rynek płatniczy ma tzn. „selfie pay”. W niektórych krajach trwają już pilotaże usługi MasterCard Identity Check. Aplikacja ma pozwolić np. na autoryzowanie płatności za pomocą zdjęcia twarzy. Metoda ma być wyjątkowo bezpieczna i wygodna. Na uwagę zasługuje również zastosowanie biometrycznych sposobów autoryzacji transakcji płatniczych. Ta propozycja polegać ma na identyfikacji kupującego poprzez potwierdzenie jego cech fizycznych. Tym samym metoda zakłada uwierzytelnienie płatności odciskiem palca, głosem czy tęczówką.

Innowacyjny, ale czy przestępny?

Firma MasterCard we współpracy z domem badawczym Maison & Partners przeprowadziła badania dotyczące otwartości polskich konsumentów na innowacyjne metody płatności. Ich analiza wykazała, że aż 55% badanych jest otwarta na nowinki technologiczne w obszarze płatności i aktywnie z nich korzysta. Rynek finansowy, a co za tym idzie możliwości płatnicze, niewątpliwie poszerzają swoją ofertę. Na uwadze trzeba mieć jednak fakt, że nie każdy smartfon będzie w stanie obsłużyć płatność zbliżeniową, tak samo nie wszystkie terminale w punktach handlowych i usługowych są na to gotowe.

(juk)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].